Zamknij
REKLAMA

Czy piekarnik wolnostojącycy może być alternatywą dla tradycyjnego?

08.12, 24.01.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 08.12, 24.01.2023

Myśląc o domowym AGD pierwszymi urządzeniami, które przychodzą nam do głowy są bez wątpienia lodówka oraz kuchenka. Integralną częścią kuchenki jest z kolei piekarnik. I to jemu poświęcimy poniższy tekst. Dla wszystkich, którzy lubią domowe wypieki, pizzę, a nawet chleb własnej roboty, dobry piekarnik to absolutny niezbędnik. Na co zwrócić uwagę planując jego zakup? Sprawdźmy.

Piekarnik elektryczny, gazowy a może parowy?

Pierwszą decyzją, którą musimy podjąć jeszcze zanim wybierzemy rozmiar, funkcje dodatkowe czy producenta jest rodzaj naszego piekarnika. Wśród amatorów domowych wypieków zdania jak zwykle są podzielone z lekkim wskazaniem na piekarnik elektryczny. Za jego wyborem przemawia przede wszystkim większy i łatwiejszy do ustawienia zakres temperatur. Nowością na rynku są natomiast piekarniki parowe. Łączą one w sobie działanie tradycyjnego piekarnika z działaniem pary wodnej, dzięki której przygotowywane potrawy, a szczególnie ciasta zachowują puszystość i chrupkość, którą tak lubimy w wypiekach. Skupmy się jednak na piekarnikach elektrycznych, które systematycznie przekonują do siebie nowych klientów.

Kiedy warto postawić na piekarnik elektryczny wolnostojący?

Piekarnik jednoznacznie kojarzy się nam jako część kuchenki, czy to gazowej, czy elektrycznej. I owszem taki spotkamy w naszych kuchniach najczęściej. Nie oznacza to jednak, że producenci nie podążają za potrzebami klientów i trendami. Nie każdy ma potrzebę posiadania pełnowymiarowego urządzenia. Współczesny tryb życia i pracy skłania część osób do stołowania się poza domem. To z kolei sprawia, że tradycyjna kuchenka z piekarnikiem przez większość czasu stałaby nieużywana.

Dla wszystkich tych, którzy pomimo tego, że w domu gotują rzadko, ale lubią smak kurczaka z rożna, pizzę czy zapiekanki opcją jest zakup mini piekarnika. To praktyczne urządzenie przypomina kuchenkę mikrofalową. Stosunkowo niewielkie rozmiary docenią osoby posiadające małą kuchnię. Mini piekarnik może stanąć na blacie kuchennym np. obok czajnika czy ekspresu do kawy.

Mini piekarnik dla miłośników domowych wypieków

Kurczak, pizza, czy zapiekanka to jedno. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie weekendu bez zapachu domowego ciasta, mały piekarnik elektryczny wolnostojący może być strzałem w dziesiątkę. Pod warunkiem, że wybierzemy model uznanego producenta wyposażony we wszystkie niezbędne funkcje np. piekarnik elektryczny Elektrolux,

Na co zatem zwracać uwagę, aby kupić dobry piekarnik wolnostojący?

1. Wielkość komory

Kupując mini piekarnik elektryczny musimy iść na pewne ustępstwa pod względem pojemności w zamian za kompaktowy rozmiar. Mini piekarniki mają np. ten atut, że możemy zabrać ze sobą np. na działkę i tam przygotować ulubione potrawy.

2. Termoobieg

Nie jest on jeszcze standardem, dlatego warto zawsze upewnić się, czy dany model go posiada. Termoobieg dba o równomierne rozprowadzenie ciepła wewnątrz komory, co wpływa zarówno na szybsze nagrzewanie się wnętrza, jak również na efekt końcowy, czyli smak i wygląd potraw lub wypieków.

3. Zakres temperatury możliwej do uzyskania w naszym mini piekarniku

Zasadniczo im jest większy, tym lepiej. Możliwość uzyskania pożądanej temperatury przekłada się np. na to czy dane ciasto urośnie nam zgodnie z oczekiwaniami.

4. Wygoda użytkowania

Zwróć uwagę, że piekarnik elektryczny do zabudowy będzie miał zupełnie inną charakterystykę aniżeli wolnostojący. Ten pierwszy jest starannie ukryty szafce przez co posiada dużą stabilność. Piekarniki wolnostojące z kolei możemy przestawiać co czyni je mniej stabilnymi. Dlatego też ważne jest, aby nasz piekarnik był zwyczajnie wygodny w obsłudze. Łatwe otwieranie, oświetlenie wnętrza, podwójna szyba zapewnią zarówno wygodę, jak i bezpieczeństwo.

5. Łatwość w utrzymaniu czystości

Każde gotowanie, pieczenie ma to do siebie, że na koniec czeka nas sprzątanie. Nie inaczej jest w przypadku piekarnika. Dlatego też o piekarnik należy dbać, czyszcząc go regularnie odpowiednimi preparatami. Dzięki temu nasz piekarnik elektryczny wolnostojący Electrolux może posłużyć nam przez lata dostarczając wiele radości i oszczędzając czas potrzebny na przygotowywanie potraw i ciast.

Czy istnieje idealny piekarnik wolnostojący?

Trudno znaleźć piekarnik do wszystkiego. Dlatego pomocne przed jego zakupem będzie zadanie sobie pytania, do czego planujemy używać naszego piekarnika najczęściej? Jeśli do pieczenia ciast, możemy skupić się na parametrach i funkcjach, które są najważniejsze z tego, konkretnego punktu widzenia. Co innego, gdy należymy do osób lubiących grillowane mięso i nie chcemy pozbawiać się tej przyjemności poza sezonem grillowym, który jak wiadomo trwa raptem kilka miesięcy. Dla takich osób istotna będzie zatem funkcja grilla, obrotowy rożen.
Gdzie szukać informacji o sprzęcie tego typu? Najprościej byłoby spytać wśród naszych znajomych, którzy mają już tego typu urządzenie. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, możemy przejrzeć strony ze sprzętem AGD, poczytać opinie, zobaczyć, na co piszące je osoby zwracają uwagę. Na koniec pamiętaj jednak, komu ma służyć taki piekarnik. Dla tradycjonalisty mini piekarnik może być zbędny, dla kogoś innego optymalnym rozwiązaniem.

(art. sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%