Zamknij

Czy warto budować dom z piwnicą?

09:04, 09.07.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:05, 09.07.2019

Jeżeli planujesz budowę domu jednorodzinnego, to pewnie zastanawiasz się, czy wybrać dom z piwnicą czy bez. Masz rację. Jedna decyzja, a może poważnie wpłynąć na koszt inwestycji. A także na komfort korzystania z domu nie tylko przez najbliższe kilka lat, ale też przez kolejne kilkadziesiąt. W końcu stawiasz dom dla rodziny, czyli również dla kolejnych pokoleń.

Nie minęło wiele lat, a podejście Polaków do budowy domów zmieniło się diametralnie. Przez wieki budowa domu zaczynała się od robót ziemnych. Budowlańcy musieli wykonać najpierw sporej wielkości wykop pod fundamenty, potem zbudować porządne podpiwniczenie i dopiero następnie zabrać się za budowę kolejnych kondygnacji.

Dawniej roboty ziemne były prowadzone ręczne. Czyli łopaty w dłoń i do pracy. Robota była ciężka, kosztowna i trwała długo. Dziś wykop pod fundamenty wykonywany jest przy użyciu koparki lub koparko ładowarki.

Budowa domu z piwnicą lub bez zawsze zaczyna się od wykonania wykopu.

Dom z podpiwniczeniem czy bez - roboty ziemne

Co ciekawe, niezależnie od tego czy budujesz dom jednorodzinny z piwnicą lub bez, koszt robót ziemnych będzie zbliżony. Za to, jeżeli stawiasz dom z piwnicą o powierzchni około 80 metrów kwadratowych zapłacisz za wykonanie wykopu znacznie mniej aniżeli wówczas, gdy chcesz wybudować dom parterowy bez piwnicy, ale o powierzchni około 500 metrów kwadratowych.

Gdy zastanawiasz się, czy wybudować dom z piwnicą czy bez i patrzysz głównie na koszty, to pod uwagę powinieneś wziąć coś jeszcze. Są to materiały budowlane. Podczas budowy podpiwniczenia będziesz potrzebować znacznie więcej materiałów, i to także tych specjalistycznych. Musisz też zadbać o odpowiednią izolację piwnicy.

Więcej prac budowlanych to większe koszty robocizny - to również weź pod uwagę, zastanawiając się czy wybudować dom z piwnicą czy bez.

Dom z piwnicą - korzyści

O tym, czy zbudujesz dom z piwnicą czy bez, powinieneś zdecydować biorąc pod uwagę nie koszty, ale korzyści. Może być ich wiele, zależnie od potrzeb i stylu życia przyszłych domowników.

Budowa domu z piwnicą - korzyści z posiadania dodatkowych pomieszczeń:

  • kotłownia - to jedno z pierwszych pomieszczeń, które przychodzi na myśl, gdy mowa o budowie domu z piwnicą. Kotłownia jest szczególnie potrzebna, gdy planujesz zamontować w domu ogrzewanie na węgiel, drewno, ekogroszek lub pellet. Wówczas w kotłowni możesz zamontować piec i przechowywać zapas opału.
  • garaż - umieszczenie garażu w piwnicy to idealne rozwiązanie dla osób, które planują budowę domu jednorodzinnego na niewielkiej działce. I nie będą mieć przy budynku miejsca na budowę osobnego garażu lub przynajmniej zadaszenia, wiaty.
  • pralnia - w wielu nowoczesnych domach pralnia jest jednym z podstawowych pomieszczeń. Pralka i suszarka kondensacyjna mogą mocno hałasować. Dlatego zamiast wstawiać je do łazienki, kuchni lub umieszczać pralnię na parterze czy piętrze, lepiej przenieść sprzęt do piwnicy. Obie maszyny mogą działać jednocześnie, a domownicy prawie nie będą słyszeć żadnego hałasu. W pralni można też zamontować zlew oraz linki do wieszania prania.
  • schowek - to może być niewielkie pomieszczenie na miotły, mopa i odkurzacz. Schowek może stać się także graciarnią. Niby nikt nie lubi bałaganu, ale zazwyczaj każdy ma w domu pomieszczenie lub pojemną szafę, w której jest wszystko co akurat nie jest potrzebne - zaczynając od bibelotów, a na sezonowych ubraniach kończąc.
  • spiżarnia - w piwnicy zazwyczaj panuje lekki chłód nawet podczas upałów. Tymczasem zimą domownicy ogrzewają piwnicę jedynie w minimalnym stopniu. Dlatego piwnica to najlepsze miejsce, aby umieścić w niej spiżarnię. Przetwory będą znajdować się w pomieszczeniu, w którym panuje idealna temperatura do długiego przechowywania. Ogórki kiszone się nie zepsują, sok malinowy nie zacznie bulgotać, a ziemniaki nie będą tak szybko kiełkować.

 Decyzja o budowie domu z piwnicą czy bez zależy od potrzeb, funduszy i upodobań inwestorów.

Piwnica w domu jednorodzinnym

Coraz więcej Polaków decyduje się na budowę domu bez piwnicy. Główny powód tej decyzji jest chęć ograniczenia wydatków na materiały budowlane i robociznę. Ważna jest też moda. Skoro wszyscy bliscy, znajomi i sąsiedzi budują dom bez piwnicy to niewielu chce się wyróżniać. Poza tym nie każdy po prostu chce mieć dom z piwnicą.

Powody budowy domy bez piwnicy:

  • domownicy chcą mieć spiżarnię obok kuchni, a nie w piwnicy,
  • w domu znajduje się duża łazienka, w której zmieści się pralka i suszarka albo w domu jest pomieszczenie przeznaczone na pralnię,
  • zamiast w podziemnym garażu, właściciele domu wolą parkować samochód przed domem lub pod wiatą,
  • do ogrzewania domu będzie służyć ogrzewanie elektryczne lub gazowe. Kotłownia nie będzie więc potrzebna.
  • dom powstanie na terenie, gdzie wody gruntowe znajdują się wysoko. Istnieje więc duże ryzyko, że w piwnicy może zbierać się woda lub panować wilgoć.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Warszawski Kopacz.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%