Zamknij

Historia, która ożyła. Kawaleryjska szarża na polach Arcelina. Wydarzenie, który przyciągnęło tłumu widzów

16:19, 20.08.2018 Dawid Turowiecki Aktualizacja: 16:38, 20.08.2018
Skomentuj

Wiele ważnych dla kraju rocznic obchodzimy w sierpniu. Jedną z nich jest bez wątpienia uroczystość wspomnienia wydarzeń z 1920 roku, kiedy to batalia pod pobliskim Arcelinem, wchodząca w skład Bitwy Warszawskiej, pozwoliła rozbić w pył bolszewicką hordę, o czym z dumą mówiono w minioną niedzielę. Głównym punktem wydarzenia była efektowna inscenizacja arcelińskiej szarży, z której zdjęcia znajdziecie już w naszej galerii. 

- My, Polacy zawsze byliśmy narodem biegłym w wojennym rzemiośle. Nie szukaliśmy wojen, nie napadaliśmy na inne narody, ale gdy zaszła taka potrzeba potrafiliśmy bronić naszej ziemi i wolności – mówił gospodarz obchodów 98. rocznicy Bitwy pod Arcelinem Aleksander Jarosławski, wójt gminy Płońsk.

- My, mieszkańcy wsi, na pamiątkę tamtych wydarzeń obchodzimy ten dzień jako ,,dzień czynu chłopskiego”, a wybór tej daty nie był przypadkowy, albowiem chłopi mieli decydujący udział w zwycięstwie nad idącą na podbój Europy, Armią Czerwoną. Chłopi stanowili przeważającą część ówczesnej armii, zasilili szeregi Wojska Polskiego – kontynuował wójt Jarosławski. - Tu, na polach polscy żołnierze przelewali krew, oddając to, co najcenniejsze – życie. Gdyby nie szarża arcelińska to losy wojny polsko-bolszewickiej mogłyby wyglądać zgoła inaczej. Dlatego oddajemy hołd tym, którzy właśnie stawili opór bolszewickiej nawale – stwierdzał m.in. Aleksander Jarosławski.

- Nie pozwolimy zapomnieć o naszych bohaterach. Niech pamięć o nich jednoczy nas w imię wielkiej sprawy, jaką jest wolna, niepodległa i zasobna Polska – dodawał Andrzej Stolpa, starosta powiatu płońskiego.

Burmistrz Płońska podkreślał, że modlitwa i zjednoczenie dały siły Polakom do walki z sowieckim najeźdźcą. Apelował, aby na 100-lecie arcelińskiego zrywu postawić pomnik ku czci I Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, który to przepuścił zwycięski atak na rosyjskiego nieprzyjaciela. - Po roku ‘90, krok po kroku przywracamy wszystkie ważne wydarzenia, które toczyły się na ziemi płońskiej. Na dowód tego, w miejscu potyczek polsko-rosyjskich roku 1920 przy moście nad Płonką, z inicjatywy płońskich Strzelców, stanie pomnik marszałka Piłsudskiego – oznajmiał Andrzej Pietrasik.

Kiedy liczne delegacja uczestniczyły w ceremoniale składania wieńców pod tamtejszym pomnikiem pamięci bohaterów Bitwy pod Arcelinem, okoliczni mieszkańcy oraz przyjezdni zajmowali miejsca na terenie, na którym odebrano sceny walk, które zapisały się złotymi zgłoskami w historii nie tylko ziemi płońskiej. Widownia mogła poczuć tętent szarżującej kawalerii, podmuch wybuchów i ujrzeć gest zwycięstwa strony polskiej. 

W inscenizacji wzięły jeszcze udział następujące grupy: szwoleżerowie 1 Pułku Szwoleżerów im. marszałka Józefa Piłsudskiego z Warszawy Szwadron jazdy RP, grupa rekonstrukcji historycznej GRH ,,Gregor” z Puław, Stowarzyszenie 1 Pułku Ułanów Krechowieckich im. pułkownika Bolesława Mościckiego z Warszawy, 22 Pułk Ułanów z Garbatki Letnisko, 11 Pułk Ułanów z Radomia oraz rodzima młodzież ochotników, która stanowiła oddział piechoty. Pokaz sprzętu i wyposażenia wojskowego zaprezentował I Batalion Kawalerii Powietrznej 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Nie zabrakło również pocztu flagowego i posterunku honorowego II Pułku Saperów w Kazuniu

Jak słychać z zapowiedzi, wczorajsza inscenizacja była próbą przed główną rekonstrukcją, która na jeszcze większą skalę miałaby zostać zorganizowana już za dwa lata, czyli w setną rocznicę ,,Cudu pod Płońskiem”. 

(Dawid Turowiecki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%