Zamknij
REKLAMA

Tragedia w Chorwacji. Urząd marszałkowski kieruje sprawę do organów ścigania

16.39, 11.08.2022 za info Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Skomentuj [fot.: screen z nagrania na YT - Jutarnji list]
REKLAMA

Biuro podroży „U Brata Józefa”, które zorganizowało tragiczną w skutkach wycieczkę do Medjugorie, działało bez wymaganego prawnie wpisu do rejestru organizatorów turystyki – ustalił urząd marszałkowski województwa mazowieckiego. Oznacza to, że klienci biura nie są objęci gwarancją ubezpieczeniową, jaka przysługuje turystom korzystającym z usług zarejestrowanych biur podróży. Urząd marszałkowski skierował sprawę do organów ścigania. W katastrofie zginęło 12 pielgrzymów, w tym pochodzący z naszego terenu 72-letni kierowca. 

W nadesłanym komunikacie służby prasowe urzędu marszałkowskiego wyjaśniają, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby biuro podróży mogło rozpocząć działalność organizatora turystyki musi uzyskać wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych poprzez złożenie wniosku do marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy. Firma musi także posiadać zabezpieczenie finansowe na wypadek niewypłacalności. Mowa o gwarancji ubezpieczeniowej. Daje to klientom biur podroży pewność, że w przypadku niewypłacalności biura podróży, mogą liczyć na bezpieczny powrót do kraju, kontynuację pobytu oraz zwrot kosztów.

Biuro poza rejestrem

Po doniesieniach medialnych dotyczących tragicznego wypadku, urząd marszałkowski niezwłocznie rozpoczął sprawdzanie, jaki rodzaj działalności gospodarczej prowadzi przedsiębiorca i czy jest wpisany do Rejestru Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych Województwa Mazowieckiego.

Jak wynika z ustaleń, podmiot ten nie został jednak zgłoszony do rejestru. Tymczasem z informacji zamieszczonych na stronie internetowej firmy wynika, że oferuje ona i organizuje cykliczne imprezy turystyczne. Zgodnie z przepisami działalność taka podlega regulacjom ustawy o imprezach turystycznych. Należy pamiętać, że podmiot, który nie widnieje w rejestrze działa niezgodnie z przepisami prawa oraz nie podlega planowym kontrolom organizatorów turystyki, które dają gwarancję jakości oferowanych usług - podaje Marta Milewska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

W polskim prawodawstwie istnieje pewien wyjątek. Dotyczy on jednak wyłącznie organizacji wycieczki, która jest organizowana niezarobkowo, dla ograniczonej grupy osób oraz okazjonalnie, przy czym wszystkie trzy warunki muszą być spełnione jednocześnie. W przypadku firmy „U Brata Józefa” nie można mówić o zaistnieniu takiej sytuacji. Biuro ma bowiem na swojej stronie kalendarz wielu zaplanowanych kilkudniowych wyjazdów.

- Wobec zaistniałej sytuacji w środę, 10 sierpnia urząd marszałkowski skierował sprawę do organów ścigania. Wszczęto także postępowanie administracyjne w sprawie wydania z urzędu decyzji o zakazie wykonywania działalności objętej wpisem do rejestru przez okres 3 lat dla właściciela biura podróży „U Brata Józefa” - czytamy dalej w komunikacie. 

[ZT]10935[/ZT]

Przypomnijmy, że w wypadku polskiego autokaru na drodze w Chorwacji zginęło 12 osób, w tym 72-letni były wieloletni pracownik Urzędu Miejskiego w Płońsku, który w chwili katastrofy prowadził autokar. Drugi z kierowców, mieszkaniec powiatu nowodworskiego, również nie przeżył. 

(za info Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

AAAAAA

5 2

W takim razie firma poniesie konsekwencje na jakie bez wątpienia sobie zasłużyła 19:22, 11.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nic nie będzienic nie będzie

11 2

zadzwoni kardynał i znajdzie sie pozwolenie na wszystko 19:46, 11.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pekes88Pekes88

3 2

To dopiero początek niedociągnięć tu lokalna milicja nie pomoże to nie lata 90te. 08:47, 12.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

..............

9 0

za pare dni podadzą że pozwolenie było ,tylko urzędnik nie mógł znależć , dykta i karton ,wszędzie to samo ,jak cały kraj jak płońsk wygląda 09:03, 12.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%