Zamknij
REKLAMA

Dom czy mieszkanie - co bardziej opłaca się kupić w Markach?

12:54, 21.06.2021 | materiały patnera

Dom czy mieszkanie to pytanie, które zadają sobie Polacy, którzy chcą kupić własne cztery kąty. Wybór nie jest łatwy, szczególnie jeśli chce się zamieszkać pod Warszawą. W miejscowościach takich jak Marki dostępne są zarówno domy, jak i mieszkania. Jaka jest ich cena? Która inwestycja jest korzystniejsza finansowo?

Ile kosztują nieruchomości w Markach?

Marki to miejscowość położona w powiecie wołomińskim. Od centrum Warszawy oddalona jest o ok. 25 minut jazdy samochodem. Sprawia to, że wiele osób pracujących w stolicy, a chcących kupić nieruchomość taniej niż w cenach warszawskich, rozważa zakup domu/mieszkania w Markach. Cena za metr kwadratowy jest tu o wiele niższa niż w stolicy i wynosi średnio 6170 złotych. Przeciętna wartość nieruchomości na sprzedaż w Markach to natomiast 480 550 złotych. Ceny te pokazują, że koszty zakupu domu/mieszkania wzrosły o ok. 2% w stosunku do ostatnich 12 miesięcy.

Można zauważyć, że ceny mieszkań i domów w Markach są do siebie podobne. Przy czym kupując dom, za niższą cenę za metr kwadratowy można mieć większą powierzchnię. Trzeba jednak pamiętać, że domy oznaczają większy metraż niż mieszkanie, a więc i większy wydatek na start. W Markach najtańsze nieruchomości jednorodzinne to domy szeregowe. Ich koszt to niemal 500 tysięcy za niecałe 100 metrów kwadratowych. Za taką cenę można natomiast kupić mieszkanie o powierzchni ok. 60-80 metrów kwadratowych.

Dom czy mieszkanie – jak wygląda rynek nieruchomości w Markach?

W podwarszawskich Markach znajdują się zarówno mieszkania, jak i domy na sprzedaż. Dużą część oferty stanowią tzw. szeregowce usytuowane na kameralnych osiedlach, a także mieszkania zlokalizowane w niewysokich budynkach - często 3 lub 4 kondygnacyjnych.

Oprócz nowych nieruchomości w Markach dostępne są też te z drugiej ręki. Na rynku wtórnym odszukać można również i mieszkania, i domy. Wiele z nich znajduje się w stosunkowo nowych, zaledwie kilkuletnich inwestycjach, jednak odszukać można i takie w starszych budynkach, do generalnego remontu.

Dom czy mieszkanie w Markach - co wybrać?

Decyzja, czy lepiej zamieszkać w domu, czy w mieszkaniu zawsze jest sprawą indywidualną. Niektórzy nie wyobrażają sobie zamieszkania w bloku czy apartamentowcu, inni niechętnie patrzą na domy jednorodzinne, które zawsze wymagają więcej pracy. Typ nieruchomości warto jednak dopasować do własnych potrzeb i stylu życia.

Osobom, które od nieruchomości oczekują dużego metrażu, polecane są domy. Te w Markach zazwyczaj liczą sobie powyżej 100 metrów kwadratowych, a dodatkową przestrzeń stanowi ogródek. Warto jednak wspomnieć, że duże przestrzenie proponują też podwarszawskie mieszkania. Większość z tych wystawianych na portalach ogłoszeniowych liczy 60-100 mkw. Oprócz samego lokalu mieszkalnego często przynależą do nich ogródki, garaże, komórki lokatorskie. Położone są też w malowniczej okolicy. Wiele mieszkań znajduje się w pobliżu lasu czy jeziora. Mimo tego dom jednorodzinny - z osobnym wejściem i własnym ogrodem zawsze zapewnia większą prywatność. Niestety wiąże się też z obowiązkami. Samemu trzeba zadbać o koszenie trawy, naprawy, przeglądy.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%