Zamknij
REKLAMA

Tarcza antyinflacyjna. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, kiedy spadną ceny żywności

14:26, 11.01.2022 | M.O.
Skomentuj Premier Morawiecki zapowiada obniżkę VAT na paliwo i żywność [Fot.: PAP]
REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0. Szef rządu zapowiedział m.in. obniżenie podatku VAT na żywność do zera, a także obniżkę VAT na paliwo. 

- Ta tarcza ma zadziałać na całe państwo i pomóc zostawić w portfelach Polaków jak najwięcej pieniędzy - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Obniżenie podatku VAT na żywność do zera

Jedną z propozycji rządu, aby zniwelować skutki inflacji i wszechobecnej drożyzny jest obniżka podatku VAT na żywność. Ponadto premier zaapelował do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują towarami żywnościowymi o "odpowiednie obniżenie cen artykułów". 

VAT na żywność ma zostać obniżony do zera. Premier nie poinformował jednak, które produkty zostaną objęte nową stawką. Wcześniej minister finansów Tadeusz Kościński mówił, że obniżka ma dotyczyć wszystkich produktów, które dziś mają stawkę VAT 5 proc.

- Dzięki temu miesięcznie w portfelu każdej rodziny zostanie 45 złotych - zapowiedział premier. 

Premier apelował, by sprawdzać, czy handlowcy rzeczywiście obniżają ceny produktów. 

Obniżka VAT na paliwo

Rząd zdecydował się też na obniżenie do 8 proc. podatku VAT na paliwo. Stawka ta ma obowiązywać 6 miesięcy. Obniżka, zdaniem premiera Morawieckiego, ma być widoczna już za trzy tygodnie. 

Szef rządu wskazuje, że kierowcy mogą liczyć na spadek cen o 60 gr na litrze.

Gaz, ciepło i nawozy

Na kolejne cztery miesiące obniżony zostanie także VAT na prąd (do 5 procent) i VAT na ciepło, czyli ogrzewanie mieszkań kaloryferami (do 5 procent). Zniesiony zostanie także podatek na gaz.

Rząd zdecydował się też na obniżenie do zera VAT-u na nawozy.

Premier Morawiecki stwierdził, że walka z inflacją ma kosztować budżet państwa ok. 20 mld złotych.

(M.O.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

skosko

8 0

nadążą drukować ?
rząd daje 100zł a zabiera250 15:59, 11.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

***** ******** ***

2 0

***** **' 23:32, 11.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BuboBubo

6 0

Jak tam suwerenne odczułeś już polski ład? Ile straciłeś z wypłaty o ile poszedł ci w górę kredyt ile ubyło ci oszczędności? A zapomniałem była papierowa podwyżka najniższej krajowej która nie pokryła nawet inflacji! Będziemy robić jak to powiedział wybitny bankowiec po historii Mateusz zapylać za miskię ryżu a tłuste koty w rządzie i samorządzie z podwyżkami o 70% dalej będą debatować o niczym! 09:15, 12.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

..

0 2

Inflacja była zawsze... a pamiętasz ile dostawałeś pensji jeszcze z 10 lat temu? Tak było wspaniale? Te podwyżki cen gazu, energii... to jest fenomen, ale jak myślisz, skąd to się bierze? To ta Wasza cudowna UE robi sobie z nami co chce. 07:31, 14.01.2022


REKLAMA
0%