Zamknij

Urazowe pęknięcie macicy a odszkodowanie medyczne. Czy każda poszkodowana pacjentka ma do niego prawo?

12:40, 19.06.2019 Materiał partnera Aktualizacja: 11:41, 24.06.2019
Skomentuj

Jednym z poważniejszych powikłań okołoporodowych zagrażających życiu ciężarnej pacjentki i jej dziecka jest pęknięcie macicy. Zazwyczaj dochodzi do niego w wyniku źle przeprowadzonych zabiegów położniczych, rzadziej samoistnie. Kiedy uraz nastąpi wskutek błędu lekarskiego, poszkodowana ma prawo wystąpić o odszkodowanie medyczne. Jednak czy zawsze wniesienie roszczenia prowadzi do wypłaty rekompensaty pieniężnej?

Do pęknięcia macicy nie zawsze dochodzi przez błąd medyczny. Czasem jest ono nieuniknione

Pęknięcie macicy jest powikłaniem ginekologiczno-położniczym, które wiąże się z dramatycznymi następstwami dla rodzącej, takimi jak krwotok, histerektomia okołoporodowa czy nawet zgon, a także dla płodu – skutkującym uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Terminem tym określamy przerwanie ciągłości wszystkich warstw ściany macicy – błony śluzowej, mięśnia macicy i otrzewnej trzewnej.

Można wyróżnić kilka sytuacji, w których dochodzi do pęknięcia macicy. 

  • Pierwsza jest ściśle związana ze zmianami, jakie w przeszłości dokonały się w obrębie macicy i występuje samoistnie. Może wynikać z osłabienia narządu, na którym znajduje się blizna po cesarskim cięciu. Czynnikami zwiększającymi ryzyko takiej komplikacji są m.in. nadmierna czynność skurczowa macicy, makrosomia płodu, poród zabiegowy, śródporodowy ucisk na dno macicy, nieprawidłowe położenie i ułożenie płodu, poród po 40. tygodniu ciąży, wady wrodzone macicy oraz nieprawidłowa budowa miednicy.
  • Drugi rodzaj to pęknięcie urazowe. Niemal zawsze występuje ono z winy personelu medycznego, np. przez nieumiejętne użycie narzędzi położniczych. Kiedy lekarz stosuje wyciągacz próżniowy lub kleszcze albo próbuje ręcznie obrócić źle ułożony płód, ryzykuje uszkodzeniem macicy poprzez przerwanie jej ciągłości. Jeśli pęknięcie okaże się rozległe, jedynym ratunkiem dla pacjentki może być całkowite usunięcie narządu.

Podstawą do uzyskania odszkodowania medycznego jest dokumentacja z przebiegu porodu

Jeżeli zachodzi podejrzenie, że urazowe pęknięcie macicy wystąpiło z winy lekarza, warto jak najszybciej zgłosić się do Ośrodka Pomocy Poszkodowanym. Pracują w nim specjaliści, dla których prawo medyczne to codzienność. Po przeanalizowaniu dokumentacji medycznej obejmującej przebieg ciąży oraz poród, ocenią oni szansę na odszkodowanie medyczne za doznaną krzywdę. Trzeba przy tym zaznaczyć, że samo wniesienie roszczenia nie gwarantuje wypłaty świadczenia. Aby tak się stało konieczne będzie wykazanie, że zabiegi położnicze zostały przeprowadzone w nieodpowiedni sposób, a pęknięcie macicy nastąpiło przez błąd medyczny. Żeby zyskać gwarancję, że wykorzystaliśmy wszelkie środki w walce o odszkodowanie, najlepiej więc skorzystać z profesjonalnej pomocy. Działając we własnym zakresie można bowiem przeoczyć kwestie istotne dla sprawy, a co za tym idzie, nie doprowadzić do wypłaty odszkodowania medycznego. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

WiadroWiadro

1 2

Widzę, że już brakuje wam tematów i piszecie o pękających macicach obiektywna redakcjo...
Wróżę wam rychły koniec takiego dziennikarstwa 13:56, 19.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RedakcjaRedakcja

2 0

Nie, no znowu jest ''odważny" hejter. Osoba widzi, że jest podpisane (materiał partnera), czy nie? I na dodatek wróżbita, ekspert od dziennikarstwa :-D 14:30, 19.06.2019


reo
0%