Zamknij

I Ty możesz podjąć się roli rodzica zastępczego

14:33, 23.01.2019 za info Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Płońsku dodał RED Aktualizacja: 09:56, 24.01.2019
Skomentuj Agnieszka Piekarz, dyrektor PCPR w Płońsku: - Rodzina zastępcza to nie adopcja [Foto: zbiory starostwa/Archiwum/Jedna z imprez mikołajkowych organizowana dla podopiecznych przez PCPR] Agnieszka Piekarz, dyrektor PCPR w Płońsku: - Rodzina zastępcza to nie adopcja [Foto: zbiory starostwa/Archiwum/Jedna z imprez mikołajkowych organizowana dla podopiecznych przez PCPR]

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Płońsku ogłasza nabór na szkolenie kandydatów do pełnienia rodziny zastępczej: niezawodowej, zawodowej, pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego, prowadzenia rodzinnego domu dziecka. Szkolenie zaplanowane jest od marca 2019 r.

- Dobro dziecka jest priorytetem, którym powinny kierować się wszelkie instytucje i osoby. W naszym powiecie są dzieci, których rodzice nie potrafią otoczyć je właściwą opieką i wychowaniem. Zaniedbane, porzucone, nikomu niepotrzebne. Są smutne i nieufne. Marzą o rodzinie i własnym domu, w którym znajdą spokój, zrozumienie i akceptację. W związku z powyższym prosimy i upominamy się o wrażliwość, zrozumienie dziecka i rozważenie możliwości podjęcia się roli rodzica zastępczego. Rodzina zastępcza to nie adopcja - mówi Agnieszka Piekarz, dyrektor płońskiego PCPR. 

Pełnienie tej funkcji może być powierzone osobom, które:

1. Dają rękojmię należytego sprawowania funkcji rodziny zastępczej.
2. Nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona.
3. Wypełniają obowiązek alimentacyjny – w przypadku, gdy taki obowiązek w stosunku do nich wynika z tytułu egzekucyjnego.
4. Nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych.
5. Są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone:
a) zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia wystawionym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej,
b) opinią o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka wystawioną przez psychologa, który posiada co najmniej wykształcenie wyższe magisterskie na kierunku psychologia oraz dwuletnie doświadczenie w poradnictwie rodzinnym.
6. Przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
7. Zapewniają odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokojenie jego indywidualnych potrzeb, w tym:

  • Rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego,
  • Właściwej edukacji i rozwoju zainteresowań,
  • Wypoczynku i organizacji czasu wolnego.

8. Nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
9. Posiadają stałe źródło dochodów.

Zakres programowy szkolenia obejmuje od 60 do 95 godzin dydaktycznych, w zależności od formy pieczy zastępczej, w tym 10 godzin szkolenia w formie praktyk w rodzinie zastępczej zawodowej lub placówce opiekuńczo – wychowawczej. Szkolenie zaplanowano od marca 2019 r. i jest nieodpłatne. Kandydatów do pełnienia rodziny zastępczej: niezawodowej, zawodowej, pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego, prowadzenia rodzinnego domu dziecka, zainteresowanych udziałem w szkoleniu prosimy o kontakt z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Płońsku, ul. ks. Jerzego Popiełuszki 14, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 do 15:00 lub pod nr telefonu 23 662 75 49.

(za info Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Płońsku dodał RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%