Zamknij
REKLAMA

W całej Polsce od soboty nowe obostrzenia w działalności m.in. restauracji, sanatoriów, sklepów

13:57, 23.10.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek na konferencji prasowej o nowych obostrzeniach, które wejdą w życie od soboty. Cała Polska znajdzie się w strefie czerwonej. Szef rządu stwierdził, że sytuacja epidemiczna nadal jest niedobra i mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem zakażeń koronawirusem. Dlatego - jak tłumaczył - działania muszą być bardzo zdecydowane, by zahamować przyrosty zakażeń.

Zakaz stacjonarnej działalności restauracji i lokali gastronomicznych z możliwością sprzedaży jedzenia na wynos i dowóz, zawieszenie działalności sanatoriów, ograniczenia w transporcie publicznym, a także liczby osób w sklepach - to nowe obostrzenia, które od soboty będą obowiązywać w całej Polsce.

Zgodnie z nowymi obostrzeniami rządu, od soboty będzie obowiązywał zakaz stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji; będą mogły sprzedawać swoje dania jedynie na wynos przez okres dwóch tygodni z możliwością przedłużenia.

Zawieszona zostanie działalność sanatoriów; będzie jednak możliwość dokończenia trwających turnusów.

W całym kraju obowiązywać będą ograniczenia w transporcie publicznym; będzie mogło zostać zajętych jedynie 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich

Ograniczenia obejmą także handel. W sklepach będą obowiązywały limity 5 osób na 1 kasę w placówkach handlowych do 100 m kw., a w lokalach powyżej 100 m kw. limit będzie wynosił 1 osobę na 15 m kw.

W dalszym ciągu obowiązują godziny dla seniorów, zgodnie z którymi od 10.00 do 12.00 w sklepach zakupy mogą zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia. Premier jednak zawrócił się z apelem o nieprzemieszczanie się i pozostanie w domach wszystkich niepracujących seniorów powyżej 70. roku życia.

W całym kraju zawieszona zostaje działalność siłowni, basenów, aquaparków. Nie można też organizować imprez okolicznościowych jak m.in. wesela, konsolacje.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 13 632 osób, zmarły 153 osoby. To najwięcej dziennych zakażeń od początku epidemii. Dotychczas w Polsce potwierdzono 228 318 zakażeń, zmarły 4 172 osoby. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ mmu/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

EmpatycznaEmpatyczna

2 2

Zakazać seniorom wchodzenia do sklepów. Zakupy tylko przez internet niech robią albo rodzina niech im donosi. Przecież starzy ludzie są najbardziej narażeni. Ich najbardziej trzeba chronić. 20:33, 23.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

CzyliCzyli

1 0

trzymanie ludzi w samotności, w stresie, bez słońca i świeżego powietrza, to Twoim zdaniem okazanie im miłosierdzia. Mam propozycję zacznij od własnych rodziców, czy dziadków, kogoś bliskiego i opisz ten eksperyment za pół roku. 20:13, 24.10.2020


EmerytEmeryt

0 0

Zakaz wychodzenia dla emerytów a dzisiejszy targ pokazał jak władza przejmuje sie koronawirusem w mieście. 20:22, 25.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%