Zamknij
REKLAMA

Czy wiesz, że za brak skrzynki na listy grozi wysoka kara

18:53, 08.01.2019 | RED
REKLAMA
Skomentuj
[Foto: pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne]

Zgodnie z Prawem pocztowym „właściciel lub współwłaściciele nieruchomości gruntowych, na których znajduje się budynek mieszkalny lub budynku mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, są obowiązani umieścić oddawczą skrzynkę pocztową spełniającą wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji z kwietnia 2014 r. w sprawie oddawczych skrzynek pocztowych”. Zgodnie z przepisami ustawy z listopada 2012 r. właściciel nieruchomości ma obowiązek zamontować skrzynkę pocztową w miejscu ogólnodostępnym.

„Osoby nierealizujące obowiązku udostępnienia skrzynki pocztowej albo umieszczające skrzynkę niespełniającą wymogów określonych w rozporządzeniu ministra administracji i cyfryzacji podlegają karze pieniężnej. Wysokość kary pieniężnej może wynieść do 10 tysięcy złotych” – tak mówią przepisy. 

Ważny jest też stan techniczny skrzynek pocztowych (np. zepsute zamki niezabezpieczające dostępu do skrzynki) nie gwarantuje bezpieczeństwa pozostawianych zawiadomień i innej korespondencji.  W takiej sytuacji istnieje niebezpieczeństwo, że osoba nieuprawniona może zapoznać się z treścią korespondencji. 
 
Niestety wiele osób nie montuje skrzynek pocztowych, a mają obowiązek posiadać taką skrzynkę. Obowiązek ten szczególnie dotyczy budynków jednorodzinnych (skrzynka musi być zamontowana przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w ogólnie dostępnej części nieruchomości). Jeśli zaś chodzi o budynki  wielorodzinne, w których wyodrębnione są co najmniej trzy lokale, przez umieszczenie w ogólnie dostępnej części nieruchomości zestawu skrzynek pocztowych w liczbie odpowiadającej liczbie mieszkań.

(RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

xxxx

9 0

Ciekawe czy w tym kraju jest coś, za co zwykły człowiek nie jest karany? 14:02, 09.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© plonskwsieci.pl | Prawa zastrzeżone