Zamknij
REKLAMA

Oświadczenia dotyczące obsługi kas fiskalnych tylko do piątku!

20:04, 30.05.2019 | Prawo Pl
Skomentuj
REKLAMA

Do 31 maja przedsiębiorcy mają czas na zebranie m.in. od swoich pracowników specjalnych oświadczeń. Muszą też poinformować ich o zasadach prowadzenia ewidencji i wystawiania paragonów. Kary za niedotrzymanie tego obowiązku mogą wynieść nawet 45 tys. złotych.

Pracodawcy mają obowiązek zapoznania osób obsługujących kasy fiskalne z zasadami prowadzenia ewidencji i wystawiania paragonów. Muszą też odebrać od nich specjalne oświadczenia, że stosowna wiedza została im przekazana. Wymóg ten nakładają przepisy obowiązującego od początku maja rozporządzenia ministra finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (poz. 816).

Konieczne poinformowanie i odebranie oświadczenia

Zgodnie z § 6 ust. 3 rozporządzenia, podatnik jest obowiązany zapoznać osobę prowadzącą u niego ewidencję, przed rozpoczęciem jej prowadzenia oraz bez względu na sposób i formę powierzenia tej osobie prowadzenia ewidencji, z informacją o zasadach ewidencji obejmującą podstawowe zasady prowadzenia ewidencji i wystawiania paragonu fiskalnego oraz skutki ich nieprzestrzegania. Osoby korzystające z kas, przed rozpoczęciem prowadzenia ewidencji, muszą złożyć oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji. Informacje o zasadach ewidencji i oświadczenie trzeba sporządzić w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. Wzór obu dokumentów stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.

Co istotne, oświadczenie należy pobrać nie tylko od pracowników, ale od wszystkich osób, które prowadzą ewidencję. 
Forma zatrudnienia nie ma zatem znaczenia. Od osób już zatrudnionych trzeba je pobrać do końca maja br. Nowo zatrudnionego pracownika trzeba będzie natomiast poinformować o obowiązkach (i również pobrać oświadczenie) przed dopuszczeniem danej osoby do obsługi kasy.

Kary za brak oświadczenia

Ustawa o VAT ani rozporządzenie nie określają kar za brak informacji i niepobranie oświadczenia. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca nie poniesie żadnych konsekwencji. Mogą one wynikać z przepisów kodeksu karnego skarbowego za niedopełnienie nadzoru oraz dopuszczenie (także nieumyślne) do popełnienia czynu zabronionego, czyli sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej lub niewydania paragonu.

 

(Prawo Pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA