Zamknij

Polsko-ukraińska konferencja w Płońsku i współpraca z Berdyczowem

10:22, 18.11.2024 RED Aktualizacja: 15:18, 19.11.2024
Skomentuj Jednym z punktów dwudniowej konferencji było podpisanie umowy o współpracy między Płońskiem a Berdyczowem Jednym z punktów dwudniowej konferencji było podpisanie umowy o współpracy między Płońskiem a Berdyczowem

W listopadowy weekend, już po raz trzeci w Płońsku o relacjach polsko-ukraińskich debatują historycy. To m.in. okazja do podpisania umowy o współpracy naszego miasta z Berdyczowem. - To miasto o podobnych korzeniach i tradycjach jak nasz Płońsk - wskazuje burmistrz Andrzej Pietrasik. Zwrócił on również uwagę na potrzebę solidarności między Polską a Ukrainą, kiedy trwa wojna z Rosją.

Podczas konferencji „Polska-Ukraina-Rzeczpospolita” zaplanowano wygłoszenie 17 referatów na temat historii Polski i Ukrainy.

- Już po raz kolejny Płońsk gości przedstawicieli świata nauki, którzy dyskutują o historii i relacjach polsko-ukraińskich. Tym razem spotkaliśmy się w wydaniu międzynarodowym, ponieważ na konferencję do Miejskiego Centrum Kultury przyjechali naukowcy z Ukrainy i z Polski. Mamy zaplanowanych kilkanaście wykładów o różnej tematyce, dotyczącej różnych epok i odniesień pomiędzy Polską a Ukrainą, prezentowanych przez autorytety z dziedziny historii - mówi Filip Przedpełski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Płońsku. - Chcemy w ten sposób budować relacje już nie tylko między Płońskiej a partnerami - chociaż jest to dla nas najważniejsze, ale być też miejscem dialogu, w tym dialogu historycznego między Polską w Ukrainą. Z tego powodu cieszymy się, że podczas tej konferencji odwiedzają nas i uczestniczą w niej przedstawiciele państwa ukraińskiego, konsulowie i reprezentanci ambasady ukraińskiej w Warszawie - dodaje. 

Jednym z ważniejszych punktów wydarzenia było sobotnie podpisanie umowy partnerskiej między naszym miastem a Berdyczowem. 

- Płońsk jest otwarty na współpracę z Ukrainą. Mamy już stamtąd dwóch partnerów; jednego czynnego czyli Tarnopol, z którym współpracujemy niemalże na co dzień, wysyłając tam pomoc humanitarną, jak też m.in. zabieramy dzieci na wakacje i drugiego - Bachczysaraj na Krymie - z przyczyn wojennych ta współpraca obecnie nie jest możliwa, ale mam nadzieję, że uruchomimy ją jak tylko Ukraina odzyska Krym. Teraz doszedł Berdyczów, z którym współpracujemy od wielu miesięcy. Tam jest duża społeczność polska. To miasto o podobnych korzeniach i tradycjach jak nasz Płońsk, wielokulturowe, również z dużą częścią społeczności żydowskiej, z Sanktuarium Matki Boskiej Berdyczowskiej. Łączy nas też obecność karmelitów bosych, którzy byli u zarania istnienia naszego miasta - mówi Andrzej Pietrasik, burmistrz Płońska. - Mieszkańcy Berdyczowa są bardzo mili, życzliwi, chętni i otwarci na współpracę. Mówią też po polsku, mają polską parafię. Chcielibyśmy wspierać Ukrainę na poziomie miast, gmin i to robimy, pokazując m.in. na czym polega członkostwo w Unii Europejskiej. Mamy na stażu w urzędzie kolejną osobę z Ukrainy. Będziemy współpracować, będziemy szukać porozumienia i rozwiązania również tych trudnych, bolesnych spraw, które dotyczą historii polsko-ukraińskiej, temu służy m.in. ta konferencja. Wszystko to na poziomie miast, gmin, bo takie jest nasze zadanie - przyznaje. 

REKLAMA

Burmistrz przypomina także o pomocy, w jaką zaangażował się Płońsk: - Od początku konfliktu na Ukrainę, w tym również do Berdyczowa, wysłaliśmy 50 dużych transportów humanitarnych.

Podczas płońskich uroczystości uhonorowani zostali Oleksander Popov - I Sekretarz Ambasady Ukrainy w RP, konsulowie Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie, Andrij Zahorski i Vasyl Yordan oraz płk. Valeriy Padytel.

- Od samego początku tej wojny pomoc humanitarna, medyczna, która idzie z Płońska, jest dla nas bardzo dużym wsparciem. A największe, co dał nam Płońsk, to dał tym ukraińskim dzieciom, których ojcowie walczą na froncie, odpoczynek tutaj, możliwość nabrania sił, by zacząć rok szkolny. Dzieci to jest nasze wszystko - zaznacza konsul Vasyl Yordan. - To współpraca owocna i potrzebna stąd podpisanie kolejnej umowy partnerskiej. Każde miasto na Ukrainie chciałoby jak najlepiej poznać jak działają władze samorządowe w Polsce i przenieść wasze doświadczenia do Ukrainy. Dzięki wam jesteśmy razem - to co zrobili obywatele Płońska przyjmując dziesiątki, setki moich rodaków, dając im dach nad głową, to jest najważniejsze i bezcenne. To świadczy o wszystkim - dodaje jeden z gości konferencji.  

Dodajmy, że patronat naukowy nad wydarzeniem objęła prof. Teresa Chynczewska-Hennel – polska historyk, członek Komitetu Historycznego Polskiej Akademii Nauk. Wydarzeniami towarzyszącymi konferencji było wręczenie medalu Godfryda Ossowskiego dla Natalii Wojceszczuk, dyrektor Wydziału Zezwoleń Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy oraz prezentacja książki doktora Kazimierza Pacuskiego  „Płońsk i region płoński w średniowieczu”.

REKLAMA

(RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(14)

oneone

14 3

Pomaga się Ua, a nie myśli o mieszkańcach Płońska, wstyd dla rządzacych,. 18:32, 17.11.2024

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Nocny Burmajer Nocny Burmajer

6 2

A ja jestem odmiennego zdania. Ostatnimi czasy powstały piękne murale. Gołąb pokoju od kilku lat pilnuje miasta, jest też wspaniałe muzeum w rynku. Czego trzeba więcej? 08:19, 18.11.2024


Jak by co...Jak by co...

1 0

pisz na Berdyczów 🤣 07:42, 19.11.2024


Biegunka ManBiegunka Man

0 0

Mam przesrany żywot, mamy tłumy turystów i centrum informacji turystycznej, a S-R-A-L-N-I jak nie było tak nie ma 17:41, 20.11.2024


wiad.wiad.

12 0

Mam już dość mówienia o Żydach a teraz o Ukraińcach. Nic o naszych rodakach. 11:59, 18.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NOOOOONOOOOO

10 0

W Płońsku bardziej dba się o obcych niż o Płońszczn . Władza zajmuję się żydkami Ukraińcami zamiast ściągać inwestorów do miasta dających sensowne miejsca pracy . Budują tylko muzea żeby wsadzić swoich znajomych .Zwykłe szaraczki mają zasuwać za psie pieniądze w marketach od świtu do nocy . Jeszcze najlepiej w niedzielę żeby pan urzędas miał kiedy zakupy zrobić 13:27, 18.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

polandapolanda

6 0

a wiecie ze anrzej burmiszcz ma wiecej ziemi niz obajtek i morawiecki razem wzięci? 15:20, 18.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

123123

8 0

Jak nie żydki to ukraińcy. Nasza władza zapomina że ma służyć Polakom a nie obcym narodom. Polak w Polsce gospodażem. 17:30, 18.11.2024

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

okok

1 1

słowo gospodarz tak piszemy, nie inaczej 20:31, 18.11.2024


Pisz...Pisz...

2 0

na Berdyczów.🤣 07:43, 19.11.2024


Wysoka kulturaWysoka kultura

2 3

Myślę, że nasz najdroższy Burmistrz powinien otrzymać Pokojową Nagrodę Nobla. 18:37, 18.11.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ErazmErazm

0 0

Ja optuję za Nagrodą Jobla 17:40, 20.11.2024


potrzeba solidarnoścpotrzeba solidarnośc

6 0

co on gada, ja jestem bardzo ciekaw, czy gdyby rosja zaatakowała nas to ukraina by nas wspierała, napradwe nie trzeba tutaj wielkiego myślenia wystarczy odwrócić sytuację 20:29, 18.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NOONOO

2 0

Mozę jeszcze flagi bandery im zawieście na urzędzie w Płońsku. 16:20, 20.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%