Zamknij
REKLAMA

Płoński kącik przyrodniczy [W obiektywie Szymona Kirczuka]

10:11, 01.07.2019 | REDAKCJA
Skomentuj
[Foto: Szymon Kirczuk]

Trwa lato, więc napotykamy na dużą ilością różnych żyjątek, opanowujących płońskie ogródki i parki. Postanowiliśmy więc przybliżyć (dosłownie) Wam kilkanaście z nich. Ciekawi jesteśmy, czy ten cykl zdjęć Wam się spodoba;-) 

Odcinek 1. Na dobry początek rusałka osetnik (Vanessa cardui) - motyl bardzo popularny w maju i w czerwcu w naszych ogrodach. Z pewnością każdy go widział, bo oblega ukwiecone rabaty i krzewy. 

https://www.facebook.com/SzymonKirczukFotoblog/

Wkrótce poznamy bliżej jaszczurkę zwinkę :-)

[Płoński kącik przyrodniczy, odc. 2]

Jaszczurka zwinka (Lacerta agilis) lubiąca wygrzewać się na słońcu. Samiec jest jaskrawo zielony, a samica szara. Gatunek jest objęty w Polsce częściową ochroną, więc nie dokuczajmy zwinkom.

[Płoński kącik przyrodniczy, odc. 3]

Trzmiel ogrodowy (Bombus hortorum) - niby przyjemny misio-pysio, ale po spojrzeniu mu prosto w "twarz" ten urok nieco mija :-) Mimo wszystko dość lubiany, bo jest dużo mniej agresywny i od osy i pszczoły. I bardzo pożyteczny! 

[Płoński foto-kącik przyrodniczy, odc. 4]

Pisklę drozda (Turdus philomelos). Czerwiec, lipiec to czas gdy w naszych ogródkach spotkać można pisklęta ptaków. Tak jak ten uczący się fruwać drozd-niemowlak ze śmiesznymi pierzastymi brwiami i charakterystycznymi cętkami na spodzie ciała. Dorosłe mają zwyczaj używania ogrodowych kamieni jako „kowadła", na którym rozbija ślimaki.

[Płoński foto-kącik przyrodniczy, odc. 5]

Pasikonik śpiewający (Tettigonia cantans). Spójrzmy mu prosto w oko - wygląda na wzruszonego ;-) Przy oglądaniu zdjęcia na pełnym ekranie dostrzeżemy segmenty oka insekta. Jego pokarm stanowią mniejsze owady i pajęczaki, a niekiedy... samce się kanibalizują. Taki to milusiński.

(NADESŁANE)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

MartaMarta

1 0

Piękne zdjęcia. Prosimy o więcej :)
19:44, 03.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© plonskwsieci.pl | Prawa zastrzeżone