Zamknij
REKLAMA

Gigantyczne wyłudzenia i już blisko 100 podejrzanych! Były kolejne zatrzymania

10:30, 20.02.2021 | mat. pras. CBŚP
Skomentuj fot. CBSP
REKLAMA

17 osób zostało zatrzymanych do sprawy prowadzonej przez CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Krajowej, przy wsparciu policjantów z KPP w Wyszkowie oraz funkcjonariuszy kujawsko-pomorskiej KAS. 16 z nich jest podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym 2 o kierowanie tą grupą, a ponadto 10 o tzw. „zbrodnię fakturową”.

Akcję przeprowadzono w województwach mazowieckim, głównie w Warszawie i okolicach, ale także na Śląsku i w Małopolsce, gdzie zatrzymano łącznie 17 osób oraz przeszukano kilkanaście obiektów i zabezpieczono sprzęt elektroniczny, a także dokumenty.

Wsparcia funkcjonariuszom CBŚP udzielili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie oraz funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej.

Zatrzymani to osoby prowadzące działalności gospodarcze, w ramach których mogli przyjmować i wystawiać fikcyjne faktury, a dodatkowo pośredniczyć przy ich w wymianie. Z ustaleń śledczych wynika, że grupa mogła działać od października 2014 r. do stycznia 2019 r. głównie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. 

Z ustaleń śledczych wynika, że metoda działania tej grupy przestępczej polegała na wystawianiu faktur VAT "nieodzwierciedlających rzeczywistych zdarzeń gospodarczych".

Proceder ten umożliwiał generowanie kosztów uzyskania przychodu, co następnie pozwalało na płacenie niższych podatków lub występowanie o nienależne zwroty VAT. Z  ustaleń wynika również, że podejrzani wykorzystywali do tego celu podmioty zarejestrowane na tzw. „słupy”, a same firmy nie prowadziły działalności. 

Zatrzymani w zachodniopomorskiej Prokuraturze Krajowej, usłyszeli ponad 70 zarzutów. 16 osób podejrzanych jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym 2 o kierowanie tą grupą.

10 osób usłyszało zarzuty tzw. „zbrodni fakturowej” za co może grozić nawet 25 lat pozbawienia wolności.

Pozostałe zarzuty dotyczyły prania pieniędzy i innych przestępstw związanych z podawaniem nieprawdy w dokumentach księgowych. Sąd tymczasowo aresztował 5 osób, a wobec reszty osób zastosowano środki wolnościowe.

(mat. pras. CBŚP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%