Zamknij

Stal na elewacji – jak urozmaicić swój dom?

13:16, 31.12.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:21, 31.12.2021

Współczesna architektura i technologie stosowane w budownictwie wydają się otwierać coraz to nowe możliwości dla kreatywnych projektantów oraz odważnych inwestorów. Nikogo dziś nie dziwi surowy beton czy szkło jako wiodące elementy dekoracji wnętrz, a miłośnicy loftów oraz chłodnego, modernistycznego stylu coraz częściej sięgają po wykończenia z metalu – od czystej błyszczącej stali po elementy z efektem rdzewiejących blach.

Choć stal na elewacji najczęściej widywana jest w budownictwie biurowym i na obiektach handlowo-usługowych, to dzięki swojej różnorodności jest coraz chętniej wybierana na materiał elewacyjny w domach jednorodzinnych i willach, tworząc bardzo estetyczny i niepowtarzalny styl, oraz chroniąc ściany przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Oto kilka ciekawych rozwiązań dekoracyjnych i funkcjonalnych, które sprawią, że neutralnie wyglądający budynek nabierze industrialnego stylu.

  • Blacha trapezowa. Na elewację jako element dekoracyjny idealnie nadaje się blacha ze stali cynkowanej, powlekanej, znana z dużej wytrzymałości na czynniki atmosferyczne. Popularnym produktem, który można zastosować zarówno na dach, jak i na elewację, jest blacha trapezowa. Ten ekonomiczny materiał dostępny jest w wielu rodzajach, jeśli chodzi o sam rodzaj blachy (np. firma Blachy Pruszyński ma w ofercie blachę cynkową, alucynkową, powlekaną i powlekane aluminium). Z jednej strony blacha pokryta jest powłoką dekoracyjną, a z drugiej – powłoką ochronną (lakierem podkładowym). Wybór powłoki determinuje określoną paletę dostępnych kolorów. Blacha trapezowa daje bardzo jednolity efekt, który tworzą powtarzające się podłużne, równomiernie ciągnące się przetłoczenia w formie pasów.

  • Elewacyjne profile faliste. Nieco inny, ale równie harmonijny efekt można uzyskać dzięki zastosowaniu elewacyjnych profili falistych. Ten materiał, jak wskazuje jego nazwa, ma przekrój w kształcie regularnej fali, więc nieco inaczej odbija światło i daje wrażenie „miękkości”. Warto wziąć ten aspekt pod uwagę przy doborze koloru i sposobu wykończenia (połysk lub mat), aby osiągnąć zamierzony efekt, np. złamania surowej bryły budynku lub nadania mu dynamiki czy trójwymiarowości. Dostępny jest w różnych powłokach i kolorach.
  • System kasetonów elewacyjnych. To zupełnie inna propozycja do aranżacji nowoczesnego domu, której proste, geometryczne wzory tworzą ciekawy efekt, a dzięki bogatej kolorystyce pozwalają stworzyć bardzo indywidualny projekt fragmentów dekoracyjnych budynku lub fasady. Kasetony idealnie wpasowują się w minimalistyczny trend budynków z prostym dachem - płaskim, jednospadowym lub dwuspadowym, i dobrze prezentują się w otoczeniu dużych powierzchni ze szkła.
  • Blacha na rąbek stojący. Sama technologia „na rąbek” jest jedną z najstarszych w budownictwie, a jednak w nowoczesnym jej wydaniu odpowiada trendom na industrialny styl w projektowaniu domów i aranżacji wnętrz. Blacha na rąbek znalazła swoje zastosowanie nie tylko na dachu, lecz także jako pokrycie elewacyjne. Dostępna jest w panelach, których szerokość wynosi zwykle 50 cm, a długość - kilka metrów. Na trwałość tego rodzaju elewacji wpływ ma zarówno rodzaj i grubość blachy, która nie będzie się wyginać czy fałdować, wysokość rąbka (ok. 25 mm), jak i zastosowane na niej powłoki ochronne. Blacha na rąbek jest często stosowana jako przedłużenie optyczne połaci w tzw. nowoczesnych stodołach – okłada się nią ścianę szczytową, tym samym chroniąc ją przed zacinającym deszczem czy śniegiem. W wielu inwestycjach zastosowano ją jako optyczne odcięcie piętra. Stosując montaż w poziomie lub pionie można uzyskać zupełnie różne efekty – optycznie podwyższyć dom lub poszerzyć przez podkreślenie horyzontalnego układu pasów blachy.

Oglądając różne realizacje projektów domów jednorodzinnych, w których zastosowano stal jako element okładziny elewacyjnej, można znaleźć wiele inspiracji dla budowy domu w niepowtarzalnym stylu. Dotyczy to zarówno nowych, modernistycznych budynków z okazałymi elewacjami i dużymi przeszkleniami, jak również domów zakupionych w celu remontu. Patrząc na niektóre rozwiązania można dojść do wniosku, że odpowiednio dobrana stal może być wiodącym materiałem wykończeniowym, który chroni ściany przed utratą ciepła i wilgocią oraz nadaje budynkowi rys indywidualizmu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%