Zamknij
REKLAMA

W rozpoczynającym się roku mamy do czynienia z gigantyczną niepewnością...

10:14, 09.02.2021 | za info PIG dodał DT
Skomentuj Pandemia koronawirusa zmusiła firmy do cięcia kosztów działalności - podkreśla Agata Radomska z Płońskiej Izby Gospodarczej [Foto: ideamoney.pl/zbiory prywatne]
REKLAMA

Sytuacja ekonomiczna przedsiębiorców w wielu branżach jest bardzo trudna. Zmniejszenie sprzedaży, ograniczenie, bądź całkowite wyhamowanie inwestycji, a co za tym idzie pogorszenie się stabilności finansowej firm, spędza sen z powiek właścicielom przedsiębiorstw. O tych bolączkach mówi Agata Radomska, dyrektor Płońskiej Izby Gospodarczej oraz osoby związane z obszarem budowlanym, usługami wynajmu lokali, czy turystyką. 

- Z powodu pandemii przedsiębiorcy zmuszeni są redukować etaty, ograniczać lub zupełnie rezygnować z wydatków na inwestycje, w tym na inwestycje w innowacje. Rezygnacja z wydatków na innowacje może mieć długotrwałe negatywne skutki - wskazuje wspomniana dyrektor PIG. - Firmy w czasie pandemii tną wydatki, rezygnując m.in. z zakupów czy szkoleń. Koronawirus spowodował pogorszenie się stabilności finansowej firmy - kontynuuje Agata Radomska. - Ograniczenia znacząco wpływają na sytuację przedsiębiorstw wielu branż, które z dnia na dzień zostały pozbawione przychodów.

Pandemia zmusiła firmy do cięcia kosztów działalności. - Firmy próbując dostosować się do trudnej sytuacji, zmniejszają koszty działalności, inne zaś wprowadzają nowe produkty, usługi i ekspansję na nowe rynki, a także próbują wykorzystywać wielokanałową sprzedaż - wymienia dyrektor Płońskiej Izby Gospodarczej.

- Na początku pandemii w 2020 roku sądzono, iż branża budowlana odczuje w mniejszym stopniu skutki COVID-19 w porównaniu do innych branż. Jednak poprzedni rok pokazał, że koronawirus również zaraził budownictwo - stwierdza Monika Grybel, kierownik wytwórni w miejscowej firmie MAS-BIT. - Widoczny był znaczny spadek inwestycji w sektorze publicznym i prywatnym, co warunkowało obroty i zyski przedsiębiorstw zwłaszcza tych o lokalnym zasięgu. - W tym rozpoczynającym się roku mamy do czynienia z gigantyczną niepewnością. Nie mniej jednak kluczowe znaczenie dla rynku budowlanego będzie mieć wpływ otoczenia makroekonomicznego oraz polityki inwestycyjnej - podkreśla M. Grybel.

- Nasza firma Splendor, która wynajmuje lokale, mocno ucierpiała od marca 2019 r. Spadły nam przychody z wiadomych przyczyn. Połowę marca i cały kwiecień zamknięte były sklepy. Z wynajmowanych normalnie 1400 m2 w tym okresie wynajętych mieliśmy zaledwie 186 m2 na sklepy spożywcze - przyznaje Kamil Lubiński, prezes Zarządu Splendor Inwestycje Sp. z o.o. - Następnie od maja, czerwiec, lipiec firmy wystąpiły o obniżkę czynszów o ok. 20-25 %. Niektóre branże nadal nie mogą prowadzić swoich biznesów w naszych lokalach, i od 1 stycznia 2021 r. otrzymujemy wypowiedzenia umów na wynajem lokali - zaznacza K. Lubiński. - Mogę też powiedzieć w imieniu mojej żony, która kieruje trzema biurami podróży, że tu sytuacja w dalszym ciągu jest bardzo trudna. - Biuro, a w zasadzie pracownicy, utrzymywani są z pomocy udzielonej z programu unijnego oraz z PFR i ZUS. Sytuacja geopolityczna, czyli ograniczona liczba kierunków turystycznych, zwiększona biurokracja i wymagania dla turystów dotyczące dostępnych kierunków oraz zbyt powolne szczepienia sprawiają, że branża ta nie odbiła się jeszcze od dna - kończy prezes.

(za info PIG dodał DT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

LudmiłaLudmiła

16 2

"...zbyt powolne szczepienia...". Niech sobie pani wyobrazi że są ludzie, którzy nie mają ochoty na eksperymenty medyczne na własnym ciele.
W związku z tym, za wczasy zagraniczne dziękuję. 12:20, 09.02.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

do Ludmiłydo Ludmiły

3 15

Przecież nikt Panią nie zmusza do szczepień i wyjazdów. Niech Pani siedzi w domu i czeka na lepsze czasy. Inni chcą się szczepić i korzystać z życia. 12:58, 09.02.2021


LudmiłaLudmiła

12 2

Ten człowiek też pewnie myślał, że po szczepieniu zacznie korzystać z życia...

https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-koronawirus-w-usa-70-latek-zmarl-tuz-po-podaniu-szczepionki-,nId,5038969?parametr=zobacz_takze 13:33, 09.02.2021


0%