Zamknij

Szkoły gotowe na zdalne nauczanie?

08:31, 10.09.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:18, 13.09.2021
[Foto: pixabay/zdjęcie ilustracyjne] [Foto: pixabay/zdjęcie ilustracyjne]

Nowe komputery, laptopy, projektory multimedialne – taki właśnie sprzęt  pojawi się niebawem w 130 szkołach na Mazowszu, w tym w 18 z subregionu ciechanowskiego. To efekt unijnego projektu realizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego. Jego wartość w tym roku wynosi blisko 22 mln zł.

Nie wszyscy uczniowie mają komputery

Z raportu przygotowanego przez Federacje Konsumentów wynika, że aż 50-70 tys. uczniów w Polsce nie posiada w domu komputera lub tabletu, a ponad milion uczniów współdzieli urządzenia z innymi domownikami. Dlatego Mazowsze już drugi rok z rzędu realizuje projekt unijny, dzięki któremu nowoczesny sprzęt komputerowy trafia do mazowieckich szkół. Jego całkowita wartość to już ponad 55 mln zł. Co istotne, sprzęt otrzymają placówki, które do tej pory nie brały udziału w projekcie, w tym 18 szkół z regionu ciechanowskiego.

Jak zaznacza marszałek Adam Struzik, inicjatywa powstała z myślą o uczniach i nauczycielach. – Pandemia COVID-19 znacząco odbiła się na tradycyjnym nauczaniu. Zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i rodzice musieli się bardzo szybko odnaleźć w nowej zdalnej rzeczywistości. Nie był to czas łatwy. Nie każda rodzina była w stanie zabezpieczyć swoje dziecko sprzętowo, tak aby miało ono swobodny dostęp do komputera, laptopa czy telefonu i mogło aktywnie uczestniczyć w zajęciach szkolnych. Stąd nasza inicjatywa, aby przeznaczyć środki unijne na wsparcie samorządów oraz placówek edukacyjnych w zakupie nowoczesnego sprzętu także w tym roku.

Pomaga samorząd województwa mazowieckiego

Przewodniczący sejmikowej Komisji Promocji Województwa Mazowieckiego i Współpracy Zagranicznej Konrad Wojnarowski podkreśla, że to jest kolejne wsparcie edukacji na Mazowszu. – Szkoły mogły korzystać już między innymi z naszego autorskiego programu wsparcia pracowni językowych i informatycznych. Dofinansowanie z projektu unijnego pomoże teraz w zakupie sprzętu komputerowego, który pozwoli na realizację podstawy programowej przy użyciu nowoczesnych technologii. W ramach dwóch edycji projektu z dofinansowania skorzystało w sumie 366 mazowieckich szkół.

– Przystępując do projektu chcemy podnieść jakość nauczania w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Glinojecku – mówi burmistrz gminy Glinojeck Łukasz Kapczyński. – Nowy sprzęt podniesienie jakość i dostępność kształcenia przez wykorzystanie nowoczesnej bazy dydaktycznej. Planujemy również wyposażenie uczniów z niepełnosprawnościami w urządzenia mobilne. Pozwoli to na płynne przejście z nauczania stacjonarnego na zdalne, jeśli zajdzie taka konieczność – dodaje burmistrz Glinojecka.

Dzięki unijnemu dofinansowaniu do szkół zostaną dostarczone nowe urządzenia i oprogramowanie. Będą to m.in. stanowiska komputerowe, urządzenia wielofunkcyjne, monitory interaktywne, laptopy, projektory oraz moduły i programy edukacyjne, w tym pakiety Office 365. Co ważne, uczniowie bez dostępu do sieci zostaną wyposażeni w internet mobilny. Program obejmuje również szkolenia oraz zdalne instruktaże, które pomogą nauczycielom i uczniom przygotować się do ewentualnego kolejnego okresu nauki zdalnej oraz efektywnie korzystać z zakupionego sprzętu.

Kto otrzymał pomoc?

W tym roku z subregionu ciechanowskiego sprzęt komputerowy otrzymają: Szkoła Podstawowa w Ojrzeniu, Szkoła Podstawowa im. bł. Bp. L. Wetmańskiego w Lipowcu Kościelnym, Szkoła Podstawowa w Mystkowie, Szkoła Podstawowa im. Kard. St. Wyszyńskiego w Morawach, Szkoła Podstawowa im. mjr. H. Sucharskiego w Sochocinie, Szkoła Podstawowa im. Szczepana Dobosza w Sońsku, Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół im. Integracji Europejskiej w Nowym Mieście, Szkoła Podstawowa im. Stanisława Konarskiego w Raciążu, Samorządowa Szkoła Podstawowa im. A. Zamoyskiego w Bieżuniu, Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Glinojecku, Szkoła Podstawowa  im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Chociszewie, Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Orkana w Bieżuniu, II Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 2 im. Leona Rutkowskiego w Płońsku, Samorządowa Szkoła Podstawowa w Przeradzu Małym, Szkoła Filialna w Gródku Rządowym w Zespole Placówek Oświatowych w Obrytem, Szkoła Podstawowa w Lubowidzu, I Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie.

W 2020 roku z subregionu ciechanowskiego sprzęt komputerowy otrzymały: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła w Grodźcu, Szkoła Podstawowa im. Władysława Stanisława Reymonta w Koziebrodach, Szkoła Podstawowa w Wiśniewie, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Ciechanowie, Szkoła Podstawowa nr 4 im. 21. Warszawskiego Pułku Piechoty "Dzieci Warszawy" w Ciechanowie, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Orła Białego w Ciechanowie, Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Pułtusku, Szkoła Podstawowa im. Marsz. Józefa Piłsudskiego w Dzierzgowie, Szkoła Podstawowa w Królewie, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Płońsku, Zespół Szkół im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku, Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Grudusku, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Obrytem w Zespole Palcówek Oświatowych w Obrytem, Szkoła Podstawowa w Strzegocinie, Szkoła Podstawowa im. Michaliny Czechowskiej w Radzanowie, I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku, Zespół Szkół w Lutocinie, Samorządowa Szkoła Podstawowa w Lutocinie, Zespół Szkół w Siemiątkowie, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ks. Kan. Jana Sieka w Błędostowie, Zespół Szkół w Zieluniu, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kroczewie, Szkoła Podstawowa im. Piotra Sękowskiego w Nacpolsku, Szkoła Podstawowa im. Władysława Smoleńskiego w Niedzborzu, Szkoła Podstawowa w Nowych Kucicach, Szkoła Podstawowa nr 4 Im. Haliny Rudnickiej w Zespole Placówek Oświatowych nr 2 w Mławie, Zespół Placówek Oświatowych im. Adama Mickiewicza w Kuczborku-Osadzie, Szkoła Podstawowa w Lisewie, Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej w Żurominie, II Liceum Ogólnokształcące w Mławie w Zespole Szkół nr 4 im. Obrońców Mławy z Września 1939 r.

Projekt „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego” jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, X Osi priorytetowej „Edukacja dla rozwoju regionu”, Działania 10.1 „Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży”, Poddziałania 10.1.1 „Edukacja ogólna”

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%