We wtorek cała Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN zajmuje się na posiedzeniu kwestią ważności wyboru Prezydenta RP.
Łącznie do Sądu Najwyższego wpłynęło ponad 54 tys. protestów wyborczych; za zasadne uznano 21, nie miały one wpływu na ogólny wynik wyborów - poinformował SN podczas posiedzenia ws. ważności wyboru Prezydenta RP.
W informacji wygłoszonej podczas tego posiedzenia przez sędzię Marię Szczepaniec, która jest sprawozdawcą tej sprawy, przekazano, że do SN wpłynęło ponad 54 tys. protestów wyborczych. "Były one głównie oparte na kilku wzorach dostępnych w przestrzeni publicznej" - zaznaczyła.
[BANER]0[/BANER]
Jak poinformowała 54 tys. 25 protestów pozostawiono bez dalszego biegu. "Znaczna liczba protestów obciążona była nieusuwalnymi brakami formalnymi" - wskazała sędzia Szczepaniec.
W tej grupie znalazły się protesty dotyczące zarzutu stosowania przez niektórych członków komisji nieautoryzowanej aplikacji, która miała być wykorzystywana do weryfikacji zaświadczeń do głosowania poza miejscem zamieszkania.
"SN podkreśla, że w żadnym z tych protestów nie został sformułowany zarzut, w którym wnoszący protest podnosiłby, iż odmówiono mu wydania karty do głosowania w oparciu o dane z tego narzędzia informatycznego. Zarzuty opierały się jedynie na informacjach medialnych" - wskazała sędzia SN.
Natomiast 7 protestów - po rozpoznaniu - uznano za niezasadne.
Za zasadne, choć bez wpływu na wynik wyborów, uznano 21 protestów. W tej grupie znalazły się sprawy kilkunastu obwodowych komisji wyborczych, gdzie po zarządzonych oględzinach kart wyborczych, ustalono błędne przypisanie głosów poszczególnym kandydatom w II turze w protokołach komisji lub nieprawidłowości w liczeniu głosów.
W tej grupie znalazło się także m.in. sześć uznanych protestów dotyczących nieprawidłowego - na nie tą turę wyborów - pobrania przez komisję od wyborców zaświadczeń do głosowania poza miejscem zamieszkania.
"SN po zapoznaniu się z każdym wniesionym protestem zauważa, że liczba wniesionych protestów nie zwiększa wagi ujętych w nich jednobrzmiących zarzutów. (...) Efekt skali nie ma znaczenia z punktu widzenia oceny dokonywanej przez SN" - podkreśliła jednocześnie sędzia Szczepaniec.
Po przedstawieniu sprawozdania SN wysłuchuje stanowisk szefa PKW oraz Prokuratora Generalnego. (PAP)
mja/ nl/ mrr/ jpn/
Młody Uzbekistańczyk zatrzymany przez policję na tereni
biedni seniorzy. umysłowo. niezłą kase trzymają w domach. a podobno nie starcza im na jedzenie jak leki wykupią.
młody
20:08, 2025-07-01
Młody Uzbekistańczyk zatrzymany przez policję na tereni
Każdy kto popiera Tuska i jego politykię powinien przyjąć pod swój dach biednego emigranta Karmić utrzymywać i być odpowiedzialnym za to co zrobi .
123
18:08, 2025-07-01
Młody Uzbekistańczyk zatrzymany przez policję na tereni
A skąd od wiedział, że osoby do których zadzwoni mają takie pieniądze???
Aaa
17:18, 2025-07-01
Młody Uzbekistańczyk zatrzymany przez policję na tereni
Trzeba wpuszczać tych biednych ludzi jak leci Potem się sprawdzi kim są tak rudy szwab niedawno tłumaczył. A teraz mamy jak w latach 90. Niedługo strach dzieci same do szkoły będzie puścić. W Płońsku też kolorowo na ulicach się zrobiło . Ciekawe czy nasza policja trochę ich sprawdza czy są legalnie. Czy mają przykaz omijać zdaleka i udawać ślepych do czasu aż się coś wydaży
Noooo....
15:08, 2025-07-01
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz