Zamknij

Dziennik Ustaw: lekarz rodzinny może zlecić test na wykrycie Sars-CoV-2 w ramach teleporady

18:07, 08.09.2020 PAP Aktualizacja: 18:10, 08.09.2020
Skomentuj PAP PAP

Nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego wchodzi w życie w środę, czyli dzień po publikacji w Dzienniku Ustaw.

Lekarz rodzinny będzie mógł zlecić test na obecność SARS-CoV-2 również w ramach teleporady, gdy u pacjenta występuje gorączka powyżej 38 st. C, kaszel i duszności oraz utrata węchu lub smaku - wynika ze zmiany rozporządzenia ministra zdrowia opublikowanego we wtorek po południu w Dzienniku Ustaw.

Przewiduje ona, że lekarz rodzinny będzie mógł zlecić wykonanie testu u pacjenta, u którego podejrzewa zakażenie wirusem SARS-CoV-2 po wykonaniu badania fizykalnego lub w ramach "teleporady, w trakcie której stwierdził następujące kliniczne objawy tej choroby: temperaturę ciała powyżej 38 st. C, kaszel i duszności oraz utratę węchu lub smaku".

"Zlecenie wykonania testu molekularnego RT-PCR u osoby, u której podejrzewa się lub rozpoznaje za-każenie lub chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2(COVID-19), przez lekarza udzielającego świadczeń zdrowotnych u świadczeniodawcy podstawowej opieki zdrowotnej, wymaga przeprowadzenia: badania fizykalnego albo teleporady, w trakcie której stwierdził następujące kliniczne objawy tej choroby: temperaturę ciała powyżej 38 st. C, kaszel i duszności oraz utratę węchu lub smaku - co odnotowuje się w dokumentacji medycznej" - brzmi znowelizowany przepis.

Taką zmianę - zgodną z postulatami środowiska lekarskiego - zapowiedział w poniedziałek po konsultacji projektu rozporządzenia z Kongresem Lekarzy Rodzinnych w Polsce minister zdrowia Adam Niedzielski. Zawarty tam pierwotnie przepis mówił o obligatoryjnej, osobistej wizycie pacjenta z objawami w przychodni. W jej trakcie lekarz miał ustalić, czy konieczne jest zlecenie wykonania testu.

W świetle obowiązujących od środy przepisów, pacjent z objawami infekcji będzie mógł odbyć telefoniczną rozmowę z lekarzem, który zaleci mu odpowiednie postępowanie, zaleci leki. Jeśli w ciągu 3-5 dni objawy nie miną, pacjent będzie mógł odbyć kolejną wizytę w ramach teleporady lub bezpośrednio w przychodni, jeśli lekarz uzna, że jest taka konieczność. Podczas drugiego badania lekarz będzie mógł już wystawić zlecenie wykonania testu na obecność SARS-CoV-2. W zależności od wyniku i stanu pacjenta obrana będzie dalsza ścieżka postępowania z pacjentem.

Jeśli przebieg choroby nie będzie wymagał pobytu w szpitalu (hospitalizacji), chory pozostanie w izolacji pod opieką lekarza POZ, a po 7 dniach od uzyskania dodatniego wyniku testu otrzyma SMS, by skontaktował się w 8-10 dobie ze swoim lekarzem rodzinnym. Gdy u zdiagnozowanego pacjenta nie wystąpią symptomy COVID-19, jego izolacja automatycznie zakończy się po 10 dniach.

Gdyby jednak objawy utrzymywały się, izolacja zakończy się w terminie wskazanym przez lekarza, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od daty pojawienia się objawów, przy czym ostatnie trzy dni muszą być bezobjawowe. Wszelkie informacje dotyczące terminu zakończenia izolacji lub jej przedłużenia, łącznie z wystawieniem zlecenia na wykonanie testu lekarz przesyła za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. (PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

tor/ mhr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

OrwellOrwell

3 0

Czy w ramach teleporady lekarz będzie też mógł nastawić mi kręgosłup albo posłuchać pracy serca gdy przystawkę słuchawkę do klatki piersiowej? A może jeszcze okuliści będą badać wzrok przez telefon??? Dożyliśmy czasów bezkresnego absurdu i ogłupienia. 21:13, 08.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

jakjak

2 0

pisze dr Sławomir Mentzen (dla niezorientowanych specjalista od podatków, nie lekarz): "Skarbówka twierdziła, że teleporada nie jest usługą medyczną, więc nie może korzystać ze zwolnienia z VAT. Nie można świadczyć usługi medycznej, bez osobistego, wnikliwego zbadania pacjenta...". całość poniżej:
https://twitter.com/SlawomirMentzen/status/1303266931831705601
Z jednej strony wygląda że NFZ płaci przychodniom za usługi niebędące usługami medycznymi, czyli łamie prawo, a same przychodnie wyłudzają Vat?, ale z drugiej strony nie może @: Orwell, (pozdrawiam) oczekiwać, że zostanie wyleczony bez zastosowania procedur jednak medycznych. Taka już jest ta "nasza nowa normalność ", jak mówił premier. I jak widać większość ją akceptuje nosząc maseczki, które według słów GIS Pinkasa są nie po to żeby chronić, ale żeby nie zapomnieć że jest epidemia
https://propolski.pl/szef-sanepidu-sie-wygadal/ 11:11, 09.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dramatyczny Dramatyczny

2 0

apel na stronie: Obudź się Australio,
Na początku lipca rząd australijskiego stanu Victoria ogłosił stan klęski żywiołowej – najpierw tylko na kilka tygodni, teraz jest już mowa o przedłużeniu go do roku. W Australii policja może teraz wejść do czyjegoś domu bez nakazu. Godzina policyjna zaczyna się o 20:00. Za wyjście na zewnątrz bez „ważnego powodu” – kara grzywny wynosi 1652 australijskich dolarów, a kwota jest podnoszona z dnia na dzień. Nie wolno odwiedzać rodziny ani przyjaciół. Noszenie masek jest obowiązkowe przez cały czas a kara grzywny za jej brak wynosi 200 AUD. Można ćwiczyć tylko raz dziennie maksymalnie przez jedną godzinę.
Tak wygląda świat bez Boga, z "prawami człowieka", prawami tak ulotnymi jak poziom śmiertelności wrażego wirusa czyli ok. 1 procenta, świat do którego zmierzamy i my. Obudź się Polsko. 15:06, 09.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%