Zamknij
INFORMACJE

Polki mogą odetchnąć. Nowoczesne testy za darmo w całym kraju

. 08:10, 19.07.2025
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Od lipca kobiety w Polsce mogą korzystać z nowoczesnych badań wykrywających raka szyjki macicy. To duży krok w stronę skuteczniejszej profilaktyki.

W Polsce ruszył nowy etap programu profilaktyki raka szyjki macicy. Od lipca pacjentki mogą bezpłatnie wykonać test HPV HR oraz cytologię w formie płynnej. Obie metody pozwalają na znacznie skuteczniejsze niż dotąd wykrywanie zmian przedrakowych – nawet dwukrotnie częściej niż tradycyjna cytologia.

Badania realizowane są w poradniach ginekologiczno-położniczych oraz wybranych placówkach POZ mających umowę z NFZ. Do udziału nie jest potrzebne skierowanie, a program obejmuje kobiety w wieku od 25 do 64 lat. W całej Polsce działa już blisko 2700 placówek wykonujących te testy.

Na czym polega zmiana?

Zamiast klasycznej cytologii podstawą badania stał się test wykrywający wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), który może wywoływać raka szyjki macicy. Jeśli wynik testu będzie pozytywny, z tego samego materiału wykonywana jest cytologia. W zależności od jej wyniku lekarz zdecyduje o dalszych krokach – kolejnym badaniu za rok lub skierowaniu na dokładniejszą diagnostykę.

– To przełomowe rozwiązanie, dzięki któremu możemy realnie zmniejszyć liczbę zachorowań – mówiła podczas konferencji minister zdrowia Izabela Leszczyna. Podkreśliła również znaczenie szczepień dla młodzieży, które już funkcjonują w ramach profilaktyki pierwotnej.

Rzadsze, ale skuteczniejsze kontrole

Nowy schemat zakłada, że pacjentka z negatywnym wynikiem testu HPV może powtórzyć badanie dopiero po 3 lub nawet 5 latach – to efekt wysokiej wiarygodności nowej metody. Eksperci zaznaczają, że testy te są kosztowne w prywatnych placówkach, a teraz dostępne będą bezpłatnie w ramach NFZ.

– To ogromny krok w stronę lepszej ochrony zdrowia kobiet. Dzięki tej zmianie zyskujemy bardzo precyzyjne narzędzie diagnostyczne – mówi prof. Andrzej Nowakowski z Narodowego Instytutu Onkologii.

Współpraca i wsparcie systemowe

Nowe rozwiązania zostały wypracowane w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej. W ich wdrożenie zaangażowany jest Narodowy Instytut Onkologii, który odpowiada za koordynację działań i nadzór nad programem. Testy HPV jako metoda przesiewowa są rekomendowane przez WHO i Unię Europejską, a Polska dołącza do grona krajów, które stawiają na profilaktykę opartą na nowoczesnych technologiach.

– To nie tylko nowa metoda. To zupełnie nowe podejście do zdrowia publicznego – podsumowała dr hab. n. med. Beata Jagielska z NIO.

Fot. Obraz Pexels z Pixabay

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Zderzenie z hulajnogą

Czytając to, aż otworzyłem sobie w drugiej zakładce Prawo o Ruchu Drogowym, żeby się upewnić, że nie śnię. Artykuł 33, ustęp 6 mówi jasno: kierujący hulajnogą na chodniku jest obowiązany jechać z "prędkością zbliżoną do prędkości pieszego" oraz "ustępować pierwszeństwa pieszemu". Ciekaw jestem, jaką "prędkość pieszego" rozwinęła w tym przypadku nasza 77-letnia mieszkanka, że nasz młody mistrz kierownicy nie był w stanie za nią nadążyć w bezpiecznej odległości? Może biegła sprintem na Młodzieżową? A może pojęcie "ustąp pierwszeństwa" zostało przez młodzieńca zinterpretowane jako "usuń pieszego ze swojej drogi"? To nie jest fantazja, to są konkretne przepisy, które mają chronić ludzi. Niestety, dla niektórych kodeks drogowy to tylko sugestia, a chodnik to prywatny tor do testowania przyspieszenia. Zdrowia dla poszkodowanej Pani, a dla operatora hulajnogi - obowiązkowy egzamin z przepisów i może praca społeczna polegająca na... zamiataniu chodników. Przynajmniej zobaczyłby, jak wyglądają z bliska i do czego służą.

Ekspert_od_Prędkości

10:38, 2025-07-20

Zderzenie z hulajnogą

... jechałem na wódkę z kolegą :-)

niebieski_ptak

10:36, 2025-07-20

Protest „Stop imigracji!” w Raciążu

A wszyscy polaczki won z U.K Fajnie co karki tępe jedne

Anglik

08:23, 2025-07-20

Protest „Stop imigracji!” w Raciążu

Sprawdziłem oprócz występów w mediach i dalszego szczucia jednych na drugich konfederacja nie zrobiła nic w sejmie Senacie w ważnym temacie uchodźców. Dalszy podział społeczeństwa trwa. A to wspólny problem tak jak szkolnictwo ochrona zdrowia bezpieczeństwo rządzący powinni działać razem a nie dzielić ludzi.

Ali

06:00, 2025-07-20

0%