Zamknij
REKLAMA

Droga do porozumienia była wyboista, ale dotarli do celu. Aneks do umowy na powiatowe przewozy pasażerskie podpisany

17:25, 02.07.2019 | DT
REKLAMA
Skomentuj
Starosta płoński Elżbieta Wiśniewska i Hubert Kalman z firmy HM Trans. Na mocy nowej umowy warunki na realizację transportowego zadania są, jak podkreślali uczestnicy konferencji, korzystniejsze dla powiatu od tych, które obowiązywały do tej pory [Foto: Dawid Turowiecki]

Powiatowe przewozy pasażerskie nie będą zawieszone na wakacje, a od września mają ruszyć już na 24 liniach komunikacyjnych. Zarząd powiatu doszedł do porozumienia z przewoźnikiem - HM Trans - choć, jak podkreślają obydwie strony - o konsensus wcale nie było łatwo.  

Dziś w starostwie odbyła się konferencja prasowa poświęcona organizacji transportu publicznego dla powiatu płońskiego w sezonie 2019/2020. Przed dziennikarzami zasiedli starostowie, naczelnik wydziału komunikacji oraz przedstawiciel przewoźnika, płońskiej firmy transportowej. 
28 czerwca podpisano aneks do umowy, która była zawarta w ubiegłym roku przez poprzedni Zarząd. 

- Powiatowe przewozy pasażerskie są  i będą realizowane, także w okresie wakacji. Intensywnie pracujemy nad tym, aby od września ten rozkład był jak najbardziej adekwatny i dopasowany do potrzeb komunikacyjnych mieszkańców, przede wszystkim młodzieży szkolnej - stwierdzała starosta Elżbieta Wiśniewska. - Aneks do umowy, który podpisaliśmy, jest dla starostwa lepszym, mamy nadzieję, że i tańszym, ale i bardziej efektywnym wariantem. 

Jak dowiedzieliśmy się, nowa opcja zakłada stałą kwotę, którą powiat ma wydać na transport - tj.: 890 tys. zł. Przy 1,4 mln zł z roku ubiegłego to jest znacząca różnica. - Wydaliśmy jako powiat dużo więcej niż te 900 tys. zł zapisane w budżecie. Natomiast teraz część ryzyka związanego z transportem publicznym wziął na siebie przewoźnik, czego nie gwarantowała powiatowi poprzednia umowa. Wpływy zarówno z refundacji od marszałka, jak i z biletów będą po stronie przewoźnika - dodawała Wiśniewska. 

Dorota Zielińska, naczelnik wydziału komunikacji i transportu płońskiego starostwa, przyznała, iż linie komunikacyjne z aneksu to są te same 24 linie komunikacyjne, które funkcjonowały od 1 kwietnia tego roku. Linie wakacyjne, realizujące przewozy w lipcu i sierpniu, obejmują 13 linii, a zamieszczone są ona na stronie internetowej starostwa. - Realizacja aneksu wymaga ścisłej współpracy z przewoźnikiem, chociażby przy stałej kwocie wynagrodzenia ze strony powiatu przewoźnik, mamy nadzieję, dołoży wszelkich starań, aby przewozy był korzystne dla mieszkańców i dostosowane do ich potrzeb - mówiła naczelnik Zielińska. - Nowa umowa sprawia, że w większym stopniu jest to nasza wspólna sprawa: przewoźnika i nasza, żeby od września zoptymalizować rozkłady jazdy. To wymaga woli, chęci, zgody i porozumienia ze strony przewoźnika. 

- Negocjacje były napięte i ciężkie, ale na koniec miesiąca doszliśmy do porozumienia na zupełnie innych warunkach niż to było podpisywane rok temu. Z punktu widzenia przedsiębiorcy na mniej korzystnych niż poprzednio, ale dla dobra wszystkich najważniejsze było przedłużyć tę umowę na kolejny rok, no i jeździmy - stwierdzał Hubert Kalman, współwłaściciel firmy HM Trans. - Nie ucinamy żadnych linii. Wspólnie przez okres wakacyjny dojdziemy do tego jak będą wyglądać od września nowe rozkłady szkolne. 

- Rozumiemy punkt widzenia prywatnego przedsiębiorcy stąd pewna nerwowość i emocje w końcówce negocjacji, natomiast mamy na uwadze aspekt społeczny, a w pierwszej kolejności interes finansów publicznych mamy i stąd też wszelkie nasze kroki zmierzał do tego, by zminimalizować ryzyko finansowe powiatu związane z nową kolejną umową - przyznawała starosta Wiśniewska. - Nie spełnimy na pewno wszystkich oczekiwań. Taki koncert życzeń może pojawić się od mieszkańców, co nie znaczy, że nie jesteśmy otwarci na konstruktywne uwagi. Na pewno nie jesteśmy w stanie i nie jest to też naszym zadaniem ustawowym zorganizować transport publiczny dla każdego mieszkańca, w takim zakresie, w jakim ktoś może sobie wyobrażać, że on będzie funkcjonował. 

Jak poinformowały powiatowe władze, na początku tej kadencji złożono propozycje wójtom, zapraszając ich gminy do współpracy finansowej przy transporcie zbiorowym. Jednak żaden z wójtów nie był zainteresowany partycypowaniem w kosztach. - Chodziło nam po głowie w pewnym momencie zrobienie transportu publicznego zupełnie bezpłatnego dla mieszkańców, bo przy partycypacji gmin jest taka możliwość. Sami nie jesteśmy w stanie tego udźwignąć - oznajmiała Elżbieta Wiśniewska. - Transport zbiorowy jest dla nas ważny. Wspólnymi siłami wypracujemy taki model, w którym będą jeździły pełne autobusy zadowolonych pasażerów, i że będzie to opłacalne dla przewoźnika z biznesowego punktu widzenia, a my będziemy mieli taką świadomość, że dobrze wydajemy publiczne środki - zakłada optymistycznie starosta, przypominając, że powiat organizuje przewozy tylko na terenie powiatu. To w odpowiedzi na pytania, dlaczego nie ma bezpośrednich połączeń np. z Nasielskiem, Zakroczymiem, czy wreszcie z Warszawą.    

(DT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

LokalsLokals

7 3

Tak się robi interesy - brawo, Chłopaki z HM znowu grubo zarobieni! Tak 3mac panowie, siła i nadzieja w Was pozostała! Powodzenia 19:43, 02.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Janusz Janusz

6 2

To są naprawdę dobre chłopaki ! 20:36, 02.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Waleryj Waleryj

6 2

U mnie, na ludzi ogarniętych mawia się "masz łeb na karku" :) 20:38, 02.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KampaniaKampania

6 1

się zaczęła. Byłoby za darmo, ale wójtowie niedobrzy. Cyrk! 08:39, 03.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bat na motylebat na motyle

2 0

tłuuusto! chłopaki kupią sobie Lambo! 17:14, 03.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BrawoBrawo

1 2

Pani Elu!!Dobrze ze dała się pani przekonać do programu naszego premiera i jego obietnic na dworcu PKS.Dziękuję.Wyborca Pi S 10:02, 04.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© plonskwsieci.pl | Prawa zastrzeżone