Zamknij
REKLAMA

Czym jest pożyczka hipoteczna i co odróżnia ją od kredytu hipotecznego?

09:53, 18.01.2021 | materiały partnera

Pożyczka hipoteczna pozwala pozyskać dodatkowe środki finansowe właścicielom nieruchomości. Pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel, spłacając zobowiązanie w długim horyzoncie czasu. Warto pamiętać, że pożyczka i kredyt hipoteczny to nie to samo. Sprawdź, co różni oba produkty finansowe oraz który z nich jest korzystniejszy!

Pożyczka hipoteczna dla posiadaczy nieruchomości

Istotą pożyczki hipotecznej jest udzielenie kredytu pod zastaw nieruchomości. Możliwa do uzyskania kwota jest duża i w zależności od pożyczkodawcy może wynieść nawet do 80% wartości mieszkania lub domu. Warunkiem uzyskania pozytywnej decyzji pożyczkowej jest posiadanie nieruchomości pod zastaw. Hipoteka ustanawiana jest bowiem na majątku posiadanym przez pożyczkobiorcę w chwili składania wniosku - inaczej niż w przypadku kredytu hipotecznego, który zwykle udzielany jest na nabycie nieruchomości będącej zastawem. Co jeszcze różni oba produkty finansowe?

Kredyt a pożyczka hipoteczna

Do udzielania kredytów hipotecznych upoważnione są wyłącznie banki. We wniosku składanym w wybranej placówce wskazać należy cel, na który zostaną przeznaczone pieniądze. Nie można ich wydać inaczej, niż wynika to z deklaracji zaakceptowanej przez bank. Uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości wymaga dodatkowo wniesienia wkładu własnego w wysokości minimum 20% wartości danej nieruchomości.

W przypadku pożyczek hipotecznych nie ma obowiązku wnoszenia wkładu własnego. Może ich udzielić dowolna jednostka finansowa, nawet jeśli nie funkcjonuje w formie banku. Z punktu widzenia wnioskodawców ważny powinien być fakt, że gotówka pozyskana z pożyczki może być przeznaczona na dowolny cel konsumpcyjny. Pożyczkodawca nie wymaga składania deklaracji wydatków, które później mógłby kontrolować. Pieniądze można więc wydać na remont, wycieczkę lub zakup samochodu.

Nie tylko różnice

Kredyt i pożyczka hipoteczna mają również elementy wspólne. Jak wskazano na stronie https://www.expander.pl/kredyty/pozyczki-hipoteczne/, wysokość pożyczki pod zastaw nieruchomości może osiągnąć nawet 80% wartości domu lub mieszkania. Jest to kwota zobowiązania porównywalna z kredytami udzielanymi przez banki - można nią finansować kapitałochłonne inwestycje. Podobieństwem jest też forma zabezpieczenia spłaty. W obu przypadkach jest to nieruchomość - jednakże osoby wnioskujące o pożyczkę powinny być właścicielami nieruchomości istniejącej w momencie składania podania o gotówkę. Zbliżony jest też okres spłaty. Kredyt i pożyczka hipoteczna udzielane są długi czas - okres kredytowania może wynieść nawet do 30 lat.

Czy warto decydować się na pożyczkę hipoteczną?

Jako właściciel nieruchomości, możesz zdecydować się na zaciągniecie pożyczki hipotecznej. To korzystne zwłaszcza w sytuacji, gdy potrzebna jest większa ilość pieniędzy, której nie dałoby się pozyskać ze standardowego kredytu gotówkowego. Atrakcyjny jest także okres spłaty - rozłożony na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat nie stanowi poważnego obciążenia dla budżetu domowego. To także dobra opcja dla osób, których nie stać na wkład własny do kredytu hipotecznego oraz szukających finansowania dużych inwestycji, które nie mieszczą się w ramach hipoteki udzielanej przez bank.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%