Zamknij
REKLAMA

1 kwietnia w całej Polsce rozpoczął się narodowy spis powszechny

08:08, 01.04.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Jest obowiązkowy.

W czwartek o północy w całej Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Uczestnictwo w spisie jest obowiązkowe, ale udział w nim jest łatwy i nie wymaga wychodzenia z domu, ponieważ najprościej jest to zrobić przez internet, choć to nie jedyna opcja. Jeśli ze względu na wiek czy stan zdrowia ktoś nie umie tego zrobić, pomogą osobiście lub telefonicznie rachmistrzowie.

Jak wyjaśnia GUS, spisowi podlegają "osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania". Podlegają mu także "mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami".

Podstawową formą jest samospis w formule online. Można go dokonać bezpiecznie, bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem strony spis.gov.pl, gdzie jest dostępna interaktywna aplikacja do uzupełnienia wpisu. Dostępne są tam formularze w języku polskim, angielskim, ukraińskim oraz rosyjskim. Takie rozwiązanie jest wygodne nie tylko ze względu na pandemię, ale również wygodę wypełniania takiego formularza - spisu można dokonać o dowolnej godzinie przez siedem dni w tygodniu.

Jeśli jednak ktoś nie ma internetu albo nie potrafi posługiwać się komputerem, nie jest to problem. Urzędy na taką okoliczność mają obowiązek udostępnić stanowiska do samospisu internetowego, z których takie osoby mogą skorzystać.

Jak przekazał Główny Urząd Statystyczny, spis będzie realizowany następującymi metodami: obowiązkowo, czyli właśnie metodą samospisu internetowego (CAWI) oraz uzupełniająco metodą wywiadu telefonicznego (CATI)oraz metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI).

"Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy będzie obowiązkowy. Oczywiście jeśli ktoś np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność nie będzie się w stanie samospisać, pomogą mu w tym nasi rachmistrze - bezpośrednio i telefonicznie" - podkreśla GUS. Nie trzeba się więc martwić brakiem komputera czy internetu.

Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego. Dokładna lista pytań dostępna jest w dedykowanej zakładce na stronie spis.gov.pl.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 potrwa do 30 czerwca 2021 roku. Przeprowadza go Główny Urząd Statystyczny. Obecnie procedowana jest jest też nowelizacja ustawy o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 roku. Ma ona na celu wydłużenie czasu trwania narodowego spisu powszechnego o trzy miesiące, by trwał sześć miesięcy: od 1 kwietnia do 30 września 2021 roku, a nie jak pierwotnie planowano - do 30 czerwca 2021 roku. (PAP)

Autorka: Natalia Kamińska

nmk/ robs/

[ZT]7238[/ZT]

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

Dziękuję postojęDziękuję postoję

6 0

Państwo interesuje się co obywatel posiada, aby jeszcze większe podatki na niego nałożyć 08:46, 01.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nowynowy

1 0

Odbiegając od tematu... Panie redaktorze, mam pytanie, czy mógłby Pan zainteresować się stanem dróg w gminie Płońsk oraz stanem czystości przy tych drogach. Kolejna Wielkanoc i kolejne brudne i dziurawe drogi. Może Pan Stolpa coś poradzi, bo jak rozumiem Pana Jarosławskiego to już nie interesuje. Wystarczy pojechać na ul. Płońską do Szerominka. Dziury, że koła można zgubić, nie mówiąc już o hałdach zalegającego piasku przy poboczach i to przy kościele gdzie mają się odbywać uroczystości świąteczne. Fajna reklama gminy dla osób tutaj przyjeżdzających. Warto również odwiedzić szeromiński stadion (jakaś biesiada tam była, czy coś), nie chcę już wspominać o części lasu należącej do gminy - śmietnik. Ciekawe, czy wójtowie, przewodniczący rady gminy posprzątali już w swoich domach i czy im to nie przeszkadza. A może tak podnieść podatki mieszkańcom gminy, w końcu tyle się dla nich robi... . Na koniec dla gminy najlepsze życzenia wielkanocne, mimo brudu, dziurawych dróg, wszechobecnych śmieci.... 08:01, 02.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%