Zamknij
INFORMACJE

Bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami!

16:57, 11.11.2017 Aktualizacja: 11:06, 20.11.2017
Skomentuj

Szanujmy naszą wolność i współpracujmy dla dobra naszej małej ojczyzny - mówili gospodarze płońskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości, których główne punkty odbywały się tradycyjnie pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego. Uroczystości rocznicowe rozpoczęła Msza św. w kościele parafii pw. św. M. Kolbego, po której uczestnicy przemaszerowali ulicą Kopernika pod wspomniany pomnik, gdzie głos zabrali m.in. starosta powiatu płońskiego oraz burmistrz Płońska. 

Samorządowcy, w obecności m.in. licznych pocztów sztandarowych, kombatantów oraz uczniów miejscowych szkół, cofali się myślami do roku 1918 oraz 1989, kiedy to po raz drugi odzyskaliśmy skradzioną nam wolność. - Dziś z perspektywy historycznej można śmiało powiedzieć, że gdyby nie było 11 listopada to nie byłoby zwycięstwa ,,Solidarności". Nieprzypadkowo dorobek XX-lecia międzywojennego stał się ważnym punktem odniesienia w czasie transformacji ustrojowej - zaznaczał burmistrz Andrzej Pietrasik (na zdjęciu poniżej - red.).    

Podkreślano również znaczenie pamięci o wszystkich, którym tak wiele zawdzięczamy. - Wiele pokoleń pracowało, poświęcało się i tworzyło kulturę narodową oraz ojczyste dzieje, abyśmy mogli podjąć to całe dziedzictwo i budować lepszą przyszłość - mówił starosta Andrzej Stolpa, przywołując słowa Norwida o ojczyźnianym wielkim, zbiorowym obowiązku. - Miłość do ojczyzny to nie tylko wdzięczna pamięć i szacunek dla ołtarzy przeszłości, to również odpowiedzialność za jej obecny i przyszły kształt. Nie możemy czuć się zwolnieni z tej odpowiedzialności. Każdy na swoim miejscu, zgodnie ze swoim powołaniem i możliwościami winien troszczyć się o dobro, siłę, szczególnie moralną, sprawiedliwość w naszym ojczystym domu - stwierdzał Stolpa. - Wolna ojczyzna jest dla nas wielkim darem, ale i wielkim zadaniem. Niech dzisiejsza uroczystość uwrażliwi nas na sprawy społeczne i narodowe, niech ożywi pamięć, która ogarnia dzieje zrywów i powstań, klęsk i zwycięstw wielu pokoleń Polaków, którym na sercu leżało dobro ojczyzny - kontynuował. - Niech nam uświadomi, z jakiego dorobku przeszłości korzystamy, nie zmarnujmy tego dziedzictwa, zróbmy wszystko, aby ten dzień każdego roku był przepełniony dumą i radością. 

- Wracając pamięcią do wydarzeń sprzed prawie 100 lat, trudno sobie wyobrazić, że tak wielkiego cudu wolności dokonali przedstawiciele tak różniących się od siebie środowisk - dodawał burmistrz Płońska. - To imponujące, że mimo różnych poglądów, kiedy najważniejsza była racja stanu, potrafiono zapomnieć o własnych ambicjach i poświęcić się dla dobra Polski.

Jak zwykle zebrane delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod niepodległościowym pomnikiem oraz na cmentarzy na mogile żołnierzy poległych w 1920 roku. (DT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

XYZXYZ

4 6

Jaki "gustowny" kapelusik...

08:47, 12.11.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%