Zamknij
REKLAMA

W przyszłym roku bez budżetu obywatelskiego. - To bardzo smutny dzień dla Płońska - M. Kośmider

10:38, 21.06.2019 | Dawid Ziółkowski
REKLAMA
Skomentuj
Rada większością głosów przyjęła stanowisko szefa ratusza w kwestii przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. To oznacza, że w miejskim budżecie na 2020 rok nie znajdzie się miejsce dla budżetu obywatelskiego

Zgodnie ze środową decyzją płońskiej rady miejskiej, która większością głosów przyjęła stanowisko burmistrza Andrzeja Pietrasika, w 2020 roku w budżecie miasta nie zostanie ujęty budżet obywatelski. 

W oficjalnym stanowisku w sprawie budżetu obywatelskiego na przyszły rok, jakie wystosował burmistrz Pietrasik, czytamy m.in., że zgodnie z nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym wprowadzone zostały nowe zasady tworzenia Budżetu Obywatelskiego i realizacji zadań w jego ramach. Musi on wynosić minimum 0,5 % wydatków gminy, jakie uiszczono w ostatnim sprawozdaniu, więc w przypadku Płońska w 2020 roku Budżet Obywatelski opiewałby na kwotę około 600 tysięcy złotych.

Mając na uwadze to, że w 2020 roku Gmina Miasto Płońsk będzie realizować wielomilionowe inwestycje infrastrukturalne o zasadniczym znaczeniu dla przyszłości i rozwoju miasta, co wiązać się będzie z koniecznością zabezpieczenia znacznych środków finansowych, zapewnienie dodatkowych pieniędzy na realizację zadań w ramach Budżetu Obywatelskiego wymagałoby zaciągnięcia kolejnych zobowiązań tj. kredytu lub pożyczki, co uważam obecnie za działanie nieracjonalne – pisze dalej burmistrz.

Gospodarz miasta poprosił, by nie posądzano go o złą wolę w kwestii wspomnianego budżetu, ponieważ sam jest jego zwolennikiem, jednak sytuacja ekonomiczna miasta zmusza go do podjęcia tego typu kroków. 

Innego zdania jest Marcin Kośmider: - Uważam, że to bardzo smutny dzień dla społeczności Płońska. Ja powiem tak, że budżet obywatelski, to jest kwintesencja demokracji i likwidując go, my po prostu odbieramy mieszkańcom ich inwencję, możliwość wykazania inicjatywy. To przecież mieszkańcy wiedzą najlepiej, co się dzieje na ich osiedlach, przy blokach czy w małych uliczkach, co trzeba poprawić. Nie radni czy burmistrz, ale właśnie mieszkańcy. Nie wydaje mi się, żeby wydatki inwestycyjne miały wpływ na to, czy da się zabezpieczyć środki na budżet obywatelski. Ja widziałem jak budżet wygląda i uważam, że te pieniądze można było z niego wygenerować. Proszę zauważyć, że burmistrz argumentuje tę decyzję w ten sposób, że nie chce zadłużać miasta, a kilka punktów wcześniej podejmowana jest uchwała, na mocy której zadłużamy się na kolejne kilka milionów. W ostatnim czasie radni zdecydowali także o podniesieniu sobie diet o 100%, co również generuje kilkaset tysięcy miesięcznie więcej. Tak jak powiedziałem, to bardzo smutny dzień dla Płońska i mieszkańców, ponieważ odbiera się im inicjatywę – ocenia całą sytuację radny Prawa i Sprawiedliwości. 

Stanowisko Burmistrza poparło 11 radnych, 6 głosowało przeciw, a jedna osoba nie wzięła udziału w głosowaniu.  

(Dawid Ziółkowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (6)

a może taka może tak

14 0

ja mam taki pomysł !!! może radni razem z burmistrzem zrzekną się diet przez rok na rzecz budżetu obywatelskiego 12:26, 21.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Społecznicy za dycheSpołecznicy za dyche

6 1

Nikt nie wpadnie na pomysł żeby coś dać od siebie 16:19, 21.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AnytyplonszczakAnytyplonszczak

4 0

Marcin weź nie pięt%÷×+(!! 18:51, 21.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

......

9 2

czy mozliwe jest wykonanie zestawienia - ktorzy radni byli za podwyzszeniem diet a ktorzy za zniesieniem budzetu obywatelskiego ? nie sledze na bieżąco wydarzen i poczynan radnych (godnych reprezentatow mieszkańcow) na sesjach Rady Miejskiej.
"zniesienie budzetu obywatelskiego, dramat który dzieje się w MCKu, podwyzszenie diet radnych ?! Iście lepsza zmiana i czasy nastaly w ktorych zwykly obywatel nie ma prawa głosu (brak BO)
22:38, 21.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Obiecanki Obiecanki

5 1

Panie radny, co z połączeniami autobusowymi obiecywanymi przez pana opcję przed wyborami.?
Mnie akurat to smuci! 07:52, 24.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObserwatorObserwator

0 0

"Nie radni czy burmistrz, ale właśnie mieszkańcy" - to jest przykład złego wyboru radnego, sam przyznaje, że nie wie co się dzieje i gdzie powinno kierować się inwestycje lub wprowadzać poprawki. Może warto utrzymać przedwyborczy rozpęd i wiedzieć co trzeba zmienić. Wiadomo, że narzekanie jest najprostszym rozwiązaniem. Czy Pan jako radny zrzekł się podwyżki o 100% Pańskiej diety? Bardzo fajnie było by usłyszeć, że tak. A i inwestycje to nie jest zadłużanie się - albo patrzy się dalej przed siebie i inwestuje albo pod nogi i rozdaje kasę. Pozdrawiam
15:24, 02.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© plonskwsieci.pl | Prawa zastrzeżone