Zamknij

Gynalgin - jak działa i kiedy się go stosuje?

08:25, 20.01.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:25, 20.01.2022

Gynalgin to tabletki dopochwowe, dostępne wyłącznie na receptę. Opakowanie zawiera 10 sztuk. Najważniejsze składniki leku to metronidazol oraz chlorchinadol.

Jak działa Gynalgin?

Tabletki dopochwowe Gynalgin powinny być wyłącznie przyjmowane na wyraźne wskazanie lekarza. Lek ma działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne oraz przeciwpierwotniakowe. Tabletki zalecane są przede wszystkim przy stanach zapalnych pochwy wywołanych przez bakterie E-coli, dyfteroidy czy pierwotniaki.

Czy stosowanie globulek Gynalgin może wywołać niepożądane reakcje organizmu?

Jak każdy lek, tak i globulki dopochwowe Gynalgin mogą wywołać działania niepożądane. W tym przypadku są to najczęściej bóle głowy, zaburzenia snu, bóle w dolnych partiach brzucha, nudności, wymioty, zaparcia czy wzdęcia. Znacznie rzadziej pojawić się może depresja, nadmierna suchość w ustach, nieprawidłowe relacje czuciowe w obrębie kończyn, świąd i podrażnienie w okolicy pochwy, ciemne zabarwienie moczu czy upławy.

Czy każda kobieta może stosować Gynalgin?

Tabletki dopochwowe Gynalgin mogą być stosowane przez każdą kobietę pod warunkiem jednak, że nie wykazuje nadwrażliwości na jakiekolwiek składnik zawarty w preparacie. Lekarze nie zalecają stosowania preparatu u dziewczynek poniżej 18. roku życia.

Gynalgin a ciąża i karmienie piersią

Gynalgin to silnie działające tabletki dopochwowe, nic więc dziwnego w tym, że wiele kobiet ciężarnych i karmiących piersią zastanawia się nad tym, czy może je bezpiecznie stosować. W przypadku ciężarnych kobiet stosowanie preparatu jest dopuszczalne, jednak jedynie w wyjątkowych okolicznościach i pod ścisłą kontrolą lekarza. Decyzja o zastosowaniu leczenia przy pomocy Gynalgin zależna jest wielu czynników - ostateczna decyzja zależy od lekarza prowadzącego. Podobnie należy postąpić w przypadku karmienia piersią.

Jak dawkować tabletki dopochwowe Gynalgin?

Zgodnie z zaleceniami należy stosować jedną globulkę na dobę - najlepiej w nocy. Aby leczenie było skuteczne, nie powinno być rozpoczęte później, niż po 2-4 dniach od zakończenia menstruacji. Maksymalny czas trwania kuracji to 10 dni. W czasie menstruacji należy zaniechać stosowania globulek Gynalgin. Dla bezpieczeństwa partnerów na czas kuracji należy całkowicie zrezygnować ze stosunków seksualnych.

Gynalgin a inne leki

Gynalgin to tabletki dopochwowe, w związku z czym jego zawartość leku w krwi jest niewielka, zatem nie ma przeciwwskazań do łączenia globulek z innymi lekami. Wyjątek stanowią tu preparaty zawierające disulfiram (możliwość wystąpienia reakcji psychotycznych).

Artykuł powstał we współpracy z Holter Help i Medyk Online

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%