Zamknij
REKLAMA

Cena mieszkania na sprzedaż - od czego jest uzależniona?

10.08, 22.11.2022 materiał partnera Aktualizacja: 10.09, 22.11.2022
Freepik

Przed Tobą poszukiwania pierwszego, wymarzonego mieszkania? W takim razie czeka Cię nie lada wyzwanie. Musisz przyjrzeć się dokładniej licznym czynnikom - to właśnie wiele z nich wpływa na ostateczną cenę mieszkania. Sam wygląd czy metraż to nie wszystkie składowe pełnej wartości nieruchomości. Co w takim razie jest jeszcze istotne?

Lokalizacja a cena mieszkania na sprzedaż

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na cenę nieruchomości jest jej lokalizacja. Inną wartość będą osiągać mieszkania Józefosław, inną z kolei te w stolicy. Jednak także w samym Józefosławie możemy znaleźć mieszkania o takim samym standardzie i metrażu, jednak w innych cenach. Różnice te mogą wynikać m.in. z najbliższego otoczenia nieruchomości - dostępu do ważnych punktów, takich jak apteki czy sklepy. Nie zawsze jednak bliskie sąsiedztwo z niektórymi instytucjami wpływa na wzrost wartości mieszkania. Niewielu chętnie decyduje się zamieszkać w pobliżu szpitala, z którego ciągle wyjeżdżają karetki czy tuż obok wysypiska śmieci.

Stan mieszkania a jego cena

Stan mieszkania to bez wątpienia istotny czynnik brany pod uwagę przez potencjalnych kupców. Zły stan rodzi konieczność przeprowadzenia remontu. Kupcy musieliby więc wziąć pod uwagę nie tylko samą cenę nieruchomości, ale także koszta związane z jej remontem. W takim przypadku mieszkanie będzie w dużo niższej cenie. Analogicznie, wykończenie w wysokim standardzie wiąże się z dużo wyższą ceną.

Metraż a cena mieszkania

O tym, że większy metraż bezpośrednio wpływa na cenę mieszkania, wie z pewnością każdy z nas. Możemy jednak spotkać się z nieruchomościami, które mimo mniejszego metrażu mają wyższą cenę od innych mieszkań. Skąd ona wynika? Czasami może być to efekt wyższego standardu wykończenia. Innym razem jednak znaczenie będzie mieć ustawność. Niejednokrotnie możemy bowiem spotkać się z mniejszymi mieszkaniami, w których żyje się znacznie wygodniej niż na większych, jednak nieprzemyślanych pod względem ustawności metrażach

Czy piętro mieszkania wpływa na jego cenę?

Przeglądając oferty mieszkań na sprzedaż, możemy zobaczyć na własne oczy, że mieszkania na parterze kosztują nieco mniej. Dla wielu nie jest to bowiem wymarzona kondygnacja, ze względu na podwyższone ryzyko włamania, a także brak prywatności. Nie oznacza to jednak, że mieszkania na najwyższej kondygnacji będą osiągać najwyższą cenę. Zwykle one również są nieco tańsze, ze względu na trudniejsze warunki podczas fali upałów. To właśnie te pośrodku mieszkania są najatrakcyjniejsze dla potencjalnych kupców, analogicznie więc mogą być one nieco droższe.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%