1917-2017 ? to cezura czasowa płońskiej szkoły, Gimnazjum i Liceum przy ulicy Płockiej. Jubileusz 100-lecia istnienia placówki miał nader doniosły przebieg. Skłaniał do refleksji i przypominał młodzieży o szacunku do wspomnień. Dźwięk szkolnego dzwonka przywołał je z niesłychaną siłą na nowo. W czwartek I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza świętowało uroczystość Dnia Patrona. Dzień później odbyła się jubileuszowa akademia, podczas której zaproszono gości w sentymentalną, symboliczną podróż w czasie.
- Nasza szkoła powstała w momencie, kiedy odradzała się wolna Polska, w 1917 roku. Znaleźli się ludzie, którzy poświęcili swój czas, aby walczyć o jej powstanie. Skupieni byli w płońskim Kole Polskiej Macierzy Szkolnej ? rozpoczynał rys historyczny Ryszard Buczyński, dyrektor ZSO w Płońsku. - Na początku niestety nie była to szkoła dla wszystkich, tak jak jest to dzisiaj. Wtedy nauka była przywilejem. Trzeba było opłacać czesne, a na to nie każdego było stać ? kontynuował. - Nie było nauczycieli, przybywali dopiero ze wschodu i to oni budowali tę szkołę od podstaw.
Pierwszy absolwent ukończył szkołę w roku 1923 (foto: DT)
Szkoła pierwotnie korzystała z budynku, gdzie jeszcze kilka lat temu mieścił się magistrat. Dopiero w 1935 roku znalazła się w obecnym miejscu, a budowę nowej siedziby zapoczątkował dyrektor Stanisław Francuz.
Z kadencją Władysława Wieczorkiewicza, jak przyznawał Ryszard Buczyński, nastał czas szkolnej stabilizacji. To ten dyrektor pozostawił po sobie internat i zapoczątkował zjazdy absolwentów. Z kolei za czasów Kazimierza Orchowskiego pojawili się pierwsi olimpijczycy. Pobudowano nowe skrzydło szkoły, a zniknęło stare wejście z charakterystycznymi kulami. Dyrektor Buczyński wspominał również postać nieodżałowanego Krzysztofa Karulaka, który przez 14 lat zarządzał płońskim ogólniakiem. Wyprowadził on szkołę poza ramy Płońska. Placówka znalazła się w Towarzystwie Szkół Twórczych oraz w Stowarzyszeniu ,,UNESCO?.
Czas podziękowań i gratulacji dla Ryszarda Buczyńskiego, który ze wszystkich dotychczasowych dyrektorów najdłużej zarządza szkołą przy Płockiej, to już 25 lat (foto: Dawid Turowiecki)
Przez te sto lat placówką dyrygowało blisko 20 dyrektorów. - Byli to przede wszystkim mężczyźni. Przed wojną ani jedna kobieta nie kierowała szkołą, po wojnie były to trzy panie, które przez to stulecie pełniły tę funkcję w sumie pięć lat. Dziś te tendencje są zgoła odmienne ? stwierdzał pół żartem, pół serio Ryszard Buczyński. - Staramy się kontynuować te wszystkie dobre tradycje wypracowane przez lata. Robimy to, jak tylko potrafimy najlepiej. Obecnie jesteśmy w okresie permanentnej reformy edukacji. Za dwa lata z mapy oświatowej znikną przecież gimnazja ? wskazywał Buczyński, który nie omieszkał wspomnieć również o szkolnych, powiatowych inwestycjach, m.in. o tegorocznej przebudowie piwnic, gdzie znajdują się szatnie. - Jak dobrze popadało, to były tam i żaby. Wszystko było tak mocno zawilgocone. Teraz jak nawet pada, to u nas jest już sucho ? mówił z uśmiechem Ryszard Buczyński, wspominając również o planowanej kompleksowej modernizacji internatu.
Ryszard Buczyński świętuje w tym roku 25-lecie pracy na stanowisku dyrektora I LO. - To ćwierć wieku historii tej szkoły. Pana osobowość oddają słowa Jana Pawła II: ,,Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest. Nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi? - tymi słowami dziękowała Ryszardowi Buczyńskiemu delegacja pracowników szkoły, rady rodziców oraz uczniów. Ciepłe słowa pod adresem dyrektora skierowały także powiatowe władze, gratulując mu zacnego jubileuszu.
Czterech tegorocznych absolwentów naszego liceum za świetne osiągnięcia maturalne z matematyki, fizyki i historii na poziomie rozszerzonym otrzymało nagrody finansowe od Fundacji Ryszarda Pytlaka
Wyraźnie wzruszony starosta Andrzej Stolpa, który sam jest wychowankiem płońskiego liceum, mówił: - Te sto lat to wspaniały jubileusz. To kilkadziesiąt roczników ludzi i kilka pokoleń nauczycieli. Mury tej szkoły opuściło prawie 10 tys. absolwentów ? to jak małe miasto. Ludzi dobrze przygotowanych do życia. Dzięki tej szkole nabyliśmy wiedzę i umiejętności, które procentują na co dzień ? podkreślał starosta Stolpa. - Nasz szkoła jest znana nie tylko na Mazowszu, ale i w całej Polsce. W rankingach szkół zajmujemy dobre miejsca, choć mnie osobiście one nie satysfakcjonują. Bo to w tej szkole mówiono mi, że nie można spocząć na laurach, że trzeba mieć ambicje i stawać się coraz lepszym. Wspólnie będziemy robić tak, aby nasze liceum pięło się w rankingach i wypuszczało coraz lepiej wykształconych absolwentów. Tak więc do zobaczenia na dwusetnej rocznicy ? zakończył z przymrużeniem oka Stolpa.
Prezentacja książki ?Trwałość pamięci" część II, która jest pracą zbiorową pedagogów płońskiego ogólniaka. - Książka zawiera elementy z historii naszej szkoły, bo w niej bardzo mocno zakorzeniona jest nasza teraźniejszość - mówiła Justyna Sarzalska, nauczycielka języka polskiego.
Fotorelacja z IX Zjazdu Absolwentów Liceum i Gimnazjum w Płońsku już wkrótce na portalu PwS. Tymczasem zamieszczamy poniżej zdjęcia z piątkowych wydarzeń.
Dawid Turowiecki
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu plonskwsieci.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Funkcjonariusze CBA w Płońsku
Wszystko umorzą ,jak jednemu dyrektorowi od dróg z powiatu,jedna kilka ukladziki łapowki zwolnienia odpsychiatrów.
I tak
16:09, 2025-05-15
Funkcjonariusze CBA w Płońsku
dla radnego Pana Marcina że złożył interpelację dobrze że jest aktywny pyta o wszystko.Dzięki dzięki bo mieszkańcy to nie mają wiedzy o pewnych sprawach wraca się późno z pracy z W-wy i potem odpoczynek a tu w mieście dużo się dzieje
Podziękowanie
15:28, 2025-05-15
Funkcjonariusze CBA w Płońsku
Nie sprawdzą te wszystkie przetargi co były na remonty kamienic,szpitala, stacji PKP itd. Dziwnym trafem jednego roku wszystkie przetargi wygrała jedna firma
Gugu
15:12, 2025-05-15
Funkcjonariusze CBA w Płońsku
Jeśli prezes jest od 6 maja zawieszony, to kto zarządza miejską spółką, dlaczego właściciel do tej pory milczy? Prezes nic nie robił bez wiedzy i zgody burmistrza. Obaj rządzą miastem i spółką od kilkudziesięciu lat. To część lokalnego układu. Spółka finansuje to, czego nie można sfinansować z budżetu miasta. Sieć zależności jest szeroka i głęboka.
Pytanie
14:29, 2025-05-15
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz