Zamknij

Rozważają obniżkę cen i wprowadzenie biletów strefowych

15:16, 10.12.2018 za info Starostwa Powiatowego w Płońsku dodał RED Aktualizacja: 12:24, 11.12.2018
Skomentuj Operatorem przewozów po powiecie płońskim jest lokalny przewoźnik HM TRANS [Foto: Starostwo Powiatowe w Płońsku] Operatorem przewozów po powiecie płońskim jest lokalny przewoźnik HM TRANS [Foto: Starostwo Powiatowe w Płońsku]

Dziś w starostwie była mowa o przewozach pasażerskich organizowanych przez powiat płoński. Jarosław Bielicki, menadżer powiatowych przewozów z ramienia firmy HM Trans, podsumowując te pięć miesięcy funkcjonowania transportu zapewnił, że intencją firmy HM Trans jest, aby powiat dokładał jak najmniej do przejazdów. Jednakże nigdzie na świecie nie ma tak, żeby publiczny transport był rentowny. Mimo to, wspólnie z powiatem wypracowane będą rozwiązania, umożliwiające, np. obniżkę cen i wprowadzenie biletów strefowych.

W okresie lipiec - listopad operator zrealizował 200.817,6 km rocznego przebie­gu zadania przewozo­wego, co sta­no­wiło koszt dla powiatu w wysokości 489.497,67 zł.

Od 3 grudnia kompleksowo zmieniono rozkład jazdy autobusów. Część kursów pozostało bez zmian, a na niektórych liniach kursy zostały zwiększone lub zmienione. Zlikwi­dowano dwie linie komunikacyjne 117 i 123 z pakietu pierwszego przez dublujące się kursy, ale liczbę kursów zwiększono do 49. W pakiecie drugim ilość kursów  na zachowanych liniach komunikacyjnych zwiększono do 51.

Obecnie pakiet pierw­szy zawiera 16 linii komunikacyjnych i 49 kursów, natomiast pa­kiet drugi 14 linii i 51 kursów. Obydwa pakiety dają łączną liczbę 30 linii komuni­kacyjnych i 100 kursów oraz 578.416 km rocznego przebiegu całego zadania przewozowego.

Wszystkie zmiany dokonane w aktualnym rozkładzie jazdy wynikają, przede wszystkim, z propozycji oraz oczekiwań rodziców młodzieży, a także i samych uczniów dojeżdżających do szkół znajdujących się na terenie powiatu płońskiego, a głównie w Płońsku.

Problemem było dostosowanie godzin kursowania autobusów na poszczególnych li­niach komunikacyjnych do początkowych i końcowych godzin lekcyjnych w szkołach, jak również dopasowanie godzin przyjazdów i odjazdów autobusów na przystankach blisko szkół i budynków użytecz­no­ści publicznej, aby pasażerowie nie musieli wsiadać i wysiadać tylko na przystanku począt­kowym i końcowym przy ul. Warszawskiej 51. Dlatego w nowym rozkła­dzie jazdy znalazły się przystanki zlokalizowane w Płońsku, chociażby przy ulicy Kolejowej, czy Sienkiewicza. Jednocześnie, dla sprawniejszego zarządzania kursami podzielono je na szkolne, waka­cyjne i całoroczne.

Przedłużono niektóre linie komunikacyjne, które nie docie­rały na skraj powiatu skąd młodzież dojeżdża do szkół w Raciążu i Płońsku. Tak było w przy­padku np. linii relacji Płońsk-Unieck-Płońsk i miejscowości Jeżewo-Wesel, czy Kocięcin-Tworki. Ponadto, utworzono nową linię i nowe kursy relacji Płońsk-Drozdowo-Raciąż-Płońsk.

Powiat rozważa obniżenie cen biletów, ale tylko na liniach obsługiwanych przez konkurencyjnych przewoźników komercyjnych. Obniżenie cen na wszystkich liniach, mogłoby doprowadzić do sytuacji utraty części przychodu z biletów przez operatora, a tym samym do zwiększenia kosztów ponoszonych przez powiat z tytułu wypłaty wyna­grodze­nia operato­rowi stanowiącego różnicę między kwotą za ilość kilometrów zrealizowanego zadania przewo­zowego a kwotą uzyskaną ze sprzedaży biletów. Rozwiązaniem mogłyby być bilety strefowe obejmujące, np. 3 lub 4 strefy, na które zostałby podzielony powiat, a w strefach najdalej oddalonych od Płońska bilety byłyby najdroższe i odwrotnie. Poza tym, udogodnieniem dla pasażerów mogłyby być bilety miesięczne jednokierunkowe i np. kwartalne. 

- Jesteśmy zainteresowani, aby przewozy funkcjonowały jak najlepiej, żeby ludzie z nich korzystali, żeby ich oczekiwania i potrzeby zostały spełnione. Czekamy cały czas na uwagi, zarówno te negatywne, jak i pozytywne. Będziemy analizować, jak przewozy są prowadzone w innych powiatach, a także postaramy się zoptymalizować ceny biletów, tak aby pasażerowie nie płacili za dużo, a powiat dokładał jak najmniej do transportu publicznego. Wszelkie postulaty mieszkańców, które mogłyby nam pomóc w lepszej organizacji są mile widziane – mówiła podczas poniedziałkowej konferencji Elżbieta Wiśniewska, starosta powiatu płońskiego. 

Obecnie, dzięki współpracy z Polską Izbę Gospodarczą Transportu Samochodowego i Spedycji w Warszawie, na stronie powiatu www.powiat-plonski.pl, udostępniona została ogólnopolska wyszukiwarka połączeń i kursów autobusowych http://www.autobusowyrozkladjazdy.pl/, która pozwala na wydruk tabliczki przystankowej. 

Starostwo nadal prosi o uwagi dotyczące powiatowych przewozów pasażerskich bezpośrednio w wydziale komunikacji i transportu lub na adres mailowy: [email protected] albo na nr infolinii  HM Trans: 577 555 066 w godz. 8.00-16.00 w dni robocze.

(za info Starostwa Powiatowego w Płońsku dodał RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

;{;{

3 0

Wkomponujcie się z tymi , którzy w roli przewodników pracują na życie- na chleb dla rodziny , nie odbierajcie innym pracy na którą , pracowali latami by móc wozić ludzi. Ograniczcie koneksje i weźcie się za to czego naprawdę brakuje. Zapotrzebowanie jest na zmianę ogrzewań mieszkań za dofinansowaniem unijnym by naprawdę ratować środowisko. Nie mają tej możliwości ludzie , którzy prowadzą działalność w lokalach mieszkalnych- to zmienić by należał,o a nie tylko kasę pozyskiwać bez widocznych unowocześnień. 17:04, 10.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Kuniec świataKuniec świata

2 2

Kocięcin - Tworki, tam diabeł mówi dobranoc 18:38, 10.12.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Eryk Eryk

1 1

Tam wrony startują pionową ;) Pokój bracia 21:02, 10.12.2018


??

1 0

Czemu już niema przystanku na końcu ul Wolności koło parku tam zawsze zajeżdżał bus. 19:52, 11.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%