Zamknij
REKLAMA

Liturgia Wielkiego Tygodnia na zmienionych zasadach. Watykan wydał specjalne wytyczne

12:43, 21.03.2020 | za M.S/Portal Płock dodał RED
REKLAMA
Skomentuj
[Foto: pixabay/zdjęcie ilustracyjne]

Pandemia koronawirusa powoduje ogromne zmiany na całym świecie i niemal w każdej dziedzinie. Nie inaczej jest w kościele katolickim. Watykan przygotował niespodziewane wytyczne, dotyczące obchodów Wielkiego Tygodnia.

Odwołane Msze święte to dopiero początek zmian dla katolików w związku ze śmiertelnym zagrożeniem koronawirusem. 

- Watykański departament odpowiedzialny za liturgię przygotował wytyczne dla biskupów i księży diecezjalnych dotyczące obchodów Wielkiego Tygodnia - informuje wprost.pl. - Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała dekret, którego omówienie przygotował serwis Catholic News Agency. Dokument został podpisany przez prefekta kongregacji, kardynała Roberta Saraha i jest zatwierdzony „mandatem Papieża tylko na rok 2020”. Jego zaleceń nie będzie można stosować w przyszłych latach.

W dekrecie pada sformułowanie, że Wielkanoc jest sercem całego roku liturgicznego, a Triduum Paschalnego nie można przenieść na inny czas. Można za to wprowadzić inne zmiany, a Kongregacja uprawnia biskupów m.in. do przeniesienia Mszy Krzyżma na inny termin. 

Biskup może odprawiać liturgie Triduum Paschalnego w katedrze, a księża diecezjalni w parafiach, ale bez fizycznej obecności wiernych, możliwe są jedynie relacje telewizyjne lub internetowe. Pominięty ma być także rytuał mycia stóp. 

Zmiany wprowadzono także w celebracji liturgii Wigilii Paschalnej. Jak podaje wprost.pl, Kongregacja zaleca pominięcie poświęcenia ognia poprzedzającego uroczystości oraz rezygnację z chrztów. Z kolei procesje oraz nabożeństwa ludowe mogą być przeniesione. W dokumencie sugerowane są daty 14 lub 15 września.

(za M.S/Portal Płock dodał RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

Nasi i tak tego nie Nasi i tak tego nie

4 14

Tacy nie będzie 13:02, 21.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

rzymrzym

2 1

z co tobie do tego ???????? 08:50, 23.03.2020


REKLAMA
© plonskwsieci.pl | Prawa zastrzeżone