Zamknij

Dlaczego cukier jest dobry dla naszego mózgu?

10:17, 08.11.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:18, 08.11.2019

Nasz mózg potrzebuje wielu rzeczy, żeby prawidłowo funkcjonować. Musimy go dotleniać, dlatego często wychodzimy na spacery. Staramy się też zdrowo odżywiać, aby sprawniej przyswajać nowe informacje. Stąd taką popularnością cieszą się np. orzechy czy gorzka czekolada, które zawierają składniki biorące udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.

Mimo iż na liście produktów polecanych w diecie dla mózgu nie ma cukru, to także jego obecność w naszej diecie ma znaczenie. Należy pamiętać, że glukoza jest jedynym fizjologicznym źródłem energii dla mózgu. Z drugiej jednak strony nadmiar cukru może przyczynić się do trudności ze skupieniem i negatywnie wpływa na organizm człowieka. Zatem, jak nie dać się całkowicie zwariować?

Okazuje się, że zdrowy rozsądek jest tu najważniejszy! Ze słodyczami nie można przesadzać, ale z kolei węglowodany złożone pochodzące z warzyw, owoców czy nasion roślin strączkowych stanowią nie tylko źródło witamin i składników mineralnych, ale także takich węglowodanów, które są trawione stopniowo i dzięki temu, uwalniają energię powoli, pozwalając na ciągłą, wydajną pracę mózgu.

Energia i rozwój

Zapewne każdy z nas spotkał się już z sytuacją, kiedy w pracy odechciewało się absolutnie wszystkiego, a senność dominowała nad motywacją do pracy. Z takimi sytuacjami borykamy się wszyscy, jeśli nie przeznaczamy wystarczająco czasu na wypoczynek lub gdy jesteśmy np. głodni. Gdy, kiedy nie jemy pełnowartościowego śniadania, źle się wysypiamy lub żyjemy w stresie, ciężko jest wymagać od siebie wydajnej pracy.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektórzy ludzie w godzinach porannych słodzą kawę? Okazuje się, że nie tylko po to, żeby smakowała ona lepiej, ale dlatego że są po prostu głodni. Pomijanie śniadania sprawia, że później podjadają inne produkty i dodanie do kawy odrobiny cukru sprawia, że nasz organizm poza kofeiną otrzymuje dawkę niezbędnej energii. Niestety, na krótko, po tym znów pojawia się senność. A więc nie jest to dobre rozwiązanie i należy pamiętać o pełnoziarnistym, prawidłowo skomponowanym śniadaniu.

Dobre samopoczucie psychiczne

W dzisiejszych czasach jesteśmy narażeni na dużą ilość stresu, co nie rzadko odbija się na naszym zdrowiu. Niekiedy bywa tak, że jesteśmy przemęczeni samym faktem, że się denerwujemy. Tak właśnie działa stres – podstępnie pozbawia nas energii i siły do pracy oraz życia. Jak sobie jednak z tym poradzić?

Żeby temu przeciwdziałać, powinniśmy prowadzić aktywny tryb życia, ale z drugiej strony musimy umieć znaleźć także czas na chwilę odpoczynku. Niezwykle ważna jest także zwyczajowa dieta. Jak wskazują badania naukowe, zdrowy model żywieniowy pozytywnie wpływa na nastrój i zmniejsza ryzyko depresji. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą nam także zdrowe, słodkie przekąski. Przygotowane w domu lub zakupione na dziale ze zdrową żywnością, poza zastrzykiem energii, dostarczą nam także cennych składników odżywczych. Dzięki temu nie tylko poprawia się nam nastrój, ale także poczujemy się zrelaksowani.

Naturalne źródło dopaminy

Mówiąc w skrócie dopamina odpowiada za naszą aktywność i dobry nastrój. Nie bez powodu o niej tutaj wspominamy. Na jej wydzielenie wpływa właśnie układ nagrody, który reaguje na przykład na spożycie cukru.

Niestety, zbyt częste stymulowanie układu nagrody przez cukier może doprowadzić do mechanizmów uzależnienia się. Szczęśliwie cukier nie jest narkotykiem i stopniowe ograniczanie go w diecie pozwala wrócić do właściwych nawyków żywieniowych.

Czytaj więcej na ten temat na stronie: https://uczymyjakslodzic.pl/czy-to-prawda-ze-cukier-uzaleznia/

Dopamina pełni wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. Motywuje nas do działania i pozwala na odczuwanie przyjemności z czynności dnia codziennego. Z tego powodu warto wiedzieć, że są także inne sposoby pozwalające na wzrost jej wydzielania. Jednym z nich jest na przykład aktywność fizyczna. Tak właśnie! To regularne ćwiczenia fizyczne pozwalają na wydzielanie hormonów szczęścia i odczuwanie radości.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%