Zamknij

Kilka ciekawostek o oczyszczalniach biologicznych

15:35, 26.02.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:38, 26.02.2019

Oczyszczalnie biologiczne są już normą. Tymczasem w środku dzieje się całkiem sporo różnych interesujących procesów. Zresztą nawet konstrukcja oczyszczalni kryje w sobie parę niespodzianek, a oto kilka najciekawszych wiadomości na temat oczyszczalni biologicznych.

Czego nie wiesz o oczyszczalni ścieków?

  • Oczyszczalnie biologiczne działające na podobnej zasadzie do współczesnych, znane są od co najmniej kilkuset lat, choć pierwsze opisy pochodzą sprzed kilkunastu wieków. Oczywiście z Chin. Tylko że wtedy nie była to tandeta made in China, ale systemy, które poza skutecznością, miał wyróżniać również atrakcyjny wygląd.
  • W pojedynczym zbiorniku oczyszczalni przydomowej zachodzą te same procesy, które mają miejsce w gigantycznych zbiornikach oczyszczalni miejskich, ale w większej skali wymagają one dodatkowego wspomagania mechanicznego i chemicznego.
  • Określenie „osad aktywny” nie dotyczy wyłącznie aktywności biologicznej. Wzięło się stąd, że – jak piszą autorzy serwisu https://oczyszczalnie24.eu/15-oczyszczalnie-biologiczne – mikroorganizmy (w tym przypadku głównie pierwotniaki) faktycznie sprawiają, że osad „nie leży” po prostu na dnie zbiornika, tylko jest w nim cały czas podrzucany, po czym odpada. Dlatego nie tworzy się praktycznie wcale strefa beztlenowa
  • Temperatura w zbiorniku oczyszczalni jest na tyle duża, że dziś w tych największych oczyszczalniach montuje się nawet pompy ciepła, które pozwalają dogrzewać niektóre obiekty użyteczności przemysłowej. Ale to prawda, że ta technologia nie jest szczególnie często promowana.
  • Mikroorganizmy żyjące w oczyszczalni ścieków są w stanie przeżyć spore ochłodzenie, ale są wrażliwe na niedobór wilgoci. Wtedy tworzą formy przetrwalnikowe, osad opada, pojawia się strefa gnilna i trzeba ponownie dodać kultur startowych, żeby osad pobudzić. 
  • Trwałość drenażu jest uzależniona od stopnia oczyszczenia ścieków. Im będą gorszej jakości, tym szybciej trzeba będzie wymienić drenaż. W nowoczesnej oczyszczalni jego trwałość szacuje się na 80-120 lat. Zbiornik jest natomiast zupełnie niewrażliwy na skład ścieków gospodarczych i praktycznie się nie zużywa.
  • Inokulat wprowadza zwykle tylko kilka gatunków mikrobów, a w dojrzałej, pracującej oczyszczalni może być ich nawet kilkanaście tysięcy, choć ponad 90% całej ich masy będzie zwykle należało do 2-3 gatunków, ale zwykle nie wystarczają tylko to 3, żeby oczyszczalnia osiągnęła maksymalną wydajność.
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%