Zamknij
REKLAMA

Płońsk ponownie laureatem Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów

10:16, 04.02.2019 | materiał zewnętrzny

Po trzech latach nasze miasto wróciło na najwyższy stopień podium w rankingu organizowanym przez Związek Powiatów Polskich. W konkursie doceniane są najbardziej aktywne i wszechstronnie działające samorządy w Polsce.

Ranking opiera się na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego udziału wszystkich samorządów – gminny i powiatowych. Zarządzają nim eksperci Związku Powiatów Polskich w trybie on-line, przyznając punkty samorządom za różnego rodzaju dokonania, np. pozyskane środki europejskie i krajowe, wdrożone rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańców – elektroniczny obieg dokumentów czy też wdrożony i certyfikowany system zarządzania jakością, możliwość płatności bezgotówkowej w urzędzie, działania z zakresu edukacji i sportu, współpracę zagraniczną i rozwiązania proekologiczne. 

Płońsk otrzymał od jury 33990 punktów. Najwięcej za ilość pozyskanych środków krajowych i zagranicznych. Na drugim miejscu podium znalazł się Bolesławiec (33280 punktów), a na trzecim Czechowice-Dziedzice (30405 punktów).

W rankingu za 2017 rok Płońsk był na najniższym stopniu podium, rok temu – oczko wyżej. Po trzech latach przerwy nasze miasto ponownie wygrywa.

Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów to bezpłatny i dobrowolny konkurs prowadzony przez Związek Powiatów Polskich. Laureaci typowani są w podziale na: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Oceniając rywali, eksperci ZPP wydają opinię według wielu kryteriów ujętych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

Dodatkowo lider rankingu na koniec roku otrzymuje prestiżowy tytuł: „Dobry Polski Samorząd”.

(materiał zewnętrzny)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© plonskwsieci.pl | Prawa zastrzeżone