Zamknij

Ludowy Zespół Artystyczny „Ciechanów” z Nagrodą Marszałka

08:38, 26.10.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:18, 27.10.2021

Znamy laureatów XXII edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. W Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie laureaci odebrali statuetki z rąk marszałka Adama Struzika. Wśród nagrodzonych znalazł się Ludowy Zespół Artystyczny „Ciechanów”. Nagrody trafiły również do laureatów ubiegłorocznej edycji, podczas której, ze względu na pandemię, nie można było zorganizować uroczystej gali. 

Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego jest jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień na Mazowszu. W gronie laureatów mamy ludzi, którzy całym swoim życiem udowadniają potrzebę pracy dla lokalnych społeczności podkreśla marszałek Adam Struzik. – Pasjonatów z głowami pełnymi pomysłów, ludzi niezwykle twórczych i aktywnych. Możemy ich śmiało nazwać ambasadorami naszego regionu, bo ich praca jest wizytówką całego Mazowsza, inspiracją i mobilizacją do odkrywania bogactwa naszego regionu. 

Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się przedstawiciele różnych pokoleń, reprezentujący różne nurty i spojrzenia na rzeczywistość, których wspólnym celem jest zwrócenie uwagi na pielęgnowanie i dbałość o zachowanie dziedzictwa narodowego. Każdy z nagrodzonych otrzymał statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł. 

W gronie laureatów znalazł się działający nieprzerwanie od 35 lat Ludowy Zespół Artystyczny „Ciechanów”. Działają w nim: dwie grupy młodzieżowe, grupa dorosłych oraz Kapela i Chór. W repertuarze zespołu znajdują się polskie tańce narodowe i regionalne. To jeden z najlepszych amatorskich zespołów folklorystycznych w Polsce. Do tej pory jego członkowie dali ponad tysiąc koncertów w kraju i poza granicami, wielokrotnie reprezentując Polskę na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych, a także uświetniając swoją obecnością regionalne wydarzenia. – Jesteśmy dumni i cieszymy się z otrzymania tak prestiżowej nagrody, dzięki której znajdujemy się w gronie wybitnych osobowości z województwa mazowieckiego – podkreśla Rita Tarczyńska, kierownik artystyczny zespołu. – Towarzyszy nam dużo dobrych emocji, a także poczucie, że warto wylewać pot na próbach, starać się, ćwiczyć. Czujemy, że jesteśmy potrzebni i że nasz wysiłek został dostrzeżony i doceniony – zaznacza. Na pytanie o najbliższą przyszłość Rita Tarczyńska odpowiada, że zespół chciałby wrócić do normalnego trybu spotkań sprzed pandemii. – Przed nami kilka projektów. Z Danutą Błażejczyk nagrywamy utwory ludowe w nowych, często jazzowych aranżacjach. Koncert ma się odbyć 5 grudnia w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie na deskach tej samej sceny, na której odebraliśmy Nagrodę Marszałka. Planujemy również koncert bożonarodzeniowy, a jeszcze w październiku rozpoczniemy nabór do zespołu. 

Laureaci XXII edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego

Pozostali laureaci XXII edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego to: Mirosław Greluk z Siedlec – artysta, malarz, działacz społeczny, wolontariusz, menadżer, a także organizator imprez artystycznych, kulturalnych, charytatywnych i sportowych; Leszek Celej z Mińska Mazowieckiego - dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej, inicjator działań o charakterze historycznym; Jacek Łepecki – prezes zarządu fundacji, dyrektor generalny Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „Sonata” im. Bogumiła Łepeckiego; ks. prof. UKSW dr. hab. Mirosław Mejzner – pallotyn z Ożarowa Mazowieckiego, wykładowca, promotor polskiej nauki i kultury za granicą; prof. dr hab. inż. Janusz Zieliński – pracownik naukowo-dydaktyczny Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku, specjalista w zakresie modyfikacji właściwości i zastosowania ciężkich frakcji pochodzących z przerobu ropy naftowej i węgla kamiennego, kompozycji bitumiczno-polimerowych i polimerów termoplastycznych; Maria Juszczyk z Warszawy – dyrektor domu kultury „Prom Kultury” na Saskiej Kępie, organizatorka m.in. Święta Saskiej Kępy; Robert Fidos z Borkowic w pow. przysuskim, wójt Borkowic, historyk regionalista, nauczyciel, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Borkowice, współzałożyciel Towarzystwa Kulturalnego im. Oskara Kolberga w Przysusze, Stowarzyszenia Pamięci Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala w Rudnie; Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu – zajmuje się wspieraniem twórców ludowych i promocją kultury ludowej, prowadzi m.in. warsztaty, organizuje wyjazdy i konkursy dla dzieci związane z kurpiowską tradycją, przy centrum działa Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna”; Kapela Podwórkowa „U Maxa” działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Siennie. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%