Zamknij
REKLAMA

Czy pasażer lub pieszy poszkodowany w wypadku może dostać odszkodowanie?

10:24, 11.07.2019 | Materiał Partnera
Skomentuj

Każdy kierowca, który uległ wypadkowi samochodowemu nie ze swojej winy, ma prawo do odszkodowania wypłacanego z polisy OC sprawcy. A co w przypadku, gdy nie podróżował on sam? Czy pasażerowie również mogą ubiegać się o rekompensatę za doznane krzywdy fizyczne i psychiczne? Prawo mówi: tak. Zgodnie z art. 822 kodeksu cywilnego także pasażer samochodu uczestniczącego w wypadku może otrzymać odszkodowanie – niezależnie od tego, czy jechał w samochodzie sprawcy, czy ofiary.

Poszkodowanym jest nie tylko kierowca. Dowiedz się, jakie masz prawa

Wbrew pozorom, nie tylko pasażerowie pojazdu, który ucierpiał w wypadku, mają prawo do uzyskania rekompensaty. Także podróżujący ze sprawcą mogą zgłosić się do jego ubezpieczyciela w celu wypłaty odszkodowania. W praktyce jednak nierzadko rezygnują oni z przysługującego im prawa, zwłaszcza wtedy, gdy kierujący pojazdem to dla nich bliska osoba. Jeżeli zdecydują się ubiegać o rekompensatę pieniężną, mogą to zrobić bezpośrednio u ubezpieczyciela.

Wysokość wypłacanego odszkodowania zależy od kilku czynników, między innymi od tego, czy poszkodowany pasażer przestrzegał zasad bezpiecznej jazdy. Jeśli nie miał on zapiętych pasów, ostateczna kwota może być niższa od oczekiwanej. Dobrą wiadomością jest posiadanie ubezpieczenia NNW przez kierowcę. Jak mówi ekspert z AIF Kancelaria: „Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków nie jest obowiązkowe, ale warto je mieć. Obejmuje ono konkretny pojazd, dlatego w razie wypadku prawo do odszkodowania ma nie tylko kierowca, ale każdy z pasażerów podróżujących samochodem w chwili zdarzenia. Dodatkowo jest one wypłacane bez względu na to, czy dana osoba uzyskała już odszkodowanie z OC, czy jeszcze nie” (więcej na ten temat: https://www.tuodszkodowania.pl/).

Jak można uzyskać odszkodowanie za potrącenie przez samochód?

Pieszy potrącony przez samochód jest w trudniejszej sytuacji, niż pasażerowie uczestniczący w stłuczce albo wypadku. Po pierwsze, nie chroni go właściwie nic – żadne poduszki powietrzne, kurtyny boczne, czy nawet kask. Obrażenia mogą być więc bardziej dotkliwe. Poza tym zdarza się, że sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia i namierzenie go będzie praktycznie niemożliwe. Jak sobie wtedy poradzić? Gdy nie można liczyć na odszkodowanie z OC sprawcy wypadku, należy zgłosić się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Od czego zależy wysokość rekompensaty dla pieszego? Przede wszystkim od obrażeń, jakie poniósł. Przy ustalaniu kwoty bierze się pod uwagę, jak skomplikowany jest uraz, którego nabawiła się osoba poszkodowana, długość leczenia, rehabilitacji, a także koszt koniecznych lekarstw. Z myślą o takich sytuacjach przygotowano specjalną tabelę norm uszczerbku na zdrowiu, z której korzysta ubezpieczyciel. 

REKLAMA
()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (2)

MichałMichał

0 0

Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu. https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app 18:13, 11.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarekMarek

1 0

Z tym ubezpieczeniem z OC to bywa różnie i dlatego tak jak napisali w artykule warto skorzystać z pomocy profesjonalistów ;) ja osobiście korzystałem z usług https://funduszodszkodowan.pl i jestem mega zadowolony. Za nic nie musiałem płacić, odprowadzili za mnie podatek i dodatkowe 2800zł wpadło do kieszeni ;) 09:40, 15.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© plonskwsieci.pl | Prawa zastrzeżone