Zamknij

Czerwińsk ponownie miastem? Za kilka dni ruszają konsultacje

14:13, 04.02.2019 Dawid Ziółkowski Aktualizacja: 14:17, 04.02.2019
Skomentuj Panorama Czerwińsk z lotu ptaka. Na zdjęciu w centrum czerwińskie opactwo klasztorne [Foto: UG Czerwińsk] Panorama Czerwińsk z lotu ptaka. Na zdjęciu w centrum czerwińskie opactwo klasztorne [Foto: UG Czerwińsk]

W najbliższym czasie ruszą społeczne konsultacje w sprawie przywrócenia Czerwińskowi nad Wisłą praw miejskich. Decyzję o przeprowadzeniu takich działań podjęła w ostatnich dniach Rada Gminy Czerwińsk. 

Czerwińsk przez stulecia był związany z klasztorem kanoników regularnych, którego początki datuje się na XII wiek. Związek z klasztorem ma także jeden z pierwszych dokumentów, który traktuje o Czerwińsku – bulla papieża Hadriana IV z 1155 roku. Darowizny książąt mazowieckich sprawiły, że czerwiński zakon był jednym z największych właścicieli feudalnych na ówczesnym Mazowszu. 

W średniowieczu osada została podzielona na dwie części – biskupią i klasztorną. Ta pierwsza uzyskała prawa miejskie w 1373, zaś druga ponad 200 lat później - w 1582 roku. 

Czerwińsk nad Wisłą utracił prawa miejskie na mocy postanowienia Komitetu Urządzającego w Królestwie Polskim z 1869 roku, który to komitet nadzorował car Aleksander II Mikołajewicz. Wprowadzone reformy były następstwem Powstania Styczniowego.  

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Mateusza Odolińskiego z Urzędu Gminy w Czerwińsku nad Wisłą, który koordynuje przedsięwzięcie. 

– Konsultacje społeczne rozpoczniemy 11 lutego. Będzie to wyglądało w ten sposób, że mieszkańcy będą mogli opowiedzieć się, czy są za, przeciw czy wstrzymują się od głosu w tej sprawie. Ustawa o samorządzie gminnym dopuszcza taką możliwość, więc postanowiliśmy z tego skorzystać. Oczywiście na wszystko potrzeba czasu, musimy opracować szereg dokumentów, które następnie przekazujemy do wojewody, który je zaopiniuje. Jeśli będzie to opinia pozytywna, wówczas trafiają one do Prezesa Rady Ministrów, a Rada wydaje decyzję o przyznaniu praw miejskich. Chciałbym podkreślić, że przywrócenie statusu miasta Czerwińskowi nie będzie niosło za sobą żadnych nowych podatków czy opłat dla mieszkańców. To podniesie prestiż miejscowości, zainteresuje przedsiębiorstwa i pozwoli na pozyskiwanie zewnętrznych funduszy na rozwój i modernizację […] Chcemy, aby te prawa, które zostały odebrane przez cara za patriotyczną postawę mieszkańców, wróciły do Czerwińska. W najbliższych dniach będziemy rozprowadzać ulotki, w których wyjaśniamy całe zagadnienie, tak żeby mieszkańcy mieli jasność. […]

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, Czerwińsk ponownie stanie się miastem 1 stycznia 2020 roku. 

(Dawid Ziółkowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

lpllpl

2 8

Wieś miastem ???? 10:31, 05.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

AdamAdam

9 3

Życzę powodzenia. Czerwińsk to piękne miejsce. Rzecz w tym, żeby miejscowa społeczność mogła wypowiedzieć się. Ważne żeby wszyscy mieli wiedzę co z tym przekształceniem się wiąże. Żeby nie było tak jak z "brexitem", że dopiero w okresie negocjacji rozwodowych otworzyły się oczy i wielu zmieniło zdanie. Czerwińsk jak najbardziej zasługuje na prawa miejskie. Zabór carski wielu miejscowościom odebrał te prawa za zaangażowanie narodowowyzwoleńcze min. dotknęło to także Sochocina i innych miejscowości na Mazowszu. 11:05, 05.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%