Listopadowe posiedzenie powiatowych radnych przyniosło m.in. podjęcie uchwały w sprawie ustanowienia herbu i flagi Powiatu Płońskiego oraz zasad i warunków ich wykorzystania. Załączamy obrazy nowych powiatowych symboli lokalnej tożsamości.
Symbole ustanowione przez samorząd Powiatu Płońskiego w wersji poprzedniej były niezgodne ze sztuką heraldyczną, co w swojej opinii wyraziła Komisja Heraldyczna. Zgodnie z analiza poprzednich insygniów należy wskazać zarówno nieprawidłowe dla polskiej tradycji samorządowej dzielenie tarczy herbowej, w tym użycie dla trzech pól koloru czerwonego, a dla jednego srebrnego pola – co powoduje rozbicie graficzne herbu. Stworzenie herbu łączonego z istniejących godeł dwóch miast jest błędem. Zamieszczenie stylizowanych w innej kolorystyce dwóch herbów, zawierających budowle miejskie, poprzez połączenie dwóch niezależnych herbów miast, jest niewłaściwe dla polskiej heraldyki ziemskiej. Dodatkowo należy nadmienić, że stylizacja odbyła się po pogłębionej analizie heraldyczno-sfragistycznej. Do 2012 r. Miasto Płońsk używało wizerunku herbu znanego choćby z międzywojennych pieczęci i były powielane przez późniejsze publikacje heraldyczne. Dopiero analiza przeprowadzona w monumentalnej publikacji „Miasta polskie w tysiącleciu” wskazała na inny wizerunek herbu Płońska i Raciąża, bazując na materiale sfragistycznym. Dotarcie do pieczęci posiadających metrykę XVI-wieczną czy średniowieczną, znajdujące się w państwowych archiwach, doprowadziła do sytuacji, gdzie trzeba było zrewidować wizerunek herbu miasta Płońska. Spowodowało to, że obecny symbol stolicy powiatu, ustanowiony i zatwierdzony przez Komisję Heraldyczną, różni się od tego z herbu powiatu, tak samo, jak i herb miasta Raciąża. Dodatkowo należy przypomnieć, że Płońsk i Raciąż nie są już jedynymi miastami, gdyż prawa miejskie odzyskały również inne samorządy, które wchodzą w skład powiatu płońskiego, a których metryka sfragistyczna jest równie stara jak Raciąża i Płońska - opisuje Starostwo Powiatowe w Płońsku.
Herb powiatu płońskiego
- Użyty w poprzednim herbie Powiatu biały orzeł mazowiecki nie jest związany z mazowiecką tradycja heraldyczną, co wynikało z konieczności zmiany symbolu także przez samorząd województwa mazowieckiego. Tym samym herb powiatu nawiązywał do nieaktualnego herbu województwa. Konieczne było więc stworzenie nowych symboli samorządowych dla powiatu płońskiego. Poprzedni herb otrzymał również negatywną opinię od Komisji Heraldycznej działającej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - podkreśla Barbara Rudzińska, rzecznik prasowa płońskiego starostwa. - Po dyskusji radni powiatu płońskiego uznali projekt odwołujący się do dziedzictwa historycznego książąt mazowieckich, jak i nawiązujący do tradycji katolickich i najważniejszego zabytku znajdującego się na terenie powiatu płońskiego, za ten który najlepiej będzie symbolizował współczesny powiat płoński - kontynuuje. - Symbolika herbu nawiązuje do dualizmu tych ziem. Były one podzielone na dwie domeny: świecką – książęcą oraz duchowną – biskupią i opacką. Znalezienie przy tak dużej licznie samorządów – gmin, miast, wsi, parafii – jednego wspólnego elementu, który mógłby być symbolem jednoczącym dwanaście samorządów, było istotnym celem przy tworzeniu herbu. Orzeł – dowołuje się do położenia na Mazowszu i władztwa książąt mazowieckich. Użyty został orzeł z pieczęci jednego z najważniejszych władców panujących na Mazowszu – Siemowita IV. Władca ten posiada też największe zasługi dla rozwoju tych terenów. Nadał prawa miejskie Płońskowi i Raciążowi, jednemu z najstarszych miast nie tylko w powiecie, ale i na Mazowszu. Książęta mazowieccy z dynastii Piastów panowali przez wieki, aż do włączenia Mazowsza do Korony, na terytorium całego współczesnego powiatu płońskiego. Z kolei pastorał z welonem – odwołuje się do opactwa w Czerwińsku nad Wisłą. Jest ono skarbem kultury materialnej i duchowej powiatu płońskiego, ale przede wszystkim jest istotny dla kultury i historii Polski. Jest to perła architektury romańskiej, której na terenie kraju jest niewiele - kończy rzecznik Rudzińska.
[ZT]20311[/ZT]
......15:53, 02.12.2024
8 0
Super że władze powiatowe nie mają większych problemów ,herb najważniejszy , 15:53, 02.12.2024
Antykler17:39, 02.12.2024
0 2
No oczywiście nie mogło zabraknąć kiecakowych odniesień, bo jeszcze by się biskup wqrzył...
Thebilizm w najwyższym wydaniu 17:39, 02.12.2024
Ulryk23:05, 02.12.2024
3 0
No, wreszcie można ruszać na pola grunwaldzkie... 23:05, 02.12.2024
Źle 07:05, 03.12.2024
4 1
Za mało pejsów, nie ma jarmułki i gwiazdy Davida 07:05, 03.12.2024