Zamknij

Gmina Naruszewo: trwa nabór wniosków na dofinansowanie usuwania wyrobów rakotwórczego azbestu

Łukasz WielechowskiŁukasz Wielechowski 09:57, 11.01.2022 Ł.W. Aktualizacja: 16:44, 11.01.2022
Skomentuj [Fot.: gminadobre.pl/Redakcja/Zdjęcie ilustracyjne] [Fot.: gminadobre.pl/Redakcja/Zdjęcie ilustracyjne]
reo

Mieszkańcy gminy Naruszewo mogą liczyć na dofinansowanie na usunięcie rakotwórczego azbestu ze swoich posesji. Urząd gminy ogłosił nabór wniosków, a do jego złożenia pozostało już tylko kilka dni.

Kilka lat temu na terenie gminy przeprowadzono inwentaryzację azbestu u wszystkich mieszkańców. Oszacowano, że wyrobów zawierających ten szkodliwy materiał jest aż trzy i pół tysiąca ton.

Tylko w ostatnich latach dzięki wsparciu udało się usunąć ponad 550 ton szkodliwego materiału, którego samemu nie wolno się pozbywać, ponieważ – gdy dojdzie do jego pęknięcia – do powietrza uwalniają się mikroskopijne cząstki drażniącego, rakotwórczego pyłu. Ze wsparcia skorzystał już pan Wiesław, który usunął azbest ze swojego domu.

– Czuję się bezpieczniejszy, bo to jednak idzie na zdrowie. Teraz mam pokryte blachodachówką i jest całkiem inaczej, a i standard domu prezentuje się nieporównywalnie lepiej

- stwierdza Wiesław Makowski

Wnioski o przyznanie dofinansowania można składać do urzędu gminy do 14 stycznia. Do tej pory takich wniosków wpłynęło 16, ale zazwyczaj ze wsparcia w każdym roku korzysta blisko 40 mieszkańców.

Tylko od 2018 roku na usuwanie azbestu na terenie województwa mazowieckiego Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał gminom ponad 27 milionów złotych. 

 

– Finansujemy utylizację wyrobów zawierających azbest w różnym montażu finansowym, uzależniony on jest od wskaźnika G, czyli od zamożności mieszkańców danej gminy. Jeżeli wskaźnik G nie przekracza 1,5 tysiąca złotych wówczas wojewódzki fundusz pokrywa 100 procent kosztów kwalifikowanych zadania

- tłumaczy Kamila Mokrzycka, zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Jeżeli dochód na mieszkańca wynosi od 1,5 do 2 tysięcy złotych, dofinansowanie wynosi 70 procent kosztów.

Dzięki programowi realizowanemu w gminie Naruszewo mieszkańcy nie muszą martwić się poszukiwaniem firmy zajmującej się utylizacją azbestu. 

– Firmę, która zajmuje się demontażem, transportem i unieszkodliwieniem azbestu, wyłania Gmina Naruszewo w drodze przetargu, czyli całe zadanie należące do mieszkańca to złożenie wniosku w terminie 

- mówi Beata Pierścińska, wójt gminy Naruszewo. 

Wnioski o przyznanie dotacji można pobrać ze strony internetowej urzędu - TUTAJ - lub osobiście w urzędzie.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Dudaszenko Dudaszenko

1 0

Azbest jest zdrowy! Wystarczy spojrzeć na buzię Ryśka Terleckiego, on całe życie tylko azbest i klej wciągał! 06:55, 13.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%