Zamknij
REKLAMA

Andrzej Szymański u prezydenta Dudy. Awans w sądowniczej hierarchii

19.47, 21.02.2019 Dawid Turowiecki Aktualizacja: 08.35, 22.02.2019
Andrzej Szymański (piąty od prawej) w gronie nominowanych sędziów [Foto: zbiory prywatne]
REKLAMA

W środę Prezydent RP Andrzej Duda wręczył akty powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego. Nowo powołani sędziowie, w tym płońszczanin Andrzej Szymański, były prezes Sądu Rejonowego w Płońsku, złożyli wobec głowy państwa ślubowanie. - To bardzo ważne wydarzenie w moim życiu, nie co dzień bywa się przecież u prezydenta - przyznaje Andrzej Szymański. 

Od wczoraj Andrzej Szymański jest formalnie sędzią Sądu Okręgowego w Płocku, który stoi wyżej w strukturze krajowego sądownictwa, aniżeli sądy rejonowe. Płońszczanin będzie orzekał tak jak dotychczas w sprawach karnych, ale w pierwszej instancji już w płockim sądzie. 

- Wiadomo, to ważne wydarzenie dla każdego sędziego, który chce awansować, a nie pozostać na stanowisku sędziego rejonowego. Ja dostałem ten awans, choć trzeba przyznać, że awanse sędziowskie w przypadku sędziów są mocno rygorystyczne. Bierze się pod uwagę ilość spraw, ich jakość, bada się ewentualne uchybienia. Cała procedura w moim przypadku trwała rok - mówi Andrzej Szymański. 

Kaliber spraw, które rozpoznaje sąd okręgowy, jest zupełnie inna niż ta w sądzie rejonowym. - To są kwestie zorganizowanej przestępczości, zabójstw, gwałtów. Przy wszystkich zbrodniach w pierwszej instancji orzeka sąd okręgowy, tak więc kategoria spraw jest nieporównywalna. Są to sprawy wielotomowe i skomplikowane - przyznaje sędzia.    

Andrzej Szymański odbiera nominację sędziowską z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Na zdjęciu obok z Małgorzatą Gersdorf, prezes Sądu Najwyższego [Foto: zbiory prywatne]

Andrzej Szymański prezesem Sądu Rejonowego w Płońsku był dwie kadencje, czyli 8 lat; od 2008 do 2016 roku. W Płońsku zaczął orzekać w 2001 r. jako asesor do 2003, kiedy dostał nominację na sędziego Sądu Rejonowego w Płońsku. Do wczoraj był sędzią miejscowego sądu delegowanym do pełnienia obowiązków w Ministerstwie Sprawiedliwości. - Do pracy w Sądzie Okręgowym w Płocku przejdę dopiero w maju, jak skończy mi się delegacja w Ministerstwie Sprawiedliwości - dodaje Andrzej Szymański.  

Nominacje sędziowskie wręcza Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa. W środę nominacje otrzymało ponad 60 sędziów.

(Dawid Turowiecki)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%