Zamknij
INFORMACJE

Najbardziej podstępne nowotwory. Objawy są mylące

. 17:57, 19.07.2025
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Nie każdy nowotwór daje szansę na długie życie. Niektóre z nich rozwijają się podstępnie i dają objawy dopiero w zaawansowanym stadium.

Nie wszystkie nowotwory rokują źle, ale są i takie, które wyjątkowo trudno wykryć we wczesnej fazie. Choć współczesna medycyna czyni ogromne postępy, część chorób onkologicznych wciąż wiąże się z bardzo niskimi szansami przeżycia. W ocenie rokowań wykorzystuje się tzw. pięcioletni wskaźnik przeżycia, który pokazuje, ilu pacjentów przeżywa co najmniej pięć lat od diagnozy.

Jednym z najtrudniejszych przeciwników jest rak trzustki. Atakuje narząd odpowiadający m.in. za produkcję enzymów trawiennych i hormonów. Wskaźnik przeżycia pięcioletniego wynosi w tym przypadku zaledwie 11,5 proc. Choroba długo nie daje jednoznacznych objawów – mogą pojawić się bóle brzucha lub pleców, zaburzenia trawienia, tłuszczowe stolce, nudności i spadek masy ciała.

Nowotwór opłucnej – rzadki, ale bardzo groźny

Podobnie niepokojące dane dotyczą międzybłoniaka opłucnej – to nowotwór złośliwy atakujący błonę otaczającą płuca, rzadziej – jamę brzuszną. Występuje najczęściej u mężczyzn po 60. roku życia. Typowe symptomy to bóle w klatce piersiowej, duszności, kaszel i znaczący ubytek masy ciała. Wskaźnik przeżyć w tym przypadku wynosi 12 proc.

Pęcherzyk żółciowy pod lupą lekarzy

Nowotwór tego narządu rozwija się długo w ukryciu – często wykrywany jest przypadkiem, np. podczas badania USG jamy brzusznej. Częściej dotyczy kobiet. Wśród czynników ryzyka wskazuje się nadwagę oraz nadużywanie alkoholu. Objawy obejmują bóle w prawej górnej części brzucha, żółtaczkę, wymioty oraz przewlekłe osłabienie. Szanse na przeżycie pięciu lat ma ok. 19,4 proc. pacjentów.

Zagrożenie dla przełyku i płuc

Na liście najbardziej niebezpiecznych nowotworów znajduje się też rak przełyku – najczęściej u osób po 40. roku życia. Często związany jest z paleniem, alkoholem i przewlekłym refluksem. Występują trudności z przełykaniem, ból w klatce piersiowej, chrypka, a także przewlekła czkawka.

Z kolei rak płuc i oskrzeli, jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych, może przez długi czas przypominać zwykłą infekcję. Pojawiają się duszności, uporczywy kaszel, krwioplucie i ból w klatce piersiowej. Wysokie ryzyko zachorowania wiąże się z długotrwałym kontaktem z dymem tytoniowym lub toksycznymi substancjami.

Wątroba, krew i mózg – trudni przeciwnicy

Rak wątroby oraz przewodów żółciowych ma często związek z przewlekłymi chorobami – jak marskość wątroby czy wirusowe zapalenia typu B i C. Wśród objawów są żółtaczka, ból w prawym boku, wodobrzusze i ogólne osłabienie.

Ostra białaczka monocytowa, mimo że dotyczy krwi, objawia się pozornie błahymi infekcjami i osłabieniem. Choroba rozwija się gwałtownie, a przeżywalność pięcioletnia wynosi niespełna 25 proc.

Na końcu listy znajduje się rak mózgu, który u dorosłych bywa skutkiem przerzutów. W zależności od lokalizacji guza mogą występować bóle głowy, zaburzenia pamięci, wymioty, problemy z mową, a nawet napady padaczkowe.

Fot. Obraz Sasin Tipchai z Pixabay

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Zderzenie z hulajnogą

Czytając to, aż otworzyłem sobie w drugiej zakładce Prawo o Ruchu Drogowym, żeby się upewnić, że nie śnię. Artykuł 33, ustęp 6 mówi jasno: kierujący hulajnogą na chodniku jest obowiązany jechać z "prędkością zbliżoną do prędkości pieszego" oraz "ustępować pierwszeństwa pieszemu". Ciekaw jestem, jaką "prędkość pieszego" rozwinęła w tym przypadku nasza 77-letnia mieszkanka, że nasz młody mistrz kierownicy nie był w stanie za nią nadążyć w bezpiecznej odległości? Może biegła sprintem na Młodzieżową? A może pojęcie "ustąp pierwszeństwa" zostało przez młodzieńca zinterpretowane jako "usuń pieszego ze swojej drogi"? To nie jest fantazja, to są konkretne przepisy, które mają chronić ludzi. Niestety, dla niektórych kodeks drogowy to tylko sugestia, a chodnik to prywatny tor do testowania przyspieszenia. Zdrowia dla poszkodowanej Pani, a dla operatora hulajnogi - obowiązkowy egzamin z przepisów i może praca społeczna polegająca na... zamiataniu chodników. Przynajmniej zobaczyłby, jak wyglądają z bliska i do czego służą.

Ekspert_od_Prędkości

10:38, 2025-07-20

Zderzenie z hulajnogą

... jechałem na wódkę z kolegą :-)

niebieski_ptak

10:36, 2025-07-20

Protest „Stop imigracji!” w Raciążu

A wszyscy polaczki won z U.K Fajnie co karki tępe jedne

Anglik

08:23, 2025-07-20

Protest „Stop imigracji!” w Raciążu

Sprawdziłem oprócz występów w mediach i dalszego szczucia jednych na drugich konfederacja nie zrobiła nic w sejmie Senacie w ważnym temacie uchodźców. Dalszy podział społeczeństwa trwa. A to wspólny problem tak jak szkolnictwo ochrona zdrowia bezpieczeństwo rządzący powinni działać razem a nie dzielić ludzi.

Ali

06:00, 2025-07-20

0%