Zamknij
REKLAMA

Czy warto kupić opony wielosezonowe?

12:14, 03.06.2022 | materiał partnera

Czy warto kupić opony wielosezonowe? Aby odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności musisz zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat ogumienia całorocznego ogólnie. Czym różnią się od opon sezonowych? Szczegóły znajdziesz poniżej. 

Musisz wymienić opony zimowe na letnie – lub odwrotnie – i masz dość ciągłego stania w kolejkach? A może denerwujesz się, gdy pogoda Cię zaskoczy i nie masz jak zmienić w danym dniu ogumienia? Jest na to rozwiązanie! A mianowicie – zakup opon wielosezonowych. Takie całoroczne rozwiązania przystosowane są do każdej pogody, każdej pory roku. Dlaczego warto je kupić? Odpowiadamy w dzisiejszym wpisie. 

Czy warto kupić opony wielosezonowe?

Zastanawiasz się, czy warto kupić opony wielosezonowe? To zależy od wielu czynników. Co prawda jest to – w przeliczeniu – tańsza opcja, ponieważ płacisz za jeden komplet opon całorocznych i jeździsz na nich, dopóki te się nie zniszczą. Od kosztów odchodzą również usługi serwisowe, jak – na przykład – zmiana opon letnich na zimowe i zimowych na letnie. Nie płacisz również za przechowywanie nieużywanego kompletu opon (jeśli nie masz takowego miejsca w swoim domu i musisz korzystać z płatnych rozwiązań). Warto jednak pamiętać, że w wielu przypadkach opony wielosezonowe szybciej się zużywają od sezonowych – na przykład podczas jazdy po rozgrzanym asfalcie. Wielu producentów informuje również, że żywotność ich opon całorocznych wynosi około 3 lata. Także ostatecznie może okazać się, że opony wielosezonowe będziesz musiał kupować nieco częściej niż opony letnie i zimowe.

Nie każdemu poleca się opony wielosezonowe. Specjaliści informują, że takie opony uniwersalne są dobrym rozwiązaniem tylko i wyłącznie dla tych osób, które poruszają się przede wszystkim po mieście. A zatem zwykle w dobrych warunkach drogowych. Sprawdzą się również u tych kierowców, którzy preferują spokojną jazdę. Rzadko kiedy po mieście można rozwinąć spore prędkości czy jeździć dynamiczniej oraz agresywniej. Nie oznacza to jednak, że na dłuższe dystanse poza miasto opony wielosezonowe się nie sprawdzą. Owszem, będą optymalną opcją, ale po prostu szybciej się zużyją. Dlatego, jeśli sporo jeździsz w dłuższe trasy i lubisz dynamiczniejszy styl jazdy, opony całoroczne nie będą do końca dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem. Chyba że nie masz problemów z tym, aby regularnie kupować nowe komplety opon wielosezonowych.  

Czym różnią się opony wielosezonowe od sezonowych?

Opony wielosezonowe od opon sezonowych różnią się przede wszystkim tym, że sprawdzają się niemalże w każdych warunkach. Będą sprawować się dobrze zarówno w niskich temperaturach, jak i na mokrej nawierzchni, suchym asfalcie czy w warunkach letnich. Gwarantują dobrą przyczepność w każdych warunkach, nawet podczas jazdy po błocie pośniegowym. A zatem opony wielosezonowe są w stanie zagwarantować kierowcom, że zawsze będą przygotowani na każde – w tym także trudne warunki atmosferyczne. 

Z racji tego, że w pewnych sytuacjach zużywają się nieco szybciej od ich sezonowych odpowiedników, zaleca się, aby regularnie sprawdzać stan techniczny ogumienia całorocznego. Odpowiedź na pytanie, dla kogo opony całoroczne będą odpowiednie, jest prosta. Przede wszystkim dla kierowców, którzy nie chcą wymieniać opon zimowych na letnie, z czym niestety wiążą się zawsze opony sezonowe. Dodatkowo nie każdy ma miejsce, aby przechowywać komplety opon sezonowych.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%