Zamknij
REKLAMA

URE podjął decyzję! Zapłacimy więcej za gaz! Rachunki wzrosną o...

11.30, 19.08.2022 Źródło: URE
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził zmianę taryfy dla usług dystrybucji paliw gazowych ustaloną przez Polską Spółkę Gazownictwa (PSG). Wzrost stawek opłat wyniesie średnio 2,6 proc. Jak przełoży się to na rachunki? 

PSG jest spółką w pełni zależną od PGNiG i zarazem największym krajowym dystrybutorem gazu – obsługuje blisko 7 mln odbiorców w całym kraju.

Nowa taryfa ma przełożyć się na wzrost rachunków. Podwyżka, jak szacuje regulator, jednak nie będzie dotkliwa. 

- Rachunek odbiorcy paliwa gazowego składa się z części płaconej sprzedawcy za towar, jakim jest gaz oraz dystrybutorowi za usługę jego dostarczenia. Do wyliczenia całkowitych skutków wzrostu opłat dystrybucyjnych dla odbiorców w gospodarstwach domowych uwzględniono zatem zatwierdzoną zmianę taryfy PSG oraz zatwierdzoną w grudniu 2021 r. taryfę PGNiG Obrót Detaliczny (która na mocy obowiązujących przepisów została „zamrożona” i nie ulegnie zmianie w 2022 r.) - wskazuje w komunikacie URE. 

Jak wynika z przedstawionych w poniższej tabeli danych i wyliczeń, wzrost o 2,6 proc. samej dystrybucji skutkuje zwiększeniem płatności kompleksowych dla odbiorców w gospodarstwach domowych (tj. łącznej ceny za gaz i jego dostawę) o ok. 0,5 - 0,7 proc.

Odbiorcy gazu, którzy zużywają najmniejsze ilości gazu z grupy taryfowej W-1.1, czyli tzw. kuchenkowicze, korzystający z gazu w celu przygotowywania posiłków zapłacą średnio o ok. 22 grosze więcej w skali miesiaca. 

Więcej zapłacą klienci, którzy np. używają surowca do ogrzewania domu. W ich przypadku rachunek wzrośnie o około 2,38 zł więcej miesięcznie.

Zmiana taryfy może zostać wprowadzona do stosowania przez przedsiębiorstwo najwcześniej po 14 dniach od jej publikacji przez prezesa URE.

(Źródło: URE)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%