Zamknij

Jak przechowywać opony i dlaczego to takie ważne

08:52, 04.10.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:33, 04.10.2022
Photo by Jaye Haych on Unsplash Photo by Jaye Haych on Unsplash

By móc cieszyć się bezpieczną oraz komfortową jazdą, szczególną uwagę należy poświęcić na jakość i stan techniczny swoich opon. Nie tylko zakup dobrej jakości modeli opon odgrywa pierwszoplanową rolę. Także sposób ich przechowywania jest niezwykle istotny. Jak właściwie przechowywać opony do swojego samochodu? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. 

Pomieszczenie do przechowywania opon

By prawidłowo przechowywać swoje opony, przede wszystkim, w pierwszej kolejności należy wybrać dla niech odpowiednie miejsce, które musi spełniać kilka warunków. Najważniejsze, by miejsce przechowywania opon było suche, uporządkowane oraz dobrze wentylowane. Optymalna temperatura pomieszczenia powinna mieścić się w zakresie 10- 25°C. Co więcej, należy także zadbać, by miejsce przechowywania opon nie było narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Promieniowanie UV niszczy gumę naszych opon. Podobnie w przypadku mrozu- przed nim także należy chronić opony letnie. Warto także zadbać o właściwą wilgotność powietrza, która powinna oscylować w granicach 50- 60%. Temperatura jest bardzo istotnym czynnikiem w przypadku opon letnich, które muszą przetrwać mroźną zimę i nie są dostosowane do zimnych warunków atmosferycznych.

Właściwa pielęgnacja opon 

By móc właściwie sezonować opony, należy pamiętać także o ich właściwym wyczyszczeniu przed umieszczeniem w miejscu docelowego przechowywania. Należy usunąć kamienie z bieżnika, dokładnie umyć oraz wysuszyć nasze opony. Warto zastosować także specjalistyczny preparat na gumę, który zabezpieczy ją przed wysychaniem w czasie nieużywania. Co więcej, jeśli opony przechowywane są wraz z felgami, należy zwrócić także uwagę na ich czystość.

Właściwe oznaczenie i ułożenie opon 

Po zdjęciu opon należy je właściwie oznaczyć. To znacznie ułatwi ponowny montaż. Oznaczenie, po której stronie i na której osi znajdowała się dana opona, znacznie przyspiesza cały proces ponownego zakładania ich do auta. Co więcej, należy także ułożyć opony w odpowiedni sposób podczas ich przechowywania. Jeśli opony przechowywane są wraz z felgami, warto ułożyć je obok siebie w pozycji poziomej. W tym przypadku możemy też ułożyć opony jedna na drugiej. Jeśli zaś przechowujemy swoje opony bez felg, nie powinniśmy układać ich jedna na drugiej, nie zaleca się także ich wieszania. Poziome układnie również nie jest polecaną metodą. Pionowa pozycja jest najbardziej korzystną dla naszych opon sezonowych podczas przechowywania bez felg. Co więcej, opony należy przewracać mniej więcej raz w miesiącu, by zapobiec ich deformacji. 

Profesjonalne pokrowce na opony 

W celu doskonałego zabezpieczenia naszych opon, warto użyć profesjonalnych pokrowców. To rodzaj zabezpieczenia, które perfekcyjnie ochroni opony przed brudem, wilgocią czy innymi zniszczeniami. To zakup, który z powodzeniem będzie służył nam przez wiele sezonów. Worki foliowe do przechowywania opon są bardzo niekorzystnym rozwiązaniem- gromadzi się pod nimi wilgoć, która ma niezwykle niekorzystny wpływ na ich parametry techniczne. 

Dlaczego sposób przechowywania opon jest tak ważny?

Bardzo duża część kierowców czy posiadaczy pojazdów mechanicznych, nie zastanawia się, co dzieje się z ich letnimi oponami zimą czy zimowymi oponami latem. Zazwyczaj po prostu zmieniamy je, odkładając w kąt garażu, domu, zanosimy na strych, do piwnicy, czy przechowujemy w innych pomieszczeniach gospodarczych. Tymczasem zaznaczyć należy, że niewłaściwe przechowywanie opon niezwykle niekorzystnie wpływa na ich jakość oraz ogólny stan techniczny. Co więcej, ponowne zakładanie źle przechowywanych opon, niejednokrotnie silnie wpływa na trudność ich ponownego montażu. Właściwe przechowywanie opon sprawia, że zachowany zostanie ich właściwy stan techniczny, co znacznie przedłuży ich żywotność. W praktyce oznacza to, że kupno nowego kompletu opon może zostać oddalone w czasie nawet o dwa sezony. Nieprawidłowe przechowywanie może także prowadzić do deformacji naszych opon. Co więcej, to, jak magazynujemy opony, ma także wpływ na przyczepność opon, jak również przyspieszone zużycie bieżnika. 

Jeśli nie dysponujemy odpowiednim miejscem do przechowywania opon, warto skorzystać z profesjonalnych usług, które zajmują się przechowaniem opon sezonowych. Zaznaczyć należy, że opony są sporym wydatkiem dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Nic więc dziwnego, że pragniemy cieszyć się ich doskonałym stanem technicznym oraz nienaganną kondycją przez jak najdłuższy okres czasu. W tym celu warto zadbać o ich właściwe przechowywanie, a będziemy mogli osiągnąć efekty, które przerosną nasze najśmielsze oczekiwania. Bez znaczenia pozostaje, czy posiadamy samochody spalinowe, czy też elektryczne- właściwa pielęgnacja opon jest kwestią priorytetową, zarówno dla naszego bezpieczeństwa jazdy, jak i zasobności portfela.

Źródło informacji: 

https://www.autodoc.pl/info/jak-przechowywac-opony-bez-felg-i-z-felgami

https://autokult.pl/26778,jak-wlasciwie-przechowywac-opony

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%