Zamknij

Leasing nieruchomości ? na czym polega?

09:42, 18.05.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:42, 18.05.2021

Najczęściej słyszy się o leasingu samochodów, maszyn, urządzeń biurowych. Niewiele osób wie, że w leasing można wziąć dosłownie wszystko, co przedstawia wartość materialną – także nieruchomość. To ciekawa alternatywa dla rozwijających się firm, którym zależy na elastyczności i płynności gotówkowej. Na czym polega leasing nieruchomości? Podpowiadamy.

Leasing nieruchomości – na czym polega?

Pod hasłem leasingu kryje się pewnego rodzaju umowa biznesowa między dwoma firmami – leasingodawcą i leasingobiorcą. W zamian za pewne określone z góry opłaty, leasingodawca zgadza się oddać pod użytkowanie obiekt będący nieruchomością. Na pierwszy rzut oka bardzo przypomina to wynajem, jednak leasing umożliwia późniejsze przeniesienie własności lokalu po wniesieniu wykupu. Taka forma finansowania jest dla przedsiębiorców atrakcyjniejsza niż kredyt hipoteczny:

  • wykup nie jest obowiązkowy, co jest szczególnie ważne w przypadku problemów finansowych firmy,
  • odliczać od podatku można całą ratę leasingową, a nie tylko część odsetkową,
  • nieruchomością można dowolnie dysponować,
  • mniejsze formalności,
  • brak wpływu na zdolność kredytową.

Jedyną, podstawową wadą leasingu jest często dość wysoki próg wartości nieruchomości, który waha się od 250 tys. do nawet ponad półtora miliona złotych.

Jakie nieruchomości można wziąć w leasing?

Co do zasady, leasingiem można sfinansować nieruchomość, która będzie wykorzystywana przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Mogą to być obiekty handlowe, biurowe, magazynowe czy produkcyjne, ale także miejsca służące za gabinety, kancelarie czy przychodnie. Leasingować można nawet nieruchomość mieszkalną, o ile będzie wykorzystywana w prowadzeniu firmy lub wynajmowana, jeśli stanowi to profil działalności leasingobiorcy. Wystarczy wtedy wziąć leasing na nowe mieszkania w Markach lub innej, atrakcyjnej miejscowości, aby czerpać dochód z wynajmu krótko- lub długoterminowego. Ani umowa najmu, ani umowa kredytu hipotecznego nie da takiej elastyczności.

Rodzaje leasingu nieruchomości

Warto powiedzieć także o rodzajach leasingu nieruchomości. Wyróżniamy trzy główne formy leasingu:

  • operacyjny,
  • finansowy,
  • zwrotny.

W przypadku leasingu operacyjnego nieruchomość przez cały czas trwania umowy należy do środków trwałych leasingodawcy. Leasingobiorca odlicza jedynie raty leasingowe, a na sam koniec ma prawo wykupu lokalu. Leasing finansowy umożliwia natychmiastowe zakwalifikowanie nieruchomości do środków trwałych leasingobiorcy, co daje prawo do amortyzacji budynku. Z kolei leasing zwrotny ma odwrotną zasadę działania. Leasingobiorca sprzedaje majątek leasingodawcy bez utraty prawa do korzystania z niego. To ciekawe rozwiązanie dla firm, które mają tymczasowy problem z płynnością finansową.

Leasing nieruchomości z pewnością jest atrakcyjną formą finansowania, choć niezbyt popularną – głównie przez brak wiedzy o takiej możliwości. A szkoda, bo warto z niego korzystać – nie zmniejsza zdolności kredytowej, wymaga minimum formalności i zapewnia o wiele większą elastyczność.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%