Zamknij

Zakończy się problem z dostępem do wody dla mieszkańców gminy Naruszewo

Łukasz WielechowskiŁukasz Wielechowski 12:37, 10.08.2021 Ł.W. Aktualizacja: 13:12, 10.08.2021
Skomentuj [Foto: Łukasz Wielechowski] [Foto: Łukasz Wielechowski]

Blisko 20 rodzin, do których w najbliższych tygodniach doprowadzony będzie wodociąg gminny, do tej pory musiało korzystać z własnych studni, które często wysychały. Teraz się to zmieni. W ramach rozpoczętej inwestycji dostęp do bieżącej wody zyskają mieszkańcy czterech miejscowości: Radzymina, Radzyminka, Kryska i Sobanic. 

W gminie Naruszewo 99 procent gospodarstw korzysta z wodociągu gminnego, pozostałe nadal mają studnie.

– Pozostały tak zwane białe plamy, gdzie tego wodociągu brakuje. Do tej pory mieszkańcy korzystali z własnych ujęć, które nie zawsze miały wymaganą wydajność, czy też jakość wód z własnego ujęcia była dyskusyjna - mówi Beata Pierścińska, wójt gminy Naruszewo.

– Jeżeli będzie już ten wodociąg, to podłączymy się, bo tę studnię trzeba używać tylko i wyłącznie do sanitarnych rzeczy, takich jak kąpanie, mycie, pranie, bo woda nie nadaje się do spożycia - przyznaje Zbigniew Kołodziej, mieszkaniec naruszewskiej gminy.

W gospodarstwie pani Anny w okresie letnim zawsze były problemy z wodą z własnej studni, która wysychała. Wtedy na pomoc ruszali strażacy, którzy napełniali zbiornik. Budowa wodociągu ułatwi rodzinie oraz pozostałym mieszkańcom funkcjonowanie i odciąży budżet.

Brakowało nam wody i przywoziła ją OSP Radzymin, a ogólnie to wodę do picia kupowaliśmy w bańkach pięciolitrowych. Żyje się naprawdę ciężko bez tej wody - stwierdza Anna Bielicka z Radzyminka.

 Prace związane z budową nitki wodociągowej ruszą jeszcze w tym tygodniu i potrwają kilka miesięcy. Za przyłącze do gospodarstwa mieszkańcy zapłacą od 4 do 7 tysięcy złotych.

- Łączna długość sieci to ponad dwa kilometry. Zadanie obejmuje również budowę przyłączy wodociągowych - 16 sztuk zostanie wybudowanych w ramach umów podpisanych z mieszkańcami gminy - dodaje Izabela Marciniak, kierownik referatu społeczno-gospodarczego Urzędu Gminy w Naruszewie.

Koszt inwestycji wyniesie ponad 460 tysięcy złotych, z czego ponad 60 procent to dofinansowanie z budżetu samorządu województwa mazowieckiego.

[ZT]8190[/ZT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

BuboBubo

3 0

Warto pomyśleć czemu woda zniknęła ze studni? Może to przez sąsiadnią firmę która to wywierciła kilka studni w okolicy i dzień i noc podlewa wielohektarowe plantacje warzyw. Ciekawe jak głęboko wnikają środki ochrony roślin i nawozy przy takim sztucznym nawadnianiu gleby? 05:36, 11.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

OneOne

0 0

Zamknąć firmę we Wroblewie,która podlega swoje uprawy 14:51, 11.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%