Zamknij

Cegły elewacyjne - rodzaje

11:46, 09.08.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:46, 09.08.2022
pixabay pixabay

Już z samej nazwy możemy łatwo odczytać zastosowanie cegły elewacyjnej. Podstawowe przeznaczenie obejmuje więc wykorzystanie jej na zewnątrz. Ze względu na swoje właściwości cegła elewacyjna nie wymaga żadnego dodatkowego zabezpieczenia, jak ma to miejsce w przypadku innych materiałów wymagających tynkowania. Dzisiejsza technologia pozwala uzyskać cegły licowe różniące się między sobą nie tylko wyglądem, ale wieloma innymi parametrami. To sprawia, że możemy wyróżnić różne typy cegły elewacyjnej. W tym artykule przedstawiamy te najczęściej spotykane.

Cegły elewacyjne silikatowe

Do produkcji tego typu cegieł elewacyjnych wykorzystywane są głównie dwa materiały - piasek i wapno. Są one wiązane przy wykorzystaniu pary wodnej pod wysokim ciśnieniem. Cechą charakterystyczną, jaką posiadają cegły elewacyjne silikatowe, jest proces ich utwardzania. Wraz z upływem lat stają się one znacznie twardsze i mocniejsze. Jest to ciekawe zjawisko, biorą pod uwagę, że większość dostępnych rozwiązań z biegiem czasu staje się mniej odporna, a nawet niszczeje.

Stopień nasiąkliwości cegieł silikatowych nie przyjmuje imponującej wartości, jednak nie musimy obawiać się w ich przypadku korozji biologicznej. Wszystko za sprawą zawartości wapna, które posiada zasadowy odczyn i właściwości bakteriobójcze. Zwykle cegły elewacyjne silikatowe występują w białej wersji.

Cegły elewacyjne klinkierowe

Cegły klinkierowe to najpopularniejszy typ cegieł na elewacje. Nie bez powodu są one najczęstszym wyborem. Zawdzięczają to najwyższym parametrom twardości i wytrzymałości mechanicznej. Cechują się również stosunkowo niską nasiąkliwością i można je z powodzeniem stosować w miejscach, gdzie będą mieć kontakt z gruntem. Możemy wyróżnić różne typy cegieł klinkierowych - w tym m.in. cegły pełne, szczelinowe i drążone.

Dużą zaletą cegieł klinkierowych, którą podkreśla wiele osób, jest brak zmienności koloru pod wpływem światła. Ten rodzaj cegieł jest niepalny. Każda z powierzchni cegły klinkierowej jest spieczona.

Cegły elewacyjne betonowe

Cegły elewacyjne mogą być wykonane również z betonu. W procesie ich produkcji mieszanka cementowa i kruszywo są poddawane prasowaniu. Do mieszanki dodawane są również modyfikatory i pigmenty. Powierzchnia cegieł betonowych jest najczęściej łupana lub gładka. Warto mieć jednak na uwadze specyfikę materiału, jakim jest beton, który nie jest w stanie uzyskać pełnej gładkości jak, chociażby przy cegle klinkierowej. Ten typ cegieł charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną oraz wysoką odpornością na szkodliwe czynniki atmosferyczne.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%