Zamknij
REKLAMA

Prof. Gut: to nie wirus się roznosi, tylko my go roznosimy

13:16, 17.01.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Zgodnie z niedzielnymi danymi Ministerstwa Zdrowia badania potwierdziły 6 tys. 55 nowych przypadków zakażenia koronawirusem oraz 142 zgony.

To nie wirus się roznosi, tylko my go roznosimy - podkreślił w rozmowie z PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Jego zdaniem, największym problemem wpływającym na liczbę zakażeń koronawirusem nie są mutacje wirusa, a niedostateczne ograniczenie kontaktów społecznych.

Pytany o te dane przez PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut ocenił, że nie należy spodziewać się spadku liczby zakażeń. "Sześć tysięcy to jest jednak trochę za dużo, zgonów jest sporo za dużo. Wydaje mi się, że będziemy praktycznie stali w miejscu" - stwierdził. Podkreślił też, że z niedzielnych danych ciężko wyciągnąć miarodajne wnioski. "Ja zawsze mówię: czwartek-piątek pokazuje najlepiej" - dodał.

Jak wskazał, obecna liczba zgonów wskazuje na to, że pacjenci zwlekają z przyjściem do lekarza.

Pytany, czy jedną z przyczyn utrzymującej się na wysokim poziomie liczby zakażeń mogą być nowe odmiany wirusa, prof. Gut odparł: "Wszystkim próbuję wyjaśnić, że poza żywym organizmem wirus jest martwą cząsteczką". "To my go roznosimy, a nie sam się roznosi. To jest generalny problem. Mutacja może zmienić intensywność replikacji i rożne dziwne rzeczy może robić, ale nie wpływa w żaden sposób na przenoszenie pomiędzy ludźmi" - powiedział prof. Gut.

Jego zdaniem, jedynym skutecznym sposobem na zmniejszenie liczby zakażeń jest ograniczenie kontaktów społecznych. "A tu wyglądamy trochę nieciekawie. Zdaje się, że będziemy mieli z tym duże problemy" - ocenił.

Od początku epidemii w Polsce stwierdzono 1 mln 435 tys. 582 przypadki koronawirusa. Łącznie zmarło 33 tys. 355 osób.(PAP)

autorka: Sonia Otfinowska

sno/ krap/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Skończ waśćSkończ waść

7 1

Maseczki ludzie noszą, mało ludzi wychodzi i co? mamy to co Szwecja. Nie wierzycie sprawdźcie statystyki. Oprócz zniszczenia gospodarki, co za chwile covidowcy odczujecie, nic kompletnie nie osiągnęliśmy. W tym roku mamy co najmniej 20 różnych podwyżek "danin", inflacja wystrzeli, jak z procy. Jedynie władza ma się dobrze. 09:04, 18.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%