Zamknij
REKLAMA

Wszechstronny Konkurs Konia Turystycznego w gminie Naruszewo [Foto]

12:29, 14.05.2019 | Barbara Budkowska
REKLAMA
Skomentuj

W miniony weekend w Stajni Szinuk w Strzembowie (gmina Naruszewo) po raz drugi na Mazowszu odbyły się pełne zawody TREC PTTK oraz Konkurs sprawności z elementami TREC. Organizatorkami zawodów były Barbara Budkowska i Małgorzata Maciejewska. Patronat nad wydarzeniem objęli Wójt Gminy Naruszewo i Nadleśnictwo Płońsk. 

TREC to dyscyplina, która wywodzi się z Francji, ale obecnie doskonale rozwija się w całej Europie, USA, Kanadzie i Australii. Organizacją prowadzącą TREC jest FITE. Do Polski dyscyplina zawitała w 2011, kiedy powołano Podkomisję Górskiej Turystyki Jeździeckiej ds. TREC PTTK. Na terenie Polski PTTK jest wyłączną organizacją zarządzającą konkurencją TREC PTTK.

Zawody TREC - Wszechstronny Konkurs Konia Turystycznego - mają charakter towarzyski i są otwarte dla wszystkich jeźdźców. Ich celem jest ukazanie wszechstronności pary jeździec- koń, ich zgrania oraz odwagi i spokoju konia podczas pokonywania przeszkód jakie można napotkać podczas jazdy w terenie. Dyscyplina ta koncentruje się na propagowaniu turystyki jeździeckiej oraz weryfikowaniu umiejętności jeździeckich i doskonałego zgrania jeźdźca z koniem.

W zawodach wzięło udział 24 zawodników z Mazur, Warmii, Warszawy oraz reprezentanci Stajni Szinuk.

W pierwszym dniu zawodów rozegrana została  próba terenowa i kontrola tempa. Pastwiska stajni Szinuk zamieniły się w tor, gdzie zawodnicy mieli do pokonania szereg przeszkód takich jak drewniany most, wskok na bankiet, slalom, przejazd galopem wokół beczek, otwieranie bramki z siodła, cofanie i wiele innych. 

Wieczorem wszyscy zawodnicy oraz sędziowie uczestniczyli we wspólnej biesiadzie przy ognisku.

W drugim dniu zaplanowano bieg na orientację z mapą i kompasem na końskim grzbiecie. Zawodnicy musieli pokonać trasę ponad 19 km, wytyczoną na terenie leśnictwa Tustań i Nacpolsk. Dystans należało przejechać w wyznaczonym czasie i tempie. Dodatkowym utrudnieniem było odnalezienie punktów kontrolnych, o których liczbie i rozmieszczeniu zawodnicy nie są informowani. Każda minuta poza wyznaczonym czasem skutkowała punktami karnymi. 

Teren gminy Naruszewo zachwycił swoimi walorami estetycznymi, bogactwo fauny naszych lasów cieszyło zawodników, a ku ich zdziwieniu na trasie kibicowały im łosie, sarny i dziki.

W kategorii senior zawody wygrała reprezentantka Stajni Popisowo z Warmii, Weronika Bartoszewicz. W kategorii Junior(14-18 lat) zwyciężyła Lena Senicic z Warszawy.

Fundatorami nagród rzeczowych była Gmina Naruszewo, Nadleśnictwo Płońsk, Sklep Cztery Podkowy z Lublina, Firma Handlowa Rol-Farm S.C. ze Strachówka.

Więcej zdjęć z wydarzenia znajdziecie poniżej/Zdjęcia: Sławomir Woźniak i Justyna Dziadosz.

(Barbara Budkowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© plonskwsieci.pl | Prawa zastrzeżone