Zamknij
REKLAMA

Jakie imiona wybieramy najczęściej dla naszych pociech?

08:25, 14.09.2018 | Redakcja
REKLAMA
Skomentuj
[Foto: pl.fotolia.com/zdjęcie ilustracyjne]

Pierwsza decyzja jaką formalnie podejmują rodzice po narodzinach dziecka i opuszczeniu szpitala, dotyczy w wielu przypadkach imienia potomka. Ministerstwo Cyfryzacji sprawdziło, jakie imiona nadawano dzieciom najczęściej w ostatnich latach. Okazuje się, że najpopularniejsze w województwie mazowieckim to: Julia, Zuzia, Zosia oraz Jakub, Antoni czy Jan.

Mówi się, że na imiona jest moda albo jej nie ma. I trudno nie zgodzić z tym stwierdzeniem. Po II wojnie światowej modne było nadawanie imion: Kazimierz, Ryszard, Wiesław czy Władysław lub kobiecych: Bronisława, Krystyna albo Mirosława - dziś już niemal zupełnie zapomnianych.

W 2013 r. na terenie województwa mazowieckiego najczęściej nadawanym imieniem dla dziewczynek była: Julia przed Leną i Zuzanną, a dla chłopców: Jakub przed Antonim i Janem. Rok później w trójce żeńskich jak i męskich imion nie zaszły zmiany. W 2015 roku aż 1388 dziewczynek otrzymało imię Zofia, ale dało to i tak drugie miejsce ponieważ na Mazowszu największą popularnością cieszyła się Zuzia (1425). Aż 1574 rodziców nadało swoim synom imię Jan. Na drugim i trzecim miejscu przed trzema laty uplasowali się Antoni i Jakub. W 2016 r. na pierwszych miejscach: Zofia (1382) i Antoni (1613). 

W poprzednich 12 miesiącach 1533 dziewczynkom nadano imiona Julia i 1759 chłopcom Jan. Na kolejnych miejscach Zofia (1467) i Zuzia (1261) oraz Antoś (1675) i Kubuś (1417). Tendencja zachowała się również w ostatnich miesiącach. Z tego rocznika do dowodów osobistych za pierwsze półrocze 2018 r. najczęściej wpisywane będą: Zuzia, Zosia i Julia oraz Jan, Aleksander i Antoni.

Co ciekawe, coraz modniejsze staje się nadawanie swoim dzieciom imion zapożyczonych z zagranicy jak: Amy, Leila lub Emma, czy Alex, Kai lub Timur. W ostatnich latach ich liczba stale rośnie.

(Redakcja)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© plonskwsieci.pl | Prawa zastrzeżone