Zamknij
REKLAMA

Pokaźna dotacja dla projektu mniejszych i bardziej rodzinnych domów dziecka

19:55, 05.08.2019 | za info Starostwa Powiatowego w Płońsku
REKLAMA
Skomentuj
Starostowie Elżbieta Wiśniewska i Krzysztof Wrzesiński podpisali umowę na realizację projektu 'Nasz Nowy Dom' na terenie powiatu płońskiego. Obok zdjęcie z remontu mieszkania rodzinkowego [Foto: starostwa]

Przy ulicy Sienkiewicza 4c, jak pewnie już wiecie, powstają tzw. mieszkania rodzinkowe dla podopiecznych płońskiego domu dziecka. Trwają prace remontowe w lokalach przeznaczonych na ten cel, które mają zostać oddane do użytku wychowankom do końca tego roku. W poniedziałek płońskie starostwo poinformowało o pozyskaniu dla powiatu dofinansowania na realizację projektu pn. ,,Nasz Nowy Dom - Wspieranie rodzin i pieczy zastępczej w powiecie płońskim".  

Zgodnie z dyrektywą unijną, od 2021 r. mają zniknąć domy dziecka opiekujące się więcej niż czternaściorgiem podopiecznych. To olbrzymie wyzwanie dla samorządów, które przez najbliższy rok powinny zachęcać małżeństwa do tworzenia rodzin zastępczych i organizować małe formy pomocowe tzw. rodzinne domy dziecka.

- W związku z tym, że w życie wchodzą przepisy, które nakładają na powiat obowiązek zmiany sposobu opieki na dziećmi, dzieci nie mogą przebywać w takich molochach jak obecny dom dziecka, tylko w domach bardziej przypominających rodziny. Powiat Płoński od dawna czyni starania, żeby umieszczać dzieci w rodzinach zastępczych, co idzie z ogromnym trudem, szczególnie, jeśli chodzi o rodziny zastępcze zawodowe. Dlatego postanowiliśmy utworzyć rodzinne formy opieki nad dziećmi i doprowadzić do dezinstytucjonalizacji domu dziecka. Stąd pojawił się pomysł napisania projektu:,,Nasz Nowy Dom - Wspieranie rodzin pieczy zastępczej w powiecie płońskim." - informuje starosta Elżbieta Wiśniewska. 

Wartość projektu ogółem to 1 209 699,60 zł. Powiat otrzymał na ten cel dofinansowanie w kwocie 1 111 524,60 zł, z czego prawie 92 proc. to fundusze unijne (967 756,68 zł). Środki te przeznaczone są w dużej mierze na wspieranie tego procesu dezinstytucjonalizacji, ale też doposażenie (300 tys. zł) tych nowych mniejszych, bardziej rodzinnych domów dziecka przy ul. Sienkiewicza w Płońsku. Umowa została podpisana 30 lipca 2019 roku.

Partnerem w projekcie jest Gmina Miasto Raciąż. Czas jego realizacji przewidziany jest od 1 października 2019 do 30 września 2021 r.

- Celem projektu jest wzmacnianie więzi rodzinnych i przeciwdziałanie umieszczaniu dzieci w pieczy zastępczej. W ramach projektu powiat wyposaży dwie placówki opiekuńczo wychowawcze nowo utworzone przy ulicy Sienkiewicza dla 28 dzieci. Odbędą się również szkolenia kadry i rodzin zastępczych. Mam nadzieję, że realizacja projektu przyczyni się do powstania rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka i każde potrzebujące dziecko z terenu powiatu znajdzie bezpieczny dom - stwierdza Agnieszka Piekarz, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Płońsku.

(za info Starostwa Powiatowego w Płońsku)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

JaJa

2 5

Szkoda, że w tak ,, pięknym" projekcie nie wszyscy są tak usatysfakcjonowani jak władze miasta. Ciekawe co na to mieszkańcy z Sienkiewicza, że będą mieli " tylko" 28 nowych ,spokojnych lokatorów😢 22:57, 05.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Nie Nie

6 0

władze miasta - to projekt powiatu. 17:06, 06.08.2019


FotkaFotka

7 3

Fajna koalicyjna fotka PiS i jeszcze nie tak dawno PO. 10:13, 06.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

CzegoCzego

5 0

się nie robi dla dobra Polski! 17:07, 06.08.2019


kibickibic

8 3

I tym razem starostwo się myli. To nie remont a PRZEBUDOWA!. A że przy "okazji" realizacji szczytnego celu wykończyli nerwowo lokatorów bloku o tym cisza. Starostwo nie chwali się także, że przy "okazji" łamie prawo budowlane wprowadzając "nowinki", jak również ma w nosie zasady współżycia społecznego w Wspólnotach Mieszkaniowych, stosując metodę "faktów dokonanych" nie pytając WM o nic. Do czasu. 14:11, 06.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nawróćcie się grzesznawróćcie się grzesz

6 4

Dajcie spokój dzieciakom. Znam młodzież, która wychowuje sie w takim domu w Załuskach. Bardzo grzeczni i kulturalni młodzi ludzie. Macie rację. Nie powinni mieszkać w waszym bloku. Bo przejmą od części z was jakieś dziwne zachowania, nienawiść do innych, brak umiejętności współżycia społecznego, brak empatii i demoralizację. Nie szkalujcie i nie skazujcie tych dzieci! 23:48, 07.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dzieci szkodaDzieci szkoda

0 0

będą miały sąsiadów nieżyczliwych 01:12, 03.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© plonskwsieci.pl | Prawa zastrzeżone